Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e açık mektup- Esad Ghanem

Ukrayna ile Filistin işgalleri arasındaki paralellikler

Siyasi analist Asad Ghanem açık mektubunda Ukrayna cumhurbaşkanını çifte standart uygulamayı bırakmaya ve Filistin mücadelesini desteklemeye çağırıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e açık mektup, Esad Ghanem

Sevgili Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky,

20 Mart’ta İsrail Parlamentosunda yaptığınız konuşma, başta Filistin halkı olmak üzere, dünya özgürlük ve kurtuluş mücadelesi veren halklar için bir utanç kaynağıydı. Davanızın ve genelde özgürlük mücadelelerinin haklılığını kanıtlama fırsatını kaybettiniz.

Dediniz ki: “Farklı ülkelerde ve tamamen farklı koşullardayız. Ama halklarımıza, devletlerimize, kültürlerimize ve hatta Ukrayna, İsrail isimlerinin yok edilmesine yönelik tehditler aynı.”

Rusya’nın ülkenizi işgal ettiği ve Ukrayna halkının kendi kaderini tayin hakkını ve özgürlük haklarını yok etmek niyetinde olduğu için kızgın ve üzgünüm ve bu barbarca saldırganlığa direnen Ukraynalı erkeklere ve kadınlara mümkün olan tüm desteğin verilmesi gerektiğine inanıyorum. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyadaki NATO müttefiklerinin politikalarını da reddediyorum.

Rus saldırganlığına karşı mücadelelerinizi desteklemek için büyük bir uluslararası koalisyonun oluşturulmasına hayran olsam da Filistinlilerin dünyayı aynı düzeyde seferber olmaya ve İsrail’i uluslararası kararlara uymaya zorlamalarını istiyorum.

Ayrıca işgale, baskıya, cinayete, ırk ayrımcılığına ve yerinden edilmeye karşı Filistinlilerin meşru mücadelesine uygulanan çifte standarttan da endişeliyim; İsrail’in 70 yıldan fazla bir süredir halkıma karşı işlediği suçlar hafızalardadır.

İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçlar arasında 1948 Nakba’sı sırasında yüz binlerce Filistinliyi zorla yerinden etmek de var. Yüzlerce kasaba ve köy etnik temizlik sonunda yerle bir edildi, çoğu haritadan silindi, halkın geri dönmesi engellendi. İsrail’den göçe zorlanan Filistinliler Arap ülkelerine sığındı.

İşgal ve kuşatma

Batı Şeria ve Gazze vahşi kuşatma ve işgal altında yaşarken, İsrail vatandaşı Filistinliler yaygın ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. İsrail, Filistinlilerin özgürlük ve kurtuluş mücadelesini yasadışı ilan etti, meşru liderliğini engelledi, Filistinlilerin mallarına el koydu ve aktivistleri gözaltına aldı.

İsrail’in 2018 anayasası ve gözden geçirilmiş Vatandaşlık Yasası gibi ırkçı yasalar aracılığıyla İsrail, Filistin’in kendi kaderini tayin hakkını yok saymış ve Filistin anavatanı için muhalefeti ortadan kaldırmıştır.

Bütün bunlara rağmen, kendinizi İsrail işgalini desteklemek için alenen konumlandırdınız. 2020’de Filistinlilerin haklarını desteklemekten sorumlu olan BM Filistin Halkının Devredilemez Haklarının Uygulanması Komitesi’nden ayrılmaya karar verdiniz. Hatta halkımıza karşı en aşırı saldırganlık biçimlerini uygularken İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu belittiniz.

Ülkenize karşı Rus taarruzunun başlangıcından beri çifte standart uygulamaya devam ettiniz. İsrail, Filistin halkının aşina olduğu insanlık dışı ve etnik üstüncülüğü motive eden göç politikalarını bombardımandan kaçan Yahudi olmayan Ukraynalı mültecileri kabul etmeyerek tekrar etmişti.  Siz, yanlışı düzeltmesi için sağcı milliyetçi İsrail başbakanı Naftali Bennett’i ikna etmeğe çalıştınız.

Filistin nüfusunun çoğunluğunun Ukrayna halkının kararlı mücadelesini desteklediği ve onlara Rusların acımasız saldırganlığına karşı başarı dilediğini biliyorum. Ayrıca bir Rus zaferinin İsrail’in saldırgan duruşuna büyük bir hediye olabileceğini, bizi yenilgiye uğratmak amacıyla oluşturulan demir duvar projesinin geliştirilmesine yol açacağını da düşünüyorum.

Öte yandan, milyonlarca Ukraynalının göçe zorlanmasına rağmen, halkınızın mücadelesi ve zaferi, zulme ve kayıplara karşı mücadele veren diğer halklara umut verecek, geri dönüş ve geri dönüş umutlarımızı canlandıracaktır. Bu amaçla, sizden zalimlerimizi desteklemeyi bırakmanızı istiyorum.

-Asad Ghanem Filistinli bir yazar ve aktivist, Hayfa Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü.

-Middle East Eye, ve Vientosur’da yayımlandı, 23.03.2022

Çeviri: İspanyolcadan

About Mehmet Tas

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com