BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Demokrasi Mücadelesi ve Örgütlenme Üstüne

Esas amaçlar, demokratik görevler ve demokrasi mücadelesi

Demokrasi nosyonu (kavramı) gibi, demokrasi mücadelesi ve bu mücadeleye özne yapılan bütün aksiyonlar, tarih boyunca insanlık tarafından üzerinde en fazla tartışmaların yapıldığı alanlardır. Öyle ki konuya dair, yani demokratik görevler ve demokrasi mücadelesi ilişkisi üzerine, hepsi de sol ve sosyalizm ideolojisi tarafında yer alan başta Marx, Engels, Lenin ve Stalin olmak üzere sayısız ismin eseri vardır. Özellikle Lenin’in konuya değinen yığınla makalesi, yazısı mevcuttur.”

“Tarihsel geçmişi nedeniyle girift olan bu konuda Lenin, proletaryanın her kararlı ve tutarlı demokratik talebi, dünyanın her yerinde ve her zaman, burjuvazinin irkilmesine neden olur manasında bir cümle kurmuştur. Diğer yandan sol ve emek kesiminden gelenler, uzun yıllar boyu Batı Avrupa demokrasilerinin kaynağının, sosyalist ülkelerin varlığı ve etkisi olduğunu ileri sürmüştür. İnsanlığın mücadele tarihi, her dönemde iki görev arasındaki diyalektik bağı tartışmıştır: Ekonomi ve demokrasi ilişkisini… Buna rağmen insanlar, sınıf temelli olsun ya da olmasın ekonomik mücadeleyle demokratik mücadele arasındaki ilişkiyi yeterince kavrayamamıştır.”

https://rojawelat.me/makaleler/demokrasimcadelesivergtlenmestne

Kötüyü bilmek

“İnsanın kendi güçsüzlüğüyle, eksikliğiyle ve ölümlülüğüyle ölümü çoğaltarak baş etmeye çalışması, başkasının üzerinde iktidar kurarak tanrıcılık oynaması, insan oluşun yüz karalığı.”

“Geçtiğimiz haftalarda sokak hayvanlarının türlü kötü muameleyle toplatılması, kötülük üzerine düşünme ve yazma isteği uyandırdı bende. -Çünkü kötülük savıcı bir eylem olarak yazmak!- Sosyal medyada korkunç görüntülere maruz kaldık bir çoğumuz. Yüzlerce hayvan hakları savunucusunu, hayvan severleri karşılarına alan bir grup “emir kulu” ne yapmak, nereye varmak istemektedir?”

“Kişinin nereye meylettiği, neyi çoğaltmak istediği, neyi tercih ettiği onun yaşam öyküsünü oluşturuyor zaten. Ama ben şunu biliyorum ki kendi içindeki kötüye temas edemeyen o kötüyü hep başkalarına yansıtıyor. Hep öteki kötü, hep dünya kötü, herkes ona düşman.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/kotuyu-bilmek-makale-1548328

Kılıçdaroğlu yolsuzluk dosyalarıyla Erdoğan’ı deviririm sanıyorsa, yanılıyor

“Muhalefetin asıl ortaya koyması gereken nasıl bir toplum vizyonu olduğu, ekonomiyi nasıl düzelteceği, duran çarkları nasıl yeniden çalıştıracağı olmalıdır.”

“Türkiye’de yolsuzluk, rüşvet sıradan olaylar haline geldi. Merhum Turgut Özal’ın “Benim memurum işini bilir” sözüyle normalleştirilen rüşvet çarkı İslamcı AKP zamanında zirve yaptı. Rüşvet alan toplumda saygın kişi haline geldi, alamayanlar onlara imrenir hale geldi.”

https://amp.artigercek.com/yazarlar/ergun-babahan/kilicdaroglu-yolsuzluk-dosyalariyla-erdogan-i-deviririm-saniyorsa-yaniliyor

Süreç olarak faşizm”

“Süreç olarak faşizm” tanımı bizi Komintern’in 1930’lara özgü klasik faşizm tanımının zincirlerinden kurtarmaktadır. O dönemde, özellikle “cephe” arayışları açısından işlevli olabilen bu klasik tanımın günümüzde de geçerlilik taşıdığından söz etmek mümkün görünmemektedir. Gelişen olayların ve süreçlerin içeriğini ve yönünü irdelemek dururken insanların bugün “tekelci sermayenin” her biri “en” ile başlayan özelliklerle tanımlanan “açık teröre dayalı diktatörlüğünü” aramaları geçerli bir yaklaşım sayılamaz.”

Millet ittifakı” olarak tanımlanan düzen muhalefetinin olası bir AKP sonrası dönemde ülkeye bugünkü rejim tarafından verilen şeklin, adeta bir “adet hukuku” haline gelen pratiklerin ve özellikle laiklik bağlamındaki gerilemelerin üzerine gitme gibi bir niyetinin olmadığı açıktır. “Millet ittifakı” dedik, ekleyelim: Kendisini tek başına iktidar yapacak oyu aldığını varsayarsak CHP’nin de böyle bir niyeti yoktur.”

“Türkiye’de sosyalistlerin de yer alacağı “üçüncü ittifakın” süreç olarak faşizmin özellikle dinsel referanslı yönlerini şu ya da bu gerekçeyle göz ardı etme lüksü olmamalıdır. Hani hep “demokrasi” deniyor ya, temelde laiklik olmadan demokrasinin de olamayacağı bilinmelidir.”

https://ilerihaber.org/yazar/surec-olarak-fasizm-136266

Kadın futbolunda da İzmir çok iddialı

TÜRKİYE kadın futbolu büyük bir çıkış içinde… Bazen denk geldiğinde maçları izliyorum. Dileğim bu ilginin artması ve kadınlarımızın her alanda olduğu gibi futbolda da uluslararası başarılara imza atmaları…”

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/deniz-sipahi/kadin-futbolunda-da-izmir-cok-iddiali-41993278

Mutlak iktidar mutlak çürümeye yol açıyorsa çözüm katıksız demokrasidir!

“Yolsuzluklar, kara para aklama ve rüşvet gibi olgular paranın, finansın hayatımızı bu denli belirlediği ve servet edinme ve bölüşümündeki adaletsizliklerin zirve yaptığı kapitalizm altında siyasal ve toplumsal bir çürümenin apaçık belirtileri”

https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/mutlak-iktidar-mutlak-curumeye-yol-aciyorsa-cozum-katiksiz-demokrasidir,34028

AKP’de Öcalan çatlağı…

“Önce, “Edirne’deki en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” dedi. Sonra, katıldığı altın çanak tv programında, “’Öcalan, Demirtaş’ın açıklamalarından rahatsız’ demiştiniz böyle bir bilgi mi var?” sorusu üzerine “Öcalan’ın, Demirtaş’ın oradan verdiği mesajlardan rahatsız olduğu, ortada bir gerçek” dedi.”

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com