BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Yolunuz açık olsun!

Başarılar dileriz!

https://www.facebook.com/groups/DemBirDay/permalink/1636045053398524/

 Erken seçim ihtimali ve Sol İttifak

 ”Uzunca bir süre Millet İttifakı ile “resmi” ve “tanımlı” bir ilişki talep eden HDPise CHP’nin bu stratejisinin makul bir yol olduğuna inanmış durumda. HDP’nin tutum belgesi, elbette Millet İttifakı ile tamı tamına aynı politik hattı takip etmiyor; ancak özünde onların önerdiği restorasyon projesi ile çatışan bir niteliğe de sahip değil.

 Saray rejimi ile muhafazakâr-liberal restorasyon seçenekleri arasına sıkıştırılmayı kabul etmeyen sol/sosyalist siyasetler bir süredir demokratik, devrimci, laik, emekten yana bir siyasi hattı belirginleştirmek ve büyütmek için emek sarf ediyor. Bu çabanın menzilinin sandıkla sınırlı olmaması, seçimi önemsemekle birlikte onu aşan bir mücadele programına dönüşmesi önem taşıyor.”

 ”Konu, sosyalistler seçimde HDP ile yan yana gelmeli mi gelmemeli mi sığlığında tartışılmayacak kadar hayati. Bir sol odağın güçlenmesi, toplumun sol değerler üzerinden politikleşmesi, toplumsal muhalefetin kurucu bir siyaset için birlikte mücadele programı belirlemesi, Türkiye’nin yakın geleceği için çok daha stratejik bir hedef olarak önümüzde duruyor.”

https://www.birgun.net/haber/erken-secim-ihtimali-ve-sol-ittifak-366590

 Güç zehirlenmesi

Dostoyevski güç zehirlenmesi hakkında şunları yazar: “Baskı altından kurtulan aşağılık bir insan bu sefer kendisi başkasını ezmeye çalışır. Foma’yı ezdiler; o da hemen aynı şeyi yapmak ihtiyacını duydu. Onunla alay ettiler; o da başkalarını alaya aldı. Soytarılık ederek, etrafına keyfine göre idare edebileceği insanları toplamak lüzumunu duydu.”

 Güç zehirlenmesi yaşayan kişiler artık kendisini denetleyecek hiçbir gücün kalmadığını düşünürler. Kendisinin “dokunulmazlık zırhına bürünmüş” yüce ve özel bir kişi olduğunu düşünür.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/guc-zehirlenmesi-488499h.htm

Kültür etkileşimleri

”Kültür emperyalizmi” kavramı eskiden çok sık kullanılırdı. Gelişmiş emperyalist kapitalist ülkenin dışa bağımlı az gelişmiş ülke halkına kendi dilini, tüketim alışkanlıklarını ve estetik değerlerini aşılaması, böylece onu daha kolay sömürebilmesi, yönlendirebilmesi anlamına gelir.”

https://www.veryansintv.com/kultur-etkilesimleri

Çatışma ve uzlaşma…

Çatışma da uzlaşma da sorun çözme yöntemleridir.

Çatışmacı, üstünlüğünü kabul ettirerek istediğini yaptırmaya çalışır.

Uzlaşmacı, ötekini anlayarak kabul edilebilir sınırlarda çözüm arar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/catisma-ve-uzlasma-1886608

Çatışan arzular: Eskiyi sürdürüp taze olanı istemek

Bir başkasının adımlarıyla dans etmek en kolayı. Bir de onda başarıyı gördüysen, başarı sandığının peşinden gitmek, onu tekrar etmek en kolayı. Ama sen neredesin?

Koşuşturmanın içinde unuttuğun nedir, bilmek ister misin?

Bir yeniliğe, bir farklılığa, yeni bir şeye izin vermeyi unutuyorsun.

Bir durumun ya da bir sürecin sürekli tekrar etmesine izin veren sensin.

Bir şeyi hiç durmadan sürdürürken bedeninde şikâyetsiz mutsuzluklar, ertelenmiş hazlar biriktiren sensin.

https://t24.com.tr/yazarlar/denizcan-b/catisan-arzular-eskiyi-surdurup-taze-olani-istemek,33236

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com