BASINDAN-KEMAL YILMAZ

NATO kuşatmasına Rusya’nın yanıtı (1): Ukrayna krizi

 Her kim bu çatışmada ve yarın olası bir savaşta demokrasi adına, Putin rejiminin despotluğuna karşı demokrasileri tercih etmek adına, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve egemenliği adına ABD ve AB’yi desteklerse, o, emperyalizmin Rusya’nın bağrına silah dayaması uğruna çaba gösteriyor demektir.”

“Ne “ama”ya yer vardır, ne ikircikliliğe. Bütün dünyanın işçileri, emekçileri, ezilenleri, onlar adına mücadele ettiğini iddia eden partiler hep birlikte şöyle demelidir: NATO Ukrayna’dan elini çek!”

https://gercekgazetesi.net/uluslararasi/nato-kusatmasina-rusyanin-yaniti-1-ukrayna-krizi

“Geri adımların…

 “Ne şahane bir geri adımdır bu!

 “Ne harika bir pişmanlıktır bu!

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/geri-adimlarin-en-guzelidir-bu-41991872

Marsta kara lahana yetişir mi!

Biliyorsunuz Türkiye için en önemli yıl 2023.

O yıl Türkiye uçuşa geçecek.

O yıl yerli otomobil markamız yollarda olacak, o yıl milli muharip uçağımız göklerde cirit atmaya başlayacak, o yıl yerli doğalgazımızı kullanmaya başlayacağız, o yıl milli gelirimiz kişi başı 20 bin doları aşacak, o yıl nükleer santralimiz devreye girecek, o yıl dünyada en büyük ilk 10 ekonomi arasında olacağız.

https://m.haberturk.com/

“Makbul” olmayan anneliğe dair bir film: The Lost Daughter

The Lost Daughter filmi, Elena Ferrante’nin kısa bir romanının uyarlaması olarak yine kadın bir yönetmen Maggie Gyllenhaal tarafından çekilmiş. Konusu itibariyle az rastladığımız bir film. Kadınlık durumlarımız anlatılmış. Kadınların anneliğe dair yaşadığı mutsuzluklar işlenmiş. Böyle bir filmin senaristinin ve yönetmeninin kadın olup olmadığına baktım ilk olarak. Her kadın yönetmenin ve yazarın bilincinin feminist bakış açısıyla donanmadığının farkında olarak. Kadınların annelik ve aile üzerine deneyimledikleri hayatın rahatsızlıklar, mutsuzluklar barındırdığını gösteren bu film, cinsiyetçi değerleri alt üst etmiş.

https://www.karsimahalle.org/amp/2022/01/28/makbul-olmayan-annelige-dair-bir-film-the-lost-daughter

“Son günlerde “SADAT” adı yine gündeme düştü…”

“Biz bu ismi başında bulunan emekli general ile birlikte çok önceden duymuştuk. Bu kez iki genç gazeteci kardeşimiz, Ersin Eroğlu ve Caner Taşpınar, belgelere dayalı bir kitapla anlattılar:

–Gölge Ordu- SADAT’ın Sır Perdesi Aralanıyor.”

“SADAT; TSK ile “irticai faaliyetler” nedeniyle ilişkisi kesilen emekli askerlerin öncülüğünde kuruldu…”

https://www.korkusuz.com.tr/golge-ordu-sadat.html

IŞİD’in hapishane baskını daha fazla analizi gerektiriyor

“Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan ve analist Fehim Taştekin, IŞİD’in hapishane baskınını ve Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdi. Taştekin’in Haseke’deki baskınla ilgili analizi şöyle:

Haseke’deki hapishane baskını IŞİD’in toparlanma, hücrelerini harekete geçirme, saldırı planlama ve yerelde nüfuz kullanma kabiliyeti açısından çarpıcı sonuçlar veriyor. IŞİD, Irak’ta tek seferde 500 militanını kurtardığı hapishane baskınlarıyla bu konuda deniyim sahibi. Hapishanenin bulunduğu mahalleye kadar Suriye Demokratik Güçleri ve Asayiş birimlerinin en az 12 kontrol noktası olduğu düşünüldüğünde baskın daha fazla analizi gerektiriyor. Günün sonunda SDG ve Asayiş kontrolü yeniden ele alarak krizi atlatacak olsa bile.”

https://m.duzceyerelhaber.com/fehim-tastekin/66763-isidin-hapishane-baskini-daha-fazla-analizi-gerektiriyor

İyi uykular Türkiye

Düşük yoğunluklu ideolojik hegemonya sonsuza kadar sürmez; bir evrede mutlaka siyasî hegemonyaya dönüşür.

İdeolojik hegemonyanın düşük yoğunluklu olmasının sebebi, hegemonik gücün başta anayasa olmak üzere bütün yasaları mutlak iktidarını kuracak şekilde yeniden yazamamış olmasıdır.

Korkulacak bir şey yokken kimsenin sesini çıkarmaması ideolojik hegemonyanın göstergesidir.

Demek ki hukuk, biri yazılı, diğeri fiili olmak üzere ikiye bölünmüştür. Siyasî iktidar bu fiili hukuku yazılı hukuka dönüştürdüğü anda mutlak hâkimiyetini sağlamış, topluma dayattığı ideolojik hegemonya siyasî hegemonyaya dönüşmüş olacaktır. Ondan sonrası çok zordur.

https://www.veryansintv.com/iyi-uykular-turkiye

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com