BASINDAN-Kemal Yılmaz

İletişim teknolojileri ve demokrasi

Dikkat çekmek istediğim nokta, doğrudan demokrasi. Milletin vekillerinin değil, doğrudan milletin asıllarının, fertlerinin yönettiği yapılar. Açıktır ki halkın bir meydana veya bir salona toplanıp ülkeyi yönetmesi bugünkü devletlerde mümkün değil.

Acaba bir yere toplamadan doğrudan demokrasi mümkün olabilir mi? Her şeyin ‘çevrimiçi’ne alıştık. Ya çevrimiçi demokrasi?

Çevrim içi oylamada aşılacak ilk eşik, oy kullananın kimliğinin garantilenmesi. Bu çok zor olmasa gerek. Bankadaki paramızı, kimliğimizi ispatlayarak çevrim içi çekebildiğimize, e-devlete girip bizi ilgilendiren bilgileri dilediğimiz gibi değiştirebildiğimize göre referandumda veya seçimde oy kullanırken bizim biz olduğumuzu ispatlamak da imkânsız olmasa gerek.

Bütün bunların yerine milletin, ülkesini vekiller vasıtasıyla değil, doğrudan kendinin yönettiği bir yapı düşünün! Dünyaya böyle tek bir örnek sunulsa, devamının çorap söküğü gibi geleceğini sanıyorum. Sonra bu sistemleri kurmayan, eski usulle devam edenlerin aslında demokrasi olmadığı düşüncesi gelişir.

https://www.karar.com/yazarlar/iskender-oksuz/iletisim-teknolojileri-ve-demokrasi-1593205

Kapitalist düzenin fedaileri, Erdoğan’ın can simitleri: Böyle muhalefet dostlar başına!

Düzen muhalefeti (Millet İttifakı, 6’lı masa vb.) emekçi halkın ekmek ve hürriyet derdine derman olacak politikalar üretmiyor. Oysa Erdoğan ve istibdad rejiminin zayıf karnı ekonomi!

Çünkü bu sorunlara çözüm getirmek sermayenin çıkarlarına dokunmayı gerektiriyor. O sermayenin çıkarları ki CHP’sinden İyi Parti’sine, Gelecek’ten Deva’sına, Saadet’inden Zafer Partisi’ne hepsinin tek ortak noktası

Çözüm sınıf siyasetinde! Sermayeden, emperyalizmden ve devletten bağımsız sosyalist bir odağın inşası için ileri!

https://gercekgazetesi1.net/politika/kapitalist-duzenin-fedaileri-erdoganin-can-simitleri-boyle-muhalefet-dostlar-basina

ABD yasalarına güvenilir mi

Amerika’nın bir hukuk devleti olmasına duyulan güven medya, televizyon ve Hollywood tarafından sağlamlaştırılmıştır. Dizide sorguya alınmış kadının polisle olduğu odaya aniden avukat girer ve polisleri dışarıya kovar, polisler de itirazsız çıkar. Sonra herkesin gözü önünde adam öldürmüş katil bile ilk tutuklanışında yasal hakları kendisine okunmadığından tahliye edilir.

Böyle olayların listesi çoktur ve bunların hepsi de doğrudur

ABD’nin gizli mahkemesi

Amerika’da hukukun üstünlüğünü sağlayan sistemin dışında çalışan gizli bir mahkeme de var.

Bunun bilinen adı FISA mahkemesi. FISA’nın açılmışı UNITED STATES FOREIGN INTELLIGENCE SURVEILENCE COURT, yani Amerikan devlet çıkarlarına karşı eylemlerde bulunduğu düşünülen insanların yasal takibi ve haklarında işlem yapılabilmesi için normal hukuk sistemi dışında kurulmuş bir sistem bu.

Bu mahkemede görev yapacak ve devlet sırlarını da bilen hakimlerini  bizzat Anayasa mahkemesi başkanı 7 yıllığına atıyor.

https://m.haberturk.com/yazarlar/serdar-turgut-2025/3455468-abdnin-gizli-mahkemesi

Kültür sanat yasağına tepkiler sürüyor: Sanatçılar ve işçiler birbirlerine destek vermeli

Geçtiğimiz hafta içerisinde birçok ilde farklı bahanelerle konserler, kültür-sanat etkinlikleri yerel idareler tarafından yasaklandı. Özellikle Kürt ve iktidarın politikalarını eleştiren sanatçılara yapılan bu yasaklamaları Kültür Sanat-Sen İzmir Şube Başkanı Nesin Tatlıoğlu, İzmir Müzisyenler Derneğinden Ayşegül Kuru ve Sanatçı-Müzisyen/Yel Değirmeni Grubundan Erkan Çabuk ile konuştuk.

Kültür Sanat-Sen İzmir Şube Başkanı Nesin Tatlıoğlu, “Bu alınan kararlar kesinlikle politik. Muhafazakarlaşmaya yönelik bir karar. Renklerin ortadan kaldırılması ve yaşam şekline müdahaledir

Sanatçı-Müzisyen/Yel Değirmeni Grubundan Erkan Çabuk ise yasakların artık herkese dokunur bir noktaya geldiğini söyledi. Çabuk, “Yasaklara karşı mücadele ortaklaştırıldığı zaman tepkiler bir vücut bulacak. Biz de Yeldeğirmeni Müzik Grubu olarak TÜPRAŞ’ta işten atılan işçilere müziğimizle destek verdik.

https://www.evrensel.net/haber/462872/kultur-sanat-yasagina-tepkiler-suruyor-sanatcilar-ve-isciler-birbirlerine-destek-vermeli

Vahap Coşkun: Kürtler ve Mansur Yavaş: Laboratuvardan çıkıştan sonrası…

Van’daki ‘inşallah’ bocalaması ve akabindeki yalanlama, Yavaş için iyi bir sinyal sayılmaz. Bu vaka, Yavaş’ın cazibesini siyasetsizliğine ve konuşmamasına borçlu olduğu, ağır siyasi sorunlarla alakalı konuştukça süksesini yitireceği yönündeki tahlilleri doğrular nitelikteydi. Yavaş’ın adaylığı, bugüne kadar hep, tabir-i caizse laboratuvar ortamında konuşuldu, konuşuluyor. Hep steril alanda kaldı ve bu da onu parlak kıldı. Ancak bu parlaklığın gerçekliğini sınamak için, laboratuvardan çıkmak gerek.

Ne Cumhur İttifakı ne de Millet İttifakı, Kürt seçmenlerin oyunu almadan seçimleri kazanabilecek bir çoğunluğu arkasına alabilmiş değil. Her iki ittifakın da seçim yarışında ipi göğüslemek için Kürtlerin desteğine ihtiyacı var. Kürt oylarının bu derece belirleyici olması hem partilerin siyasetlerini hem de aday tercihlerini etkiliyor.

Üçüncüsü, Erdoğan’ın ne yapacağıdır. 2015’ten bu yana muazzam bir gerileme yaşasa da Erdoğan, Kürt meselesinin bazı sorun alanlarında muhalefetin önünde duruyor. Seçim yaklaştıkça Erdoğan, AK Parti ile arası açılan ve kararsız olan Kürt seçmenlere dönük birtakım hamleler yapabilir. Bu hamlelerin Erdoğan’ın ve AK Parti’nin 2015’ten bu yana yaşadığı kaybı telafi etmesi zor. Fakat Erdoğan elini açar ve muhalefet ile adayı buna bir karşılık veremezse, Erdoğan kararsız ve Kürt meselesinde adım atılmasını önceleyen seçmenleri kendine çekebilir.

https://rojawelat.me/basindan/vahapcokunkrtlervemansuryavalaboratuvardanktansonras

Rusya’dan Suriye’ye operasyon açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “Ankara’nın Suriye’deki mevcut zor durumu tehlikeli bir şekilde daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınmasını umduklarını” kaydetti.

Zakharova, “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin meşru hükümetinin rızası olmadan atılacak bu tür bir adım, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün doğrudan ihlali olacaktır ve Suriye’deki tansiyonun daha da artmasına yol açacaktır” uyarısında bulundu.

https://ilerihaber.org/icerik/rusyadan-suriyeye-operasyon-aciklamasi-141304#

Okullarda bir öğün ücretsiz yemek” kampanyası | Ekmek ve Gül

 Artan gıda fiyatları, geçim sıkıntısı evlerde sofraları boşaltıyor, çocuklar sağlıklı gıdaya erişemiyor. Çocuklar okula boş beslenme çantalarıyla gidiyor.

https://www.evrensel.net/haber/462780/okullarda-bir-ogun-ucretsiz-yemek-kampanyasi-ekmek-ve-gul

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com