Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye demokrasisinin geleceği olarak lanse edilen siyasetçi-Çeviri- The Guardian

74 yaşındaki eski muhasebeci, Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerindeki en büyük rakibi, Guardian’a “Her şeye rağmen kazanacağız” dedi.

Türkiye demokrasisinin geleceği olarak lanse edilen Kılıçdaroğlu, “Bu seçimler normal koşullar altında yapılmıyor” dedi. “Ama her şeye rağmen kazanacağız. Çünkü insanlar demokrasi istiyor.”

Eski bir devlet memuru ve eski muhasebeci olan Kemal Kılıçdaroğlu kariyerinin en önemli mitinglerinden birini yeni bitirmişti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başında bulunan muhalefet lideri, pazar günü halk sandık başına gittiğinde Erdoğan’a oy vermeyecek, kendisinin ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yirmi yıldır inşa ettiği sistemi bitirmek için irade belirleyecektir dedi.

Çoşkulu kalabalığa “Sizin gibi yaşıyorum, sizin gibi mütevazı bir hayatım var” diyen Kılıçdaroğlu, elleriyle kalp işareti yaparak halkı selamlıyor. Cumhurbaşkanlığı sarayında yaşamayı reddedeceğini ve kazanırsa Atatürk’e ait daha mütevazı bir binaya taşınacağını söyledi.

Türkiye’nin Alevi azınlığının bir üyesi olan Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sınırları aştığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı adaylığına yükselişi yıllar aldı. 2016 darbe girişiminin ardından tutuklamaları protesto etmek için 2017’de Ankara’dan İstanbul’a 450 km yürüyerek başlattı. Şu anda altı partili bir muhalefet koalisyonuna başkanlık ediyor. Türkiye’nin marjinalleştirilmiş Kürt toplumundan destek almak için de çalıştı ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu şehir ve kasabalarda coşkuyla karşılanıyor, kahraman gibi görülüyor.

Muhalefet lideri, anketlerde önde görünüyor ancak seçimlerin ikinci tura kalma ihtimali var. CHP lideri olarak birkaç seçim kaybetmiş olmasına rağmen, yaygın enflasyon ve derinleşen yaşam maliyeti Erdoğan’ı koltuğundan indirmek için güçlü bir faktör haline geldi.

Kılıçdaroğlu, Ortodoks ekonomik politikalara ve parlamenter demokrasiye geri dönüş sözü veriyor. Ayrıca, yargı bağımsızlığı yeniden tesis edileceğini sıklıkla belirtiyor.

Yükselişiyle birlikte, bu yıl Erdoğan’ı daha kolay yenebilecek alternatifler yerine kendi adaylığını dayatmakla suçlayan koalisyon ortaklarıyla çok açık bir tartışma yaşadı ancak muhalefet lideri endişeleri bir kenara bırakarak hazırladığı projelere odaklandı.

“Seçimi kazanacağız. Bu konuda hiçbir endişemiz yok” dedi.

Erdoğan, hafta sonunda İstanbul’da miting düzenledi, katılmak isteyenler için ücretsiz ulaşım sağlandı ve 1,7 milyon kişinin katıldığını iddia ettiği mitingde, yasaklı Kürdistan İşçi Partisi’nden (PKK) militanlarının Kılıçdaroğlu’na destek verdiklerini gösteren sahte bir video oynattı.

Aynı gün, cumhurbaşkanın lideri olduğu ittifakın taraftarı bir grup saldırgan, Türkiye’nin kuzeydoğusunda İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ait bir kampanya otobüsüne taş attı.

Kılıçdaroğlu’nun en çok dile getirdiği politikalar arasında, Türkiye’de yaşayan milyonlarca Suriyeli ve Afgan mültecinin sınır dışı edileceği sözü verilmesi yer alıyor. Bu vaadi Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma arzusuyla nasıl bağdaştırdığı sorulduğunda Kılıçdaroğlu, destek için AB’den ve hatta Birleşmiş Milletlerden yararlanabileceğini iddia etti.

“Bunu ırkçılık olarak düşünmüyoruz. İktidara geldiğimizde Suriye’deki meşru yönetimle oturup konuşacağız ve bu soruna çözüm bulacağız.” dedi. Şam’ın, Türk birliklerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi olmadan görüşmelere boyun eğmeyeceğini söylediği göz önüne alındığında, bunun nasıl işleyebileceğine gelince, “Kendi sınırlarımızı güvence altına almanın nedenlerini” de açıklayacaklarını vurguladı.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olarak en büyük zorluklarından biri, Erdoğan’ın Türkiye’nin hem Moskova hem de Kiev ile ilişkilerini sürdürmesi anlamına gelen dikkatli denge politikası ve Rusya cumhurbaşkanı ile diğer birkaç liderle geliştirilen dostluk ilişkileridir.

Vladimir Putin ile nasıl bir ilişki kurmayı planladığı sorusuna, “Türkiye’nin çıkarları ne gerektiriyorsa o çerçevede bir politika oluşturacağız. Şu anda izlenen dış politikanın Türkiye’nin lehine olmadığına inanan bir siyasi partiyiz.” dedi.

Türkiye’nin Karadeniz’deki komşusu Ukrayna konusunda ise Kılıçdaroğlu, “Ukrayna’nın haksız yere işgal edildiğini biliyoruz” dedi. “Bu nedenle, onları bu konuda destekliyoruz. İhtiyaç duyulan her türlü siyasi desteği” sağlayacaklarını belirtti.

-makale özetlenerek çevrildi.

Ruth Michaelson ve Deniz Barış Narlı, 8 Mayıs 2023

About Mehmet Tas

Check Also

ERKEN SEÇİM TEK ALTERNATİF, BAŞKA ALTERNATİF YOK! – Mehmet Taş

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde dipten gelen dalga tsunamiye dönüşerek otoriter rejimin dayandığı zemini ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com