Basından – Kemal Yılmaz

 Ne yapma (ma) lı?

 Kimin Cumhurbaşkanı olacağı konusunda tüm enerjisini tüketenlerin, ittifak taktikleriyle siyaseti bloke edenlerin Türkiye ve Ortadoğu halklarına karşı vebali büyük olacaktır.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-ne-yapma-ma-li-156828

Kadınların ‘hesaplaşma çizgisi’

“Rejimin saldırı hattı bellidir, İstanbul Sözleşmesi’nden, 6284’e, nafaka hakkından medeni hukukun temel unsurlarına uzanan bir silsile karşımızdaki. Dahası kadınların istihdamı resmi verilerle yüzde 30’u geçmezken, kadın yoksulluğu da kayıt dışı çalışma da artmakta.”

“Yirmi yıl, binlerce cinayet, azmettirme, affetme, yok sayma, kollama, yüreklendirme, kışkırtma var.

Hesaplaşma çizgisi buradan çekilecek.

Ama yetmez…

Kadınlar için bu hesaplaşma çizgisinde “aman ürkütmeyelim” diyenin yeri olamaz.

“Aman ürkütmeyelim” diyenler, savcılarla, polislerle, imamlarla, ağalar ve boy boy paşalarla helalleşecektir.

Biz helalleşemeyiz.”

https://ilerihaber.org/yazar/kadinlarin-hesaplasma-cizgisi-133616

Millet İttifakı’nın gizli cumhurbaşkanı adayı

“Ama Canan Kaftancıoğlu’nun, Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin İmamoğlu’nun adaylığından yana olduğunu, bunu sağlamak için medya ve araştırma şirketleri dahil her olanağı kullandıklarını yine CHP’li birçok vekilden de duyuyoruz.

İşte tam da bu sırada Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olduğu haberi CHP’nin bazı MYK üyelerinden ve Grup Başkanvekillerinin en heyecanlısı tarafından Ankara gazetecilerine üflendi.”

https://www.veryansintv.com/millet-ittifakinin-gizli-cumhurbaskani-adayi

Türkiye sol ve sosyalistleri ‘ortak bir evet’ bulmak zorunda

”Nebati’nin bakanlığa getirilişi AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini değil aksine tam olarak bu şekilde yönetmek istediğini gösteriyor. Belli ki Türkiye devalüasyona dayalı ekonomi politikası ile yönetilmeye devam edecek. Bu durumda muhalefetin iktidara “bu yanlıştan dönün” çağrıları anlamsız. Çünkü iktidar için doğrusu bu. Peki, bu durumda sosyalistler ne yapmalı?”

”İlkeler önemli ancak salt ilkelere sarılıp toplumsal gerçekliği reddetmek mevcut olanın devamına yarayacaktır. Bugün değiştirilebilir olmaya en yakın olduğu zamanda hemen şimdi, vakit kaybetmeden baskı kurarak (erken seçimde ısrar ederek) mevcut olan iktidarı değiştirmek gerekir. Bu anlamda sadece AKP’ye “hayır” demek yeterli olmayacaktır. Dağınık bir “hayır” sübjektif pratikte tutsak kalacaktır. Önemli olan “hayır”ları “kitlesel bir evet” ile öznelliğin onurlandırılmış reddedişlerinden kurtarmak.”

https://ilerihaber.org/yazar/turkiye-sol-ve-sosyalistleri-ortak-bir-evet-bulmak-zorunda-133768

Cübbeli: Sonunda millet Kuran’ı suçlayacak

”Nas hocam Nas. Onu ben bilmem siz daha iyi bilirsiniz” diye.

Sonunda Ahmet Hoca kızdı.

“Fatih Bey, Nas anladık da, burası şeriat devleti mi! Şeriat devleti ilan edildiyse ona göre davransınlar. Yarım Nas olmaz. Madem öyle 1 bile faiz vermeyeceksin. Devlet de 1 bile faiz almayacak. Nas’ın azı çoğu olmaz. Yarım yamalak Nas da olmaz. Bakın bu durum İslam’a büyük zarar veriyor. Farkındalar mı bilmiyorum.”

https://m.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/3271713-cubbeli-sonunda-millet-kuran-i-suclayacakl

Lenin mi kasabayı, kasaba mı Lenin’i değiştirecek?

”Tufan Taştan’ın yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu Barış Bıçakçı ile birlikte kaleme aldığı ‘Sen, Ben, Lenin’ vizyona girdi. Taştan’la filmi üzerine konuştuk.

Anıl Mert Özsoy

SSCB dağılmış, sosyalist devrimin önderi Vladimir Lenin’in heykelleri yıkılmıştır. Takvimler 1993 yılını gösterdiğinde yıkılan bir Lenin heykeli Düzce’nin Akçakoca sahiline vurur. Peki, dünya tarihini değiştiren Lenin’in heykeli ne olacaktır?”

https://rojawelat.org/kultur-sanat/leninmikasabaykasabamleninideitirecek

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com