BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Tarihten kaçmakla olmuyor

“Sömürge olmak mı ulusal kurtuluş mu; işte böyle bir hükmün konusu olmuştur, sonuç bellidir. Seçilmiş bir Meclise ve genel oya dayanan yönetim mi, yoksa hanedanlık, sultanlık mı sorusunun yanıtı, yine tarihen ve toplum tarafından verilmiştir. Cuntacılar eliyle, liberaller eliyle, emperyalistler eliyle dinsellik ortaya salınmış, laiklik delik deşik edilmiştir, ama tam becerdiklerini sandıklarında ortaya bir halk laisizmi çıkıvermiştir.

Türkiye ilericiliği bu dirençli damarlardan beslenir. İlericiliğin içeriği büyük sınavdan geçerek oluşmuştur. Bize özgü de değildir bu mekanizma. Kimse Fransız Devrimi’nin “büyük” sıfatını elinden alamadı. Veya ilgili coğrafyalarda Jose Marti’siz, Simon Bolivar’sız bir ilericilik düşünülemiyor. Rusya’yı Stalin’siz düşünmek asla mümkün olmayacak, belli artık bu…”

https://haber.sol.org.tr/yazar/tarihten-kacmakla-olmuyor-318251

Türkiye’de Azınlıklar ve Var Olmayan Hakları (*)

100 yıldır Ermeniler, Süryani/Asuriler ve Pontoslular katledildiklerini kanıtlamaya çalışıyorlar. Kürtler ise 100 yıldır var olduklarını kanıtlamaya çalışıyor. Ezidiler, Kürt Aleviler, Türk Aleviler, Arap Alevi/Nusayriler ise, ayrı özgün bir inanç kimliğine sahip olduklarını. Osmanlı İmparatorluğu sırasında ve sonrasında, Hıristiyan azınlıklar ve Kürtler yanında, dönem dönem kıyıma uğrayan en kalabalık diğer bir grup ise Aleviler

https://yeniyasamgazetesi2.com/turkiyede-azinliklar-ve-var-olmayan-haklari/

Klasik sinema başyapıtlarına göndermelerle bezeli Rifkin’in Festivali

“Dünya sinemasında son 50 yılın en önemli yönetmenleri arasında yer alan Woody Allen’ın, geçmişteki pek çok filminde de sıkça görülen çok sayıda tema ve motifin yanı sıra bu kez klasik sinema başyapıtlarına göndermelerle de bezeli yeni filmi Rifkin’in Festivali (Rifkin’s Festival, 2020) dün (cuma) ülkemizde yalnızca dört şehirde, toplam 30 salonda, vizyona girdi.”

https://ilerihaber.org/yazar/klasik-sinema-basyapitlarina-gondermelerle-bezeli-rifkinin-festivali-132903.html

Dr. Öz bize Fetullah’ı iade eder mi

Çok ünlü bir cerrahken çok büyük bir televizyon yıldızına dönüşen, bir süre sonra tıp adamı kimliğinin önüne televizyon şöhreti geçen Mehmet Öz şimdi de siyasete atılıyor. Yakın arkadaşı Donald Trump’ın yolundan gideceğe benziyor. “Reality show” yıldızından Amerikan Başkanı oluyorsa Dr. Öz’den de Pennslyvania senatörü neden olmasın.

https://m.haberturk.com/yazarlar/oray-egin/3251106-dr-oz-bize-fetullahi-iade-eder-mi

Sözcü gazetesi alıntı yapmaya izin vermediği için gazetenin linkini ve yazının başlığını verebiliyoruz.

İSTİHBARAT RAPORU

Stratfor…

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/soner-yalcin/istihbarat-raporu-6763716/

İyi çakal kötü çakalla karşılaşırsa

Var öyle bir hikaye, Kelile ile Dimne’nin hikayesi. Kelile doğru, dürüst çakalın adı. Dimne ise sahtekar, yalancı olan.

Hintli bilge Beydeba’nın 2 bin yıllık öğretici masallarının en meşhur kahramanları.

Akşener, hislerine hakim olamayarak hataya düştüğü için Lütfü Türkkan’ı eleştirdikten sonra şöyle demişti:

“Yavşak yavşak konuşanlara provokasyon yaptırabilirsiniz. Biz gezmeye, milletimizin sesi olmaya devam edeceğiz.”

https://www.karar.com/yazarlar/akif-beki/iyi-cakal-kotu-cakalla-karsilasirsa-1591208

 Guguk devleti?

Türkiye hukuk devleti midir, guguk devleti mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “siz hukuk devletisiniz de biz guguk devleti miyiz?”, “bizim yargımız da bağımsız” gibi birçok hitabı vardır.

Bu sözler, liberal demokrasilerde emsali bulunmayan çok geniş yetkileri elinde toplamış olan Erdoğan gibi muktedir liderlerin dahi ülkesini hukuk devleti olarak kabul ettirmeye ihtiyaç duyduklarını gösterir. Kendi etkisiyle verilmiş mahkeme kararlarını bile “bağımsız yargı karar verdi” diye savunması da aynı ihtiyacın ifadesidir.

Zira çağımızda meşruiyetin bir kaynağı hür ve adil seçimler, öbür kaynağı hukuka uygunluktur…

https://m.duzceyerelhaber.com/taha-akyol/66224-guguk-devleti

Çin’in nükleer hamlesi, Pekin’in ABD’ye askeri üstünlük kurması endişesi yaratıyor

Çin, nükleer silah mühimmatını şaşırtıcı bir hızla büyütüyor. Ana hedeflerinden biri de gelecekte Tayvan üzerinden çıkabilecek bir savaşta ABD’ye karşı stratejik avantaj elde etmek.

Çin’in liderleri ABD’ye karşı nükleer caydırıcılık seviyesine ulaşmanın, gelecekte Tayvan üzerinden veya Güney Çin Denizi’nde çıkabilecek bir çatışmayı kesin surette geleneksel silah kullanımıyla sınırlı tutmasını, böylece ABD ordusunu bu avantajından bilfiil yoksun bırakmasını umuyor.

https://www.indyturk.com/node/434721/yazarlar/%C3%A7inin-n%C3%BCkleer-hamlesi-pekinin-abdye-askeri-%C3%BCst%C3%BCnl%C3%BCk-kurmas%C4%B1-endi%C5%9Fesi-yarat%C4%B1yor

Asya çağı çoktan başladı… Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu

“O, emperyalist batıya meydan okumuş, son haçlı seferini geri püskürtmüş (Sakarya Zaferi’nden sonra Kudüs’te ezanlar Mustafa Kemal diye okunmuştur. Kaynak: Amin Maluf), Doğulu ve Güneyli tüm mazlum milletlere örnek olmuş, bütün dünyada bağımsızlık ateşlerini yakmış ‘Asyai’ bir önderdi.

“Asyai” kelimesini özellikle kullandım.

Çünkü ifade bizzat ona aittir.

“Biz Türkiyalılar, Asyai bir milletiz, Asyai bir devletiz.”

Mustafa Kemal Atatürk, 2 Mart 1922’de aynen böyle yazıyordu”

https://www.veryansintv.com/asya-cagi-coktan-basladi-turk-devletleri-teskilati-kuruldu

About Mehmet Tas

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Ahmet Şık-SS atışması! https://youtu.be/bBFPn0ya4qc  Kadın ve derinleşen yoksulluk “Toplumsal cinsiyet perspektifiyle bütçe yapılmağı için kadınlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com