BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Şam ve PKK flörtünden ne çıkacak?

“Esad, Suriye’nin kuzeyini PKK’ya terk etti. Kamışlı’da havalimanı ve istihbarat merkezini açık tuttu. Muhalifler el-Bab, Cerablus’un ötesine gidemedi. Radikal gruplar ise İdlib’e süpürüldü. Şimdi on yıllık iç savaşın asıl dönüm noktasına geldik. Nasıl mı? Hafta içi duyurduğumuz gibi PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin ABD ve Batı nezdinde çok öneli sayılan komutanı daha doğrusu emir eri Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin, PKK’nın Kandil’deki baronları tarafından görevden alındı. Yerine gelen kişi Kandil-İran ekseni için önemli sayılan, Cemil Bayık’ın has adamlarından Mahmud Reş. ABD Mazlum Kobani’nin pasifize edilmesinden rahatsız.”

https://m.haberturk.com/yazarlar/cetiner-cetin/3245955-sam-ve-pkk-flortunden-ne-cikacak

Ska du stoppa en kvinnlig statsminister, Nooshi Dadgostar?

S-veteranerna: V-ledaren på väg att schabbla bort historisk möjlighet”

PUBLICERAD: 8 NOVEMBER

Sosyal demokrat Aftonbladet sol parti başkanına soruyor!

“Bir kadının başbakan olmasını engelleyecek misin?”

Merkez sağ parti haline gelen sözde sosyal demokrat parti yıllardır sağ ile işbirliği yapıyor, hükümet kuruyor ama sol partinin kayıtsız şartsız desteğini bekliyor ve şimdiye kadar alıyordu…

Sol parti “artık yeter” deyince şimdi de başkanlarının kadınlığını kullanarak destek almaya çalışıyorlar…

Çıkarları için kullanamayacakları bir değer yok!

Sosyal demokrasinin siyasi ahlaksızlığına yeni bir örnek!

…….        ……             ….

Siyasi iktidarın dünü ve yarını

Bu zorlu çalışmada halklardan, yaşamdan yana siyaset yapan kadın mücadelesini, özgürlüğü, ekoloji politik perspektifi, barış siyasetini, emeğin sömürülmesine karşı duruşu, sömürüsüz yaşamı, çalışmayı siyasetinin temeli kılan siyasetçiler bu denli boşa gidecek çalışmaların içinde olmazlardı. Bugün; Demokrasinin olmadığı bir düzende yarın planlanıyor. Ve parlamentoda görev yapan vekiller demokrasinin olmadığı bir düzende görev yapmaya çalışıyor.

https://yeniyasamgazetesi2.com/siyasi-iktidarin-dunu-ve-yarini/

OYA BAYDAR ŞÖYLE BUYURMUŞ!

Orhan Pamuk, faşizan milliyetçilik ve vasatın kötücüllüğü

“Orhan Pamuk’u severiz sevmeyiz, yazdıklarını beğeniriz beğenmeyiz, düşüncelerini yanlış bulabiliriz, söylediklerine katılmayabiliriz; ama ona sonuna kadar destek olmak bu ülkede giderek yok edilen düşünce özgürlüğünü ve demokrasiyi savunmaktır.”

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/orhan-pamuk-fasizan-milliyetcilik-ve-vasatin-kotucullugu,33101

Şiddet tartışmasında sınıf bir ‘dekor’ mu?

“..Neoliberalizmde bu, daha da katmerlenmiş biçimde böyle görünür. Bu bağlamda, “alt sınıftan” erkeklerde şiddetin ve cinsel suçların daha yaygın olduğu çeşitli istatistiklerle ortaya konmuştur. Ne var ki istatistikler yanıltıcıdır.

Çünkü “üst sınıftan” erkeklerin, istatistiklere yansımayan, daha ayrıcalıklı şiddet ve cinsel saldırı imkanları olması ya da aleni suçta bile yakalanma olasılığının daha az, örtbas etme şansının daha yüksek olması bu görünüşün “sırrını” ele verir.”

https://ilerihaber.org/yazar/siddet-tartismasinda-sinif-bir-dekor-mu-132774.html

“Bunlar, Türk siyasetinin sağcılarıdır, ANAP’ı, DYP’si, İyi Partisi, siyam ikizleridir, tanıyın bunları, tanıyın da büyüyün.

 Malikanelerine ve rantiyelerine ve halkın sırtına yan gelip yatmış ve ağızlarından milliyetçilik’i bırakmayıp milli değerleri hamasetle sömüren ve ülkenin son 90 yılını heba eden sağ siyasileridir, bunların ağzına milliyetçilik’i verenler de milliyetçi değil bunların marabaları ırgatları mafyavari adamları kapılarını bekleyen köpeklerdir!”

https://www.veryansintv.com/olumsuz-serefsizler

 ‘Dindar muhafazakâr’ seçmen kaç kişi?

“Bizde yolu hiç değilse hayatının bir döneminde “milli görüşten” geçmiş olanlarla Ulusalcı-Kemalist diye adlandırılan kesimlerin az sayıdaki ortak noktasından biri, Türkiye’deki dindar-muhafazakar seçmenin oranı konusunda yaptıkları abartılı tahminler.

Kendileri de zaten dindar-muhafazakar kesim mensubu olan siyasal İslamcılar, “Biz nüfusun yarısıyız, hatta belki daha fazlasıyız” diyorlar son 13-14 yıldır. Ulusalcı-Kemalistler de benzer şekilde düşünüyor, Türkiye’de “dinci”lerin nüfusun yarısına vardığını, hatta belki geçtiğini varsayıyor.”

“Türkiye’nin muhafazakar-dindar kimliğinin siyasetteki adı “Milli Görüş”tür ve bu siyasi anlayış, yüzde 4 ile 6 arasında bir büyüklüğe sahiptir.”

https://www.karar.com/yazarlar/ismet-berkan/dindar-muhafazakar-secmen-kac-kisi-1591183

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com