BASINDAN-KEMAL YILMAZ

SOL TAVIR | Öz ve biçim aynı olsaydı bilime gerek kalmazdı!

Tarihsel bilinç; güncel gelişmeleri anlamak ve gelişmelerin yönünü belirlemek açısından önemli. Tarihsel bilinçten yoksunluk, güncelliğin geçici ve yanıltıcı etkisine teslimiyet anlamına geliyor. Bugün bir kez daha, birileri tarafından dayatılan projelere tekabül eden güncelliğin yanıltıcı etkisine, Türkiye’de sol siyasetin maruz kalma riskini görüyoruz.

 Sosyalistler ayrı ve bağımsız bir odak haline gelirse, sanki verili istibdat rejimine karşı mücadele zayıflayacakmış gibi bir ön kabul bulunuyor. Ya da sosyalistlerin bağımsız bir mücadele hattı örmesi, zaten başarısız ve etkisiz bir girişim olacak diye burun kıvrılıyor.

Eğer bugün AKP-MHP iktidarına birileri alan açtıysa, bu listeye yazılamayacak tek güç sosyalistlerdir. 2010 yılındaki referandumunda alınan tutum, kimlerin alan açıp açmadığını göstermeye yeter de artar bile.

Gericiliğe, sermayeye ve emperyalizme karşı mücadele ve hatta CHP’nin ve HDP’nin yüzünü sağa dönmemesi için sosyalistlerin bağımsız bir güç oluşturması büyük önem taşır.

https://gazetemanifesto.com/2022/basyazi-sol-tavir-oz-ve-bicim-ayni-olsaydi-bilime-gerek-kalmazdi-481459/

Türkiye toplumunun yüzde kaçı, bu tür aşırı fanatiklerden oluşuyor acaba?

Sesleri çok çıkar.

– Fanatizmden beslenirler.

– En küçük bir diyalog çabası karşısında bile çılgına dönerler.

– Sağduyulu yaklaşımın düşmanıdırlar.

– Cepheleşmenin körüklendiği anlar, en sevdikleri anlardır.

– Kimsenin kimseyi dinlemediği bir ortamdan acayip zevk alırlar.

– İyiye iyi, kötüye köt ü demezler.

– Kendi taraflarına yönelik en küçük bir eleştiriyi bile düşmanlık sayarlar.

– Sürekli farklılıkları kaşırlar.

– Yumuşak üsluptan nefret ederler.

– Asla objektif olmazlar.

– Objektif olmaya çalışana “Bir öylesin, bir böyle” derler.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/toplumun-yuzde-kaci-asiri-fanatiktir-acaba-41994367

Kovid-19’u kritik hastalık kategorisinden: Danimarka’da tüm kısıtlamalar kalktı!

Kovid-19’u kritik hastalık kategorisinden çıkaran Danimarka’da bugünden itibaren tüm kısıtlamalar kaldırılıyor. Danimarka, tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldıran ilk Avrupa Birliği ülkesi olacak.

https://m.haberturk.com/son-dakika-kovid-19-u-kritik-kategoriden-cikarmisti-tum-kisitlamalar-kalkti-3331632

Bunlar iyi günlerimizmiş, çok zor günler geliyor

Cumhurbaşkanlığı genelgesinin aşağıda aktardığım en can alıcı paragrafını sabırla ve dikkatle okuyun. Daha önce okuduysanız bir kez daha okuyun:

“Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık veya örtülü faaliyetlere karşı Anayasa, kanun ve ilgili diğer mevzuatla düzenlenen müeyyidelerin gereği yerine getirilecek. Bu itibarla milli ve manevi değerlerimize uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayım faaliyetleri aracılığıyla aile kurumunu, çocukları ve gençliği hedef alan tehdit ve tehlikelerin yayılımının önlenmesi hususunda tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi, yöneticiler tarafından sürecin titizlikle takibinin ve gereğinin yapılmasını önemle rica ederim.”

Bu alıntıdan eğlencelik bir TV yarışma programına karşı önlem alınmasını buyuran bir genelge sonucunu çıkarmak mümkün mü?

Çocuk mu kandırıyorlar?

https://m.duzceyerelhaber.com/aydin-engin/66808-bunlar-iyi-gunlerimizmis–cok-zor-gunler-geliyor

Pinokyo’nun burnu

Sahici bir Devlet’in, yabancı ülke elçilikleri ile siyasî partilerin genel başkanları ve belediye başkanları arasındaki ilişkileri denetlemesi ve yasayla düzenlemesi gerekir.

CHP ve İYİP’in genel başkanları ABD ve İngiltere büyükelçileriyle partilerinin genel merkezinde düzenli olarak buluşuyorlar, kapılar kapanıyor ve saatlerce konuşuyorlar. Vatan Partisi gibi küçük bir partinin Genel Merkez’inden Çin Büyükelçi çıkıyor, Rusya Büyükelçisi giriyor, İran Büyükelçisi kapıda bekliyor.

İstanbul’un Belediye Başkanı şöyle diyor: “Yani bir İBB Başkanı’nın karla mücadele kadar dünyanın bu tarz ülkelerinin büyükelçi ya da başkonsolosluklarıyla kurduğu ilişki de o kadar görevi ve sorumluluğudur.”

Büyükelçi’yle ilişkisinin “hususi tarafı” varmış.

Bu nasıl bir görgüsüzlüktür!

Sen kimsin?

Büyükelçilerle ilişki kurma görev ve sorumluluğunu hangi yasanın hangi maddesinden alıyorsun? Bu görev ve sorumluluğu sana Chatham House mı verdi?

Sen İstanbul’un canına okuyan Laz müteahhitler topluluğunun bir mensubu, Samanyolu tv’nin eski spor muhabiri, ilçe belediye başkanlığı yapmış birisin. Senin bu ülkenin tarihi, coğrafyası, iç ve dış politikası hakkında anlamlı ve düzgün tek bir laf ettiğini duyan olmuş mu?

https://veryansintv.com/pinokyonun-burnu/

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com