BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Tek gezegende iki dünya

Her şeyi bir tarafa bırakın…

Büyük Avrasya ortaklığı zaten…

Yeni bir para birimi… Yeni bir internet ağı… Yeni bir havacılık sistemi… Yeni bir bankacılık ve kredi kartı sistemiyle geliyor.

Yani sadece Avrasya’da geçen bir kredi kartı olacak…

www. ile başlamayan yepyeni bir internet ağı olacak…

Netflix gibi ama onun gibi içeriğine sahip olmayan bir sinema platformu.

Örneğin… Avrasya’nın yeni sosyal medyası…

Twiter, facebook, instagram’ın muadillerini düşünün.

Bunlar fantastik hayalden ibaret değil…

Hemen hepsi planlanmış projeler… Pek çoğunda sona yaklaşılmış.

Tutar mı tutmaz mı göreceğiz.

Ama kesin olan şey yapıyorlar.

Putin’in 2008’deki bir açıklamasını hatırlıyorum.

“İnternetin Cia işi olduğunu biraz geç fark ettik” demişti.

Doğrusu o gün için abartılı gelmişti.

Ama bugün özellikle sosyal medyanın Pentagon’dan bile etkin çalıştığını görünce hak vermemek mümkün değil.

https://www.korkusuz.com.tr/tek-gezegende-iki-dunya.html

ABD’nin, sosyalist hükümetini devirmeye çalıştığı ancak Rusya’yı tecrit etme girişimleri çerçevesinde masaya oturduğu petrol zengini Venezuela’yla görüşmesinin ayrıntıları sızdırıldı.

Ajansa konuşan kaynaklar, Washington’ın görüşmede özgür seçimler, Venezuela’da petrol üretimi artırmak için geniş reformlar, yabancı firmalar için ithalat ve Caracas’ın Ukrayna işgalini kınaması gibi garantiler istedi. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan üç kaynak, Maduro’nun görüşme sırasında Rusya’nın Ukrayna harekâtını desteklediğini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/abd-venezuela-gorusmesinin-ayrintilari-sizdi-rusyaya-karsi-madurodan-ne-istendi-haber-1555615

Ukrayna Savaşı: Yeni ‘Demir Perde’ örülüyor, bu kez Batı tarafından

DÜNYADA RUS DÜŞMANLIĞI YÜKSELİŞTE

Rusya büyük bir izolasyon çemberinin içine alınıyor. Yeni bir “Demir Perde” örülüyor, bu kez Batı tarafından.

Bu arada “uygar Batı”dan birçok garip haber geliyor: Rus kültürüne, sanatına, müziğine, bilimine, sporuna karşı nefret dolu adımlar atılıyor. Neredeyse adı veya kökeni Rus olan her şeye (büyük yazar Fyodor Dostoyevski dahil) savaş açılıyor. Sıradan Ruslar hedef alınıyor. “AB’ye hiçbir Rus girmesin, Avrupa’daki bütün Ruslar kovulsun” talepleri yükseliyor. Düşmanlık artıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ukrayna-savasi-yeni-demir-perde-oruluyor-bu-kez-bati-tarafindan-makale-1555572

Hakemlere kural değil futbol öğretin!

  1. dakikada ise sezonun ilk maçının bir kopyası ortaya çıktı. Trabzon’da golü bulup maçı alan takım, çok hatalı bir hakem kararıyla on kişi kalıp bir de üstüne hemen gol yeyince bütün maçı mahkûm geçirmiş ve sonunda da direnemeyip yenilmişti ve sonra da takımın iki yakası bir araya gelmemişti. Bu sefer de yine fazlasıyla hatalı bir hakem kararıyla iyi gittiği maçta 18.dakikada on kişi kaldı. Evet, futbol kural kitabına bakarsınız istemsiz de olsa rakibin ayağına sakatlayacak şekilde basmak bir kırmızı kart sebebidir. Ancak burada top ortada, İrfan Can topa müdahale etmek istiyor, rakibi önce değiyor ve İrfan Can’ın ayağını sakınabilecek ne bir yeri ne de bir salisesi var. İşte futbol bilmek burada devreye giriyor ve Türk hakemleri kesinlikle futbol bilmiyor!

https://t24.com.tr/yazarlar/mete-buyuk/hakemlere-kural-degil-futbol-ogretin,34498

Çin’den Rusya yaptırımlarına tepki

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rusya’ya yönelik yaptırımların yeni sorunlar yaratarak çözümü tehdit ettiğini söyledi ve Pekin-Moskova ilişkilerini “dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri” sözleriyle değerlendirdi.

https://ilerihaber.org/icerik/cinden-rusya-yaptirimlarina-tepki-137741

Bunun adı siyasi ricattır!

Arkadaşım aradı, sordu:

Zeytinlikleri maden sahasına açmaları yetmiyormuş gibi şimdi de koruma alanlarını (SİT) imara açıyorlar bunun anlamı ne?

Siyasi ricat dedim telefonu kapattım.

Zııır, zııır, telefon susmuyor; siyasi ricat ne?

Uzun hikaye dedim beni yormayın, meşgul etmeyin.

Dedi ki yaz o zaman hepimiz anlayalım.

Peki dedim. Aşağıdaki satırlar istek üzerine yazılmıştır.

https://m.duzceyerelhaber.com/mehmet-tezkan/67031-bunun-adi-siyasi-ricattir!

Kafa karışıklığı mı, teslimiyet mi?

Millet İttifakı’nın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş belgesi ya bir kafa karışıklığının ürünüdür ya da CHP’nin siyasal İslamın “pasif devrim sürecinde” birbiri ardına verdiği tavizlerin sonunda geldiği noktada bir “termidor” (değişim görüntüsü altında sürecin kazanımlarını koruma) projesine teslimiyetin…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/kafa-karisikligi-mi-teslimiyet-mi-1913582

Hava döndü işçiden!

Ocak ayında dört-beş işyerinde başladıktan sonra Şubat’ta aniden çıkan bir fırtına gibi patlayan fiilî grevler ve yer yer başvurulan işgal eylemleri, Türkiye işçi sınıfının birkaç çok önemli istisna ile 21. yüzyıla damgasını vuran suskunluğunun nihayet sona ermeye başladığını gösteriyor.

Şimdi yaşanan fiilî mücadeleler dalgası, hem yaygınlığı (bir ay içinde 100’e yakın işyeri) hem çok çeşitli işkollarına yayılması (metal, perakende, kargo, tekstil, gemi sökümü, madencilik, petrokimya vb.) hem de ücret pazarlığının ötesine geçmesi, özellikle sendikalaşma ve çalışma koşullarını gündeme getirmesi bakımından çok vaadkâr.

Yükseliş dönemlerinde kitle eylemliliği düz bir çizgi izlemez. Yükselişin içinde de iniş çıkışlar olur. Belirli dönemlerde atak, cevval, hatta sabırsız olan kitleler, daha sonra durur, soluklanır, bilanço çıkarır, yeni yöntemler ve taktikler arar. Ama bize öyle geliyor ki Türkiye çok sarsıntılı bir döneme girmiştir.

“Geççek” demek, biliyoruz, iki koca on yıldır istibdadın baskısına tahammül gücü çok zorlanan büyük bir halk kitlesine iyi geliyor. Ama şunu da bilmek çok önemli: Kendiliğinden “geççek” değil!

https://gercekgazetesi1.net/politika/hava-dondu-isciden

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com