BASINDAN-Kemal Yılmaz

Aysel Tuğluk: Anneme neler yaptılar, buna dayanamıyorum

Hatun Tuğluk’un cenazesi gömülürken mezarlığa giriş yapan kalabalık bir grubun saldırısına uğramış, hakaret ve küfürler taş atmaya varmış, güvenlik görevlilerince ‘zapt edilemeyen’ grubun “Buraya Ermeni, buraya terörist gömdürmeyiz” diye avaz avaza bağırarak ölü bir bedene ettikleri üzerimde kurşun gibi bir ağırlık yaratmış, yıllarca unutamadığım derin bir ize dönüşmüştü.

“Sonuçta Hatun Tuğluk ‘onu burada yatırtmayız, çıkartır, parçalar ve çöpe atarız’ tehditleri, tekbir sesleri eşliğinde taş ve tuğlalar atılarak gömüldüğü mezardan çıkartılmış ve doğduğu yere, Dersim’e defin edilmişti.”

https://t24.com.tr/yazarlar/tugce-tatari/aysel-tugluk-anneme-neler-yaptilar-buna-dayanamiyorum,32832

Lanet mi oldu içimizdeki insan sevgisine?

“Bamyaya ağzımı sürmem rahatlığında “İnsan sevmiyorum” diyor her gün birileri.

Nasıl yapacağız insan sevmeden?

Bir sokak röportajı var izlediniz mi? 74 yaşında bir beyefendi, kağıt toplayıcısı, “Çalışmak zorundayız, ameliyat oldum, elim kesildi. Ama çalışmak zorundayız, sancı içinde çalışmak zorundayız” diyor ve gözyaşlarını tutamıyor. Röportajı yapan hanımefendi yanına yaklaşıp bir teselli verir gibi usulca sırtına dokununca da, “Bizimle ilgilendiğin için teşekkür ederim” diyor.

Herkes paylaşıyor videoyu, kimimizde sınıf kini hissediliyor, kiminde sadece acıma duygusu.”

https://www.evrensel.net/yazi/89610/lanet-mi-oldu-icimizdeki-insan-sevgisine

MKM’den yasak açıklaması: Kürtleri asla sanatsız bırakmayacağız

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), “Berbang” şiarıyla Bostancı Kültür Merkezi’nde bugün düzenleyecekleri 30’uncu yıl konserinin Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı. MKM binasında yapılan açıklamaya çok sayıda sanatçı katıldı.

https://yeniyasamgazetesi2.com/mkmden-yasak-aciklamasi-kurtleri-asla-sanatsiz-birakmayacagiz/

HALUK YURTSEVER İLE MARKSİZM SOHBETLERİ

https://youtu.be/50ZVtymAFFY

NİHAT GENÇ

“Bugün de muhtemel bir iktidar Sadat gibi yapılarla hukuk önünde pek şüphe yok hesaplaşacaktır, ancak, yine, CHP ve İyi Parti’yle iktidara taşınan Fetö, Sadat gibi zihinlere kazılmış derin yapıları bahane edip yine seri operasyonlarına başlayacak!

Bu kadar eminim!

İyi Partili ve yeni CHP’li mallarımı iyi tanıyorum, bu operasyonel lafların kökeni konusunda ihtisasım var!

Siyasi cinayetler klişesi toplumda ne kadar çok tartışılırsa İyi Parti ve CHP’nin dümenine yerleşmiş Fetöcüler’in ilerdeki operasyonları ‘zihinsel’/’algı’ olarak kamuoyunda o kadar haklılık kazanacaktır.”

https://www.veryansintv.com/feto-operasyonlari-yanlislikla-erken-basladi

Zamanın akmadığı bir ortamda kadın

“Bundan yirmialtı sene önce, Ridley Scott’ın Thelma ve Louise adlı filminde, iki yirminci yüzyıl kadınının, toplumdaki erkek egemenliği tepetaklak etme çabasını izlemiştik.”

“Son Düello (The Last Duel) filmi, Orta Çağ’da kocasının arkadaşı tarafından tecavüze uğradığını açıklayan soylu ve genç bir kadının ayağa kalkması ve tecavüzü halka ilan ederek cesur bir şekilde adalet için savaşması ile ilgili bir kadın filmi.”

https://www.birgun.net/haber/zamanin-akmadigi-bir-ortamda-kadin-362306

Metin Çulhaoğlu sağlığına kavuşmuş olmalı, ki hemen güzel bir yazı yazmış!

 “Demokrasinin, demokratikleşmenin, parlamenter sistemin vb. küçümsenmesi, değersiz bulunması vb. söz konusu değildir. Bugünkü “Millet İttifakı’nın” demokrasi taleplerini daha ötelere taşıması da beklenemez. Ne var ki geçiş sürecini şekillendirecek ve bu sürecin gündemini belirleyecek gelişmeler sadece “güçlendirilmiş parlamenter sistem” ayarına oturtulursa ve 19 yılın kimi “aşırılıklarının” giderilmesiyle yetinilirse, böyle bir durumun “demokrasi” adına kazanım sayılması mümkün olmayacaktır.”

https://ilerihaber.org/yazar/guclendirilmis-parlamenter-sistem-131559.html

DOĞA İÇİN ÇAL

https://youtu.be/2UcbHrcFN7c

 Bu dünyadan bir Musa Yavuz geçti

 “Musa Yavuz hayatı bir yanı direniş bir yanı acı ile dolu olanlardan. Sadece bir ülkede de değil!

 O bir “Partizan”dı, çünkü. Bu yetmez mi? Az işkenceden geçmedi. Kafasına yediği darbelerden dolayı hep sağlık sorunu yaşadı. O kadar çok arkadaş yaşadı ki, işkence sonrası farklı sendromları.”

12 Eylül darbesinden sonra geçtiği Suriye’de de Muhaberat’ın eline düştü. Muhaberat’ın hücreleri de ünlüdür. Filistinlilerle omuz omuza, balık istifi. Yere uzanmak sırayla. O da balık istifi.”

Neyse ki, Baas ile diplomasi yürüten siyasetler de vardı, onların dayanışması ile kurtulacaktı Muhaberat’ın elinden.

 Hikmet Kıvılcımlı’yı almayan bir Bulgaristan mı alacaktı bir Partizan’ı? Kars sınırını geçenleri geri postalıyordu Sovyetler.

 “Kardeş” partiden vizesiz geçiş yok! Hele ki, Maoist isen hiç umut yok!

 Az dolanmadı sınırlar arası Paris, Atina, Almanya… Sonra biraz olsun huzur buldu İsveç’te.”

https://yeniyasamgazetesi2.com/bu-dunyadan-bir-musa-yavuz-gecti/

AHMET KAYA

Mapusun içinde üç ağaç incir…

 

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com