BASINDAN – KEMAL YILMAZ

Kıbrıs’ta AKP promosyonu: İki rekat namaz kılana bir bisiklet hediye

AKP, KKTC Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz aylarda aldığı ‘Din İşleri Dairesi’nin eğitim vermesi Anayasa ve yasaya aykırıdır’ kararının rövanşı için harekete geçti.”

Başaran Düzgün

Kısa bir anımsatma yapalım;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasası ve eğitim işlerini düzenleyen yasa kesin bir şekilde “ülkede yapılacak her türlü eğitim faaliyeti Eğitim Bakanlığı’nın izni ve denetimine tabidir” der.

https://rojawelat.org/dunya/kbrstaakppromosyonuikirekatnamazklanabirbisiklethediye

İktidar ve Millet İttifakı cenahında kirli pazarlıklar

Gazeteci Murat Yetkin geçtiğimiz gün özel tv kanallarından birinde ‘5’li çete’ olarak adlandırılan Erdoğan’ın müteahhitlerine ilişkin bir bilgiyi paylaştı. Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Makyol şirketlerinin CHP ve İyi Parti’den randevu alabilmek için sıraya girdiklerini söyledi. Ardından, “Bundan Cumhurbaşkanı’nın haberi var mı?” diye sorulunca da “Bilmez mi?” yanıtını verdi.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-iktidar-ve-millet-ittifaki-cenahinda-kirli-pazarliklar-157481

Enternasyonal’le Kurtulur İnsanlık-4: Uluslararası Bir Komünist Örgüt Yaratma Mücadelesi

“1- Afganistan Komünist (Maoist) Partisi, dünyanın farklı ülkelerindeki Marksist-Leninist-Maoist parti ve örgütlerin uluslararası örgütlenmesinin yeniden örgütlenmesi çağrısında bulunuyor.”

“Marksizm-Leninizm-Maoizm ve yalnızca Marksizm-Leninizm-Maoizm ve –bundan ne eksik ne de fazlası– şu anda uluslararası komünist hareketin ideolojik silahıdır. Başka bir deyişle, gerçek uluslararası komünist hareket, ancak dünyanın farklı ülkelerindeki Marksist-Leninist-Maoist partileri ve örgütleri içeren Marksist-Leninist-Maoist bir hareket olabilir.”

https://ozgurgelecek30.net/ceviri-enternasyonalle-kurtulur-insanlik-4-uluslararasi-bir-komunist-orgut-yaratma-mucadelesi/

Cezaevlerinde “zemheri de uzadıkça uzadı” misali

“Zulmün, mevsim şartlarıyla yarıştığı bir sürece tanıklık etmek; insanı oldukça yoruyor. Bunun üstüne eklenen çarelerin kısıtlılığı da, Baharın direnişini beklercesine kuytuda bekliyor…Korku fobisinin hakim olmaya başladığı faşizane sistemler süreci her kalemi küçültmeye, her kağıdı daraltmaya, her dili törpülemeye devam ediyor. İnsan bütün bunları bir araya getirip düşününce, masum yürekli, gökyüzü mavisini göremeyen yüreklere, Zemheri ayazına inat kocaman gülücükler göndermek istiyor. Tabi hepsi demir kapı, kör pencerelerden geçip, demir ranzalara bile ulaşmıyor! Ziyaretçilerin taze soğan götürme gibi bir lüksleri de yok…derken çok ağır şartlar altında tutulan siyasi tutsaklardan Garibe Gezer’i de yıldızlara yolcu ettik. Sakın başka Garibe’ler bizi bu ara artık bırakıp, yıldızlarla yolculuğa çıkmasınlar! Halbuki insanın insana değer vermesi, özen göstermesi, kıymetini bilmesi insani bir kültürdür derler…”

Neyse ki, bu insani kültürü hala usanmadan sürdürenler aramızda var. Bütün zemherilere rağmen karşıt mücadele verip, ‘Duvarları delen Çizgiler, Özgürlüğün sesi ve Firari Yazarlar’ adlı sergilerle son aylarda Görülmüştür kolektifinin Red Fotoğraf grubu ile büyük emeklerle hazırladığı sergiler Antakya, Mersin, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Ankara vb. şehirlerde açıldı, açılmaya devam ediyor. Böylelikle cezaevlerinde rehin tutulan siyasi yazar, şair, karikatürist eserleriyle kamuoyu ile buluşturuluyor.”

https://www.avrupademokrat.com/cezaevlerinde-zemheri-de-uzadikca-uzadi-misali-gul-guzel/

Adam’ gidiyor ama…

Brezilya’da devlet başkanı faşist Bolsonaro, henüz ülkede rejimi faşist olarak tanımlanacak bir noktaya taşıyamadı ama “süreç olarak faşizmi” kaygı verecek düzeyde ilerletti. Gelecek yıl yapılacak seçimleri eğer bir biçimde kazanabilirse, sokak enerjisi zayıf kalmaya devam etmekle birlikte, bir Bolsonaro karşıtı cephe inşa etmeyi başarıyor gibi görünen muhalefetin özgüveninin daha da zayıflayacağı, “süreç olarak faşizmin” önünün tamamen açılacağını söylemek kehanet olmaz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/adam-gidiyor-ama-1894024

Çinli siyasetçiyi ifşa ettikten sonra kaybolan tenis yıldızından “gelen” e-posta endişeleri artırdı

Shuai, 2 Kasım’da Twitter’ın ülkedeki muadili Weibo’da yaptığı paylaşımda Zhang Gaoli’nin kendisini cinsel ilişkiye zorladığını öne sürmüştü.

“Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli saygın biri olarak korkmadığınızı söyleyeceksiniz, biliyorum” diyen Shuai, siyasetçinin, kendisini tenis oynamak için evine davet ettiğini ve saldırının burada yaşandığını iddia etmişti:

“Beni evine getirdin ve ilişkiye zorladın. Kanıtım yok, delil bırakmak da imkansızdı. Hep ses kayıt cihazı gibi bir şey getireceğimden korktunuz, delil kaydetmek için falan… Ses kaydı yok, video kaydı yok, sadece benim rahatsız edici ama son derece gerçek olan deneyimim var.”

“CNN International’ın haberine göre gönderi yayımlandıktan 30 dakika sonra silindi. Bunun ardından Shuai’den hiçbir haber alınamadı.”

https://www.indyturk.com/node/437076/d%C3%BCnya/%C3%A7inli-siyaset%C3%A7iyi-if%C5%9Fa-ettikten-sonra-kaybolan-tenis-y%C4%B1ld%C4%B1z%C4%B1ndan-gelen-e-posta

Daha fazla ülke “kadınlara daha çok çocuk sahibi olma baskısı kurmaya çalışıyor”

Uzman, “Bu rejimler milliyetçi, ekonomik ve ataerkil çıkarlara hizmet etmesi için kadın bedenini araçsallaştırıyor” diyor

“Araştırmacılar, milliyetçi hükümetlerin kadınların üreme ve cinsel özgürlük haklarını ihlal ettiği uyarısında bulunurken, “sağcı, popülist ve milliyetçi yönetimlerin daha küçük ailelere sahip olmayı tercih eden kadınlara vatansever olmadıkları damgası vurduğunu” öne sürdü.”

https://www.indyturk.com/node/445771/yazarlar/daha-fazla-%C3%BClke-kad%C4%B1nlara-daha-%C3%A7ok-%C3%A7ocuk-sahibi-olma-bask%C4%B1s%C4%B1-kurmaya-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yor

Hep işçinin yokluğundan…

“Ekonominin zıplaması işçilerin yokluğu veya aynı anlama gelmek üzere örgütsüzlüğü varsayımıyla birleşince herkes saçmalar. Saçma sayılara göre kimin daha sol veya muhalif olduğunu hesaplamak mümkün olsaydı, ortaya ilginç sonuçlar çıkardı. Tayyip’in 4253 TL’si kesinleştikten sonra CHP’li belediyelerde asgari ücretin 4500 olmasına karar verildi. Anlaşılan aradan geçen bir hafta içinde işçilerin emek güçlerini yeniden üretmek için ihtiyaç duyacakları minimum aylık gelir 5376’dan 4500’e düşmüştü! Demek ki AKP’ninkinden 250 lira yüksek olması CHP’yi kesinlikle daha solcu kılmaktadır. Veya neo-liberal/şeriatçı çizgiyle merkez/sosyal demokrat çizgi arasındaki mesafe lira cinsinden 250, daha doğrusu 247’dir!”

Türkiye’de muhalefet yapmak için emperyalist ülkeleri övmek şart mıdır!

“Ancak Türkiye dışında her yerde konut kiralarının asgari ücretin üstünde olduğu iddiasını yanıtlamaya soyunan HDP sözcüsünün durumu ne Nebati’den ne de diğer muhaliflerden iyidir. Meral Danış Beştaş hemen Düsseldorf’taki arkadaşını aramış ve gerçekleri ondan öğrenmiştir. Almanya’da kiraların asgari ücretin üçte birinden ibaret olduğu hakikatin küçük bir parçası olabilir ancak. Zira bu zengin ülkede nüfusun yüzde 16’sını aşan ve 13 buçuk milyona yaklaşan nüfus bölmesi yoksulluk konumundadır. Türkiye’de muhalefet yapmak için emperyalist ülkeleri övmek şart mıdır!”

https://haber.sol.org.tr/yazar/hep-iscinin-yoklugundan-321040

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com