Gündemden Bir Demet (5)-Admin

Delege sayısına indirgenen değişim mümkün mü?

Delege sayısına dayanan bir iddia ne değişimi temsil edebilir ne de taşıyabilir. Çünkü değişim iddiası esas olarak bir fikre, düşünceye dayanmak zorundadır. Fikre, düşünceye değil delege sayısına ve dengesine dayanan hiçbir iddia değişimi taşıyamaz.

CHP’de değişim/yenileşme tartışmaları sürüyor. Ancak süren tartışmaların değişim/yenileşmeyi ne kadar kapsadığı ayrı bir konu.

Bu süreçle ilgili olarak biri parti başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere diğerleri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve parti grup başkanı Özgür Özel.

urat Aksoy, politikyol, 03.09.2023

https://www.politikyol.com/delege-sayisina-indirgenen-degisim-mumkun-mu/

AB: Müzakerelerin yeniden başlaması için Ankara, demokratik ilerleme kaydetmeli
AB Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için Türkiye’nin demokrasi konusunda ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan “Türkiye’yi sürecin dışında tutmak büyük stratejik hata” dedi. Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için demokrasi konusunda ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ankara’da ortak basın toplantısında konuşan Varhelyi, “Katılım müzakereleri şu anda durmuş durumda. Müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için demokrasi ve hukukun üstünlüğünü de içeren çok net kriterlerin belirlenmesi gerekiyor.” dedi.
Euronews, 06.09.2023
https://tr.euronews.com/2023/09/06/ab-muzakerelerin-yeniden-baslamasi-icin-ankara-demokratik-ilerleme-kaydetmeli?insEmail=1&insNltCmpId=225&insNltSldt=10080&insPnName=euronewsfr&isIns=1&isInsNltCmp=1&utm_campaign=today_newsletter&utm_medium=referral&utm_source=newsletter  
Başka bir kalitesiz büyüme daha…
2022 yılının hemen hemen tüm çeyreklerinde elde edilen büyüme oranları döviz tüketimini arttıran ağırlıklı olarak bankacılık sektörünün katkılarıyla elde edilmiş büyüme oranları olmuştur. Bugünkü durum da bundan farklı değildir. Seçim sonrası iktidarın ekonomi yönetiminde kontrol sağlayıp sağlayamadığını görebileceğimiz iki önemli değişken, daha önceki dönemlerde olmadığı kadar önemli hâle geldi. Herkesin tahmin edeceği gibi bunlardan ilki enflasyondur. Enflasyonun bu denli yüksek seyrettiği dönemde, enflasyonun ekonomideki satın alma gücünü azaltıcı yönde etkisi bu değişkeni önemli bir performans kriteri hâline getiriyor. İktidar açısından enflasyonun önemi ise, satın alam gücü düşen kitlelerde iktidarın ekonomi yönetimi aleyhine oluşturacağı olumsuz algılardır. Keza yine, uzun süre ekonomide kötü bir yönetim sergiledikten sonra, Mehmet Şimşek’in yönetimi altında enflasyonla mücadeledeki kararlılığın göstergesi de enflasyon oranı konusunda elde edilecek başarılardır.
Öner Günçavdı, politikyol. 04.09.2023
https://www.politikyol.com/baska-bir-kalitesiz-buyume-daha/

Kürtler, Arap aşiretleri ve karmaşık bir hesaplaşma: Suriye’de neler oluyor?
SDG’nin Deyr el Zor’dan çekilmesi halinde Haseke ve Rakka’daki Arap aşiretlerini harekete geçirecek başka hamleler de gelebilir. Özellikle aşiret isyanını selamlayan Türkiye Menbic, Tabka ve Rakka merkezli aşiret unsurlarını harekete geçirmek için vakit kaybetmeyecektir. Halihazırda Deyr el Zor, Suriye krizinin diğer parçalarını da harekete geçirdi. Suriye’nin doğusunda petrol ve doğalgaz kaynakları nedeniyle paylaşım savaşının merkezinde yer alan Deyr el Zor’da IŞİD’e karşı oluşan Arap-Kürt ortaklığı sırat köprüsünden geçiyor. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile aşiret savaşçıları arasında bir haftadır yaşanan çatışmalardan aceleyle sonuçlar çıkartılıyor. Birçoğu yereldeki karmaşık dinamiklerden habersiz.
Fehim Taştekin. DUVAR. 03.09. 2023
https://www.gazeteduvar.com.tr/kurtler-arap-asiretleri-ve-karmasik-bir-hesaplasma-suriyede-neler-oluyor-makale-1635838  

6-7 Eylül’ün ne eksiği var? 6-7 Eylül bir fetih harekâtıydı.

Teşkilatı Mahsusa’nın devamı olan, devletin bu işlere bakan kısmı adına bir general, çoğunuz biliyorsunuz artık, “muhteşem organizasyondu” diyecekti sonradan. Gazeteciye. Alenen. “Bunlar yaptı” diye utanmadan sıkılmadan “komünistleri” mahkemeye çıkardıktan sonra. 06 Eylül Çarşamba 2023   Saat: 15:41 Halbuki 1955 yılının 6-7 Eylül günlerinde, mintanlı, kasketli muhafazakâr dindar köylümüz ile etek-bluzlu, kravat-ceketli modern insanımız nasıl da birlik-beraberlik içerisinde davranabilmişlerdi! Heyhat! Sırf bir ünlem daha koyabilmek için bir cümle daha ekleyeyim! Uymadı bu. Neyse. Halbuki bizim tarihimizde yanına ünlem eklenmeyecek gün neredeyse yoktur. 6-7 Eylül’le ilgili mesele, 6’nın mı 7’nin mi ünlemi daha çok hak edeceği. Çorum’daki hariç, 1970’lerde peşpeşe icra edilen Alevi katliamlarının bile hepsinin günü var. Başka katliamların da var. Ünlem gibi, katliam da çok.

Ümit Kıvanç, DUVAR. 06.09. 2023
https://www.gazeteduvar.com.tr/6-7-eylulun-ne-eksigi-var-makale-1636425  

Yerel seçimlerde ittifak mümkün mü?
Muhalefetin en büyük dezavantajı hâlâ iç meseleleriyle meşgul olurken birbirlerine karşı hoyratlıklarındaki rahatlık… Ulusal düzeyde ittifak yapmaları bu kez çok zor görünüyor. Ancak yerel ve esnek ittifak ilişkilerine açık bir strateji kurgulayabilirlerse başarı şansı olabilir. Yerel sorunlara yerel çözümler üzerinden ittifaklar kutuplaşmayı aşmanın da yolunu açabilir Genel seçimlerin ortaya çıkardığı tablonun iki önemli sonucu oldu. Birincisi iktidarı oluşturan zihni koalisyon ve aktörleri sistemi kurumsallaştırmak, kalıcılaştırmak konusunda çok önemli bir avantaj sağladılar. İkincisi ise muhalefet blokunun moral kaybı ve psikolojik dağınıklığı… Muhalefet bloku her ne kadar temkinli de olsa iyimser bir beklenti içindeydi ve moral üstünlük muhalefet blokundaydı. Seçim sonrası ise iktidar bloku moral üstünlüğü tekrar ele geçirdi. Bir kez daha iktidar blokunun kazandığı 2018 genel seçimlerinin ardından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde blokların oy oranlarında çok büyük sayısal değişiklikler olmamıştı aslında. Yerel meclislerin oylarında partilerin ve blokların oy oranları 2018 genel seçimleriyle neredeyse aynıydı. Fakat başta İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Antalya, Adana gibi büyük metropollerde de belediye başkanlıklarını muhalefet adaylarının kazanmasının ürettiği coşku içinde ne muhalif seçmen ne de muhalif partiler sağlıklı bir analiz üretmediler. Belediye başkanlıklarındaki başarı yeterli görüldü. Ardından pandemi, ekonomik buhran ve deprem etkisiyle iktidar blokundaki çözülme tedirgin ve temkinli de olsa iyimserliği artırdı. İktidar bloku seçmeninde bile kaybetme ihtimali satın alınmıştı.

Bekir Ağırdır, 04 Eylül 2023, t24
https://t24.com.tr/yazarlar/bekir-agirdir/yerel-secimlerde-ittifak-mumkun-mu,41390      

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com