Basından – Kemal Yılmaz

İkizdere için Kadıköy’de eylem: Ormanlar, dereler sermaye değiller

“İktidardan aldığı ihalelerle servetini katlayan Cengiz Holding’in Rize’nin İkizdere ilçesinde maden ocaklarıyla neden olduğu çevre katliamı ve kasım ayında inşasına başlanan İyidere Lojistik Liman Projesi İstanbul’da protesto edildi.”

https://haber.sol.org.tr/haber/ikizdere-icin-kadikoyde-eylem-ormanlar-dereler-sermaye-degiller-319968

Mezarlıktan geçerken ıslık çalıyor

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, meğerse Çin’e çok özeniyormuş da bugüne kadar farkında değilmiş.

Partisinin idarecileri ile yaptığı toplantıda bunu açıklamış. “Çin böyle büyümüş, biz daha avantajlıyız, pazara yakınız” demiş.

Partisinin “kurmayları” da “1970’lerin Almanya’sında mülteci nüfus var. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de genç nüfusla, üretimle büyümeliyiz” diye Genel Başkanları’nı onaylamışlar.”

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/mezarliktan-gecerken-islik-caliyor,33368

Muhalefetin ‘kurucu’ siyaseti var mı?

“…Tayyip Erdoğan’ın kaybedeceğini, yerine de “birisi”nin geleceğini söyleyen çok insana denk geliyorum ama ben ne Erdoğan’ın kaybetmesinin ne de “birisi” gelince dertlerin sona ermesinin öyle çantada keklik olmadığını düşünenlerdenim.

Erdoğan öyle karşısında kim olursa olsun otomatik olarak kaybetmeyeceği gibi, karşısındaki adayın gücünün de o adayın adının sadece “Erdoğan olmaması”ndan değil, ortaya koyacağı programdan, vizyondan, ufuktan geçeceğini düşünüyorum.”

https://www.karar.com/yazarlar/ismet-berkan/muhalefetin-kurucu-siyaseti-var-mi-1591447

Kötünün biraz iyisi

“Parti tabanı daima parti yönetiminden daha radikaldir. Yönetim, tabanı sağlam tutmak için hareketin temelini oluşturan idealizmi körükler, örgüt ağlarını kullanarak ona sürekli gaz verir. Fakat siyasî parti yön değiştirmek için büyük manevralara giriştiğinde, onu sırtına alıp iktidara taşıyan ya da öne çıkaran, mesela ana muhalefet partisi yapan taban dalgalanmaya başlar. İktidara tırmanırken, partiyi ya da devleti ele geçirirken körüklenen idealizm, parti yön değiştirirken radikalleşir ve sorun oluşturmaya başlar.”

https://www.veryansintv.com/kotunun-biraz-iyisi

AKP’nin yargısı Kıbrıs’a ulaştı

Türkiye’deki iktidar, KKTC’deki bağımsız yargı düzenini ‘AKP Yargısı’na benzetmek için yeni adımlar atıyor. Kıbrıslı Türkler, AKP yöneticilerinin attıkları bu adımlara ve ‘İslamcılık aşısı’na şiddetle karşı çıkıyor.

https://www.birgun.net/haber/akp-nin-yargisi-kibris-a-ulasti-368236

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com