BASINDAN-KEMAL YILMAZ

“Afgan kadınlar Taliban’a karşı illegal örgütleniyor

Afganistan’da Taliban’ın yönetime gelmesiyle pek çok farklı kesimden kadın illegal olarak bir araya gelerek hakları ve yaşamları için örgütlenmeye başladı. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan kadınlar, “Korkunun beni kontrol etmesini istemiyorum” dedi.”

Fransız haber ajansı AFP, Afganistan’da Taliban’a karşı direnen kadınlarla görüştü. Ev emekçisi kadınlardan öğrencilere pek çok farklı kesimden bir araya gelen kadınlar, Taliban’a karşı 6 ay önce illegal olarak örgütlenmeye başladı. Tüm risklere rağmen kitlesel geçen buluşmalar ve eylemler sonrası, yakın zamanda 6 kadın gözaltına alındı.

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen 20 yaşındaki bir kadın, “Evde oturup, kaybettiğimiz her şeyi düşünerek depresif bir ruh hali içinde kalacağıma neden onlara katılmayayım diye düşündüm” dedi.”

https://www.avrupademokrat.com/afgan-kadinlar-talibana-karsi-illegal-orgutleniyor/

Gelecek baro seçimleri, kadınlar ve eşit temsiliyet meselesi

Türkiye’de temsiliyette cinsiyet eşitliğinin sağlan(a)madığı mecralardan birisi maalesef barolar.

2020 yılında kaleme aldığım bazı yazılarda baroların yönetimlerinde nasıl bir eşitsizlik olduğunu sayılarla anlatmıştım. O dönemde ülkedeki avukatların yüzde 44,7’si, yani neredeyse yarısı kadın olmasına rağmen 80 baro başkanının yalnızca 6’sı , yani yüzde 7,5’i kadındı. Baroların yönetim kurulu (YK) üyelerinin de yalnızca yüzde 30 kadarı kadınlardan oluşuyordu.

TBB’de de tablo eşit temsiliyet açısından iç açıcı değil. TBB’nin başkanı erkek. TBB’nin 10 kişilik yönetim kurulunda yalnızca 2 kadın var. TBB’nin 348 delegesinden yalnızca 55’i kadın.

https://amp.artigercek.com/yazarlar/nurcan-kaya/gelecek-baro-secimleri-kadinlar-ve-esit-temsiliyet-meselesi

Fenerbahçe üçlü oynamaz

Futbolu rakamlar üzerinden anlatmak eğlencelidir elbette. Meseleye teknik bir boyut katar. Ortamlarda Fenerbahçe’nin oynayabileceği sayısal formasyonu konuşmak, sizi ne anlattığı anlaşılmayan ama muhtemelen önemli şeyler anlatan bir pozisyona getirebilir

Lafı uzatmaya gerek yok. Futbol oyunu rakamlarla oynanmaz. Oyuncularla oynanır. Oyunun temeli, topa göre pozisyon almaktır. Yoksa sahaya gönderdiğiniz takımın formasyonu, sadece santrada o şekilde dizilir. Hakemin düdüğü çalınıp oyunun başladıktan sonra, artık oyuncular langırttaki gibi dizilmezler, topa göre pozisyon almaya başlarlar.

https://ilerihaber.org/yazar/fenerbahce-uclu-oynamaz-136716

Devlet Opera ve Balesi’nde teşvik sopası

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sanatçı, uygulatıcı uzman ve uzman memurlara yılda iki kez ödenen teşvik ikramiyesi ile ilgili yeni ölçütler belirledi.

2002’de islamcıların gelişine kadar, sağdaki siyasal iktidarlar Laik Cumhuriyet ile radikal bir hesaplaşmaya girme niyeti, iradesi veya gücüne sahip olmadıkları için, DOB’a dokunmaktan çekinmişlerdir. Tersine, başları sıkıştıkça ya da ilerici/çağdaş imajına gereksinim duydukça, DOB üzerinden, Laik Cumhuriyet duyarlılıklarını kanıtlamak istemişlerdir.

https://haber.sol.org.tr/haber/devlet-opera-ve-balesinde-tesvik-sopasi-326002

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı.

İlki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin bu yıl 25’incisi düzenleniyor.

https://www.evrensel.net/haber/454881/25-metin-goktepe-gazetecilik-odulleri-icin-basvurular-basladi

Mızrağın ucu, ilericilik ve kutup yıldızı

Herkes yakın zamana kadar birbirine aynı soruyu soruyordu: “Nedir bu sessizlik?” Öyle ya yurttaşlar geçinemediği için intihar ediyor, gençlerin birçoğu ülkeden kaçmak için fırsat kolluyor, emeklisi çalışanı ayın sonunu getiremiyordu. Buna rağmen kimilerine göre korkudan, kimilerine göre “kadercilikten”, kimilerine göre “lidersizlikten” sokaklara taşan bir hak arayışından, bir protesto dalgasından söz etmek mümkün olmuyordu. Emekçi sınıfların taleplerine sırtını dönen düzen siyaseti, iktidarıyla muhalefetiyle bu suskunluktan memnundu. Ancak o sessizlik perdesi, şimdi Türkiye’nin dört bir köşesinden yükselen işçi eylemleriyle yırtılıyor.

https://www.birgun.net/haber/mizragin-ucu-ilericilik-ve-kutup-yildizi-376214

Askerlerin politikaya müdahalesi

Neoliberal politikalar ve serbest piyasa vahşeti devletlerin yetki alanını daraltırken, ağırlaşan kriz koşullarında millî ordular politik alana müdahale etmeye başladılar. Kaygılar üç noktada toplanıyor: ekonomik kriz ve gelir eşitsizliği, ulusal kimlik kaybı ve göç sorunları, uluslararası savaş olasılığı.

Evangelist Donald Trump, Lafayette Kilisesi’nin önünde elinde İncil’le poz verdiğinde, Amerikan Genel Kurmay Başkanı “Biz Anayasa’ya bağlıyız,” dedi. Ardından emekli generaller bir bildiri yayımlayarak (Aralık 2021) sistemin bir “kaos potansiyeli” taşıdığını ve 2024 seçimlerinden sonra iç savaş çıkabileceğini söylediler.

https://www.veryansintv.com/askerlerin-politikaya-mudahalesi/

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com