BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Vali’nin yaptığı Anayasal düzene karşı darbedir!

İstanbul Valisi, deyim yerindeyse bir “darbe” yaptı ve vatandaşların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’dan kaynaklanan temel haklarını, idari bir karar ile askıya aldı.

Bunun diğer darbelerden bir farkı varsa o da sokaklarda askerlerin değil, polislerin olmasıydı.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/vali-nin-yaptigi-anayasal-duzene-karsi-darbedir,34516

Kadın mücadelesini tanımlarken: Sınıf siyaseti mi kimlik siyaseti mi?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bu vesileyle bugünkü eşitsiz ve sömürücü düzene karşı kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini ele almaya çalıştık. Bugün sadece sol cenahta değil, burjuva siyaset bile kadın sorununu kendince bir konu başlığı haline getirmiş durumda. Hatta gerici ve siyasal İslamcıların bile kadın sorununa dönük tezleri ve açılımları mevcut.

https://gazetemanifesto.com/2022/pusula-kadin-mucadelesini-tanimlarken-sinif-siyaseti-mi-kimlik-siyaseti-mi-486415/

Tuzu kurular, düşünme zahmetine katlanmaz

Gazetelerin köşe yazarlarının pek çoğu arasında düşünen, kafa yoran, doğruyu arayan var mı pek emin değilim. Köşe yazılarına şöyle bir bakın. Öznesi mücerret fikir olan kaç yazı var? Yazılanlar genellikle ya siyaset ya da din… Din dediğim de siyasetin önünü açmak için dinden referans bulma çabaları… Gerçek dinden bahsedilse canımız kurban.

Voltaire: “İnsanlar, yiyecek ekmekleri ve yatacak yerleri olunca düşünmekten vazgeçerler” der.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/tuzu-kurular-dusunme-zahmetine-katlanmaz-518332h.htm

Doktora tezinde ‘rejimin otoriterleştiğini’ yazan akademisyene ‘terör’den suç duyurusu

Denklik için gönderilen, “Türkiye’de rejim otoriterleşiyor” içerikli doktora tezini incelettiren Üniversitelerarası Kurul, tezi yazan akademisyenin “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör” suçlarından yargılanmasını istedi.

Dr. Mehmet Baki Deniz, Sabancı Üniversitesi’nde lisans, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. YÖK’ün tanıdığı dünyanın en iyi üniversitelerinden New York Binghamton Üniversitesi’nde (SUNY) sosyoloji doktorasını tamamladı. Türkiye’nin son 28 yılındaki siyaset ve sermaye ilişkisini 7 yıl inceleyip, binlerce atıf yaparak, 250 sayfalık doktora tezi yazdı. “1980-2008 Yılları Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü Ve Otoriter Popülizmin Yükselişi” adlı tezi Amerika’da jüri önünde savundu. Tam kabulle ‘doktor’ unvanı aldı. Harvard, Oxford dahil bilim insanı olarak, dünyada binlerce üniversitede çalışma hakkı kazandı

https://rojawelat.org/turkiye/doktoratezinderejiminotoriterletiiniyazanakademisyeneterrdensuduyurusu

Bilgilenme, değerlendirme ve analiz safhası ile pratik ve eylem safhası arasında her zaman bir açı olmuştur, bundan sonra da olacaktır.

Her konuda, evet istisnasız her konuda bilgi (malumat anlamında) sahibi olmak iyidir; insanların bu bilgilerini başkalarıyla paylaşmalarına da denecek bir şey olamaz, yararlıdır.  Yanlış olan, çok yönlü malumat tutkusunun siyasal eylem ve müdahale için olmazsa olmaz koşul sayılmasıdır.

“Mükemmellik arayışı, vazgeçmenin bir biçimidir.”

https://ilerihaber.org/yazar/solda-cikar-telefonunu-cokbilmisligi-137766

Madalyonun öteki yüzü: Putin kaybedince, Erdoğan da kaybedecek

Putin’in akibetini gerilim içinde merak eden liderlerin en başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geldiğine eminim. İki lider arasında adı konulmamış bir kader birliği var çünkü. Ukrayna savaşında Türkiye’nin göz önünde tutması gereken gerçek, Erdoğan’ın iktidarını Putin’in ayakta tuttuğudur.

https://amp.artigercek.com/yazarlar/ergun-babahan/madalyonun-oteki-yuzu-putin-kaybedince-erdogan-da-kaybedecek

İktidarda olmak Yeşiller’i değiştirdi: Pasifist parti ilkeleri terk ediliyor

Silahlanmaya ve çatışmalı bölgelere silah gönderilmesine karşı olan Yeşiller, bu tutumlarındaki 180 derecelik dönüşlerini ‘İyi değil, ama ne yazık ki gerekli’ sözleriyle savunuyorlar.

Alman siyasetinde çok hızlı bir paradigma kayması yaşandı. Basına yansıdığı kadarıyla parlamento grubunun çoğu üyesi, şansölye Scholz’un verdiği bu kararı halka açıklamadan çok kısa bir süre önce öğrenebildi. Merkel, tek başına kararlar almasıyla eleştirilirdi. Merkel’i eleştirenler şimdi aynısını SPD’li şansölye Scholz’un da yaptığına tanık oldular. Pandemi sırasında parlamentonun güçlendirilmesini en çok dile getiren partilerden biri olan Yeşiller, Scholz tarafından bir oldubittiye getirildi.

https://amp.artigercek.com/yazarlar/aysegul-karakulhanci/iktidarda-olmak-yesiller-i-degistirdi-pasifist-parti-ilkeleri-terk-ediliyor

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com