BASINDAN- Kemal Yılmaz

Öte yandan tüm bunlar sosyalist hareketin HDP’ye iltihak etmesinin gerekçesi olamaz. HDP’nin düzen siyasetine entegre olmayı amaçlayan, Türk ve Kürt burjuvalarının ve toprak sahiplerinin çıkarlarını gözeten ve emperyalizmle işbirliğine yönelen politikaları, sosyalistlerin tam tersine HDP’nin bu yanlışlarından kendilerini ayırmalarını zorunluluk haline getirmektedir.

https://gercekgazetesi.net/gundemdekiler/dip-genel-baskani-sungur-savran-emekci-halka-ozledigi-gercek-alternatifi-sunabiliriz%20https://ilerihaber.org/yazar/solda-ortuk-rekabet-terimleri-130987.html

Sosyalizmi temsil eden siyasal özneler, kendi yollarında kendi işlerine bakmalılar; verim alamadıkları durumlarda ise bunun nedenlerini “başka öznelerin” varlığında aramamalılar.

https://ilerihaber.org/yazar/solda-ortuk-rekabet-terimleri-130987.html

Ben bu metni okurken, kendimi sırasıyla CHP, İyi Parti, Deva, Gelecek ve Saadet Partisi yöneticilerinin ve daha da çok tabanlarının yerine koydum, belgeye onların programları, politik çizgileri, gelenekleri, inançları açısından baktım ve bu belgenin neresine itirazım olur diye düşündüm ve hiçbir itirazım olmadığını gördüm. Hatta ağır insanlık ve savaş suçlarına bulaşmış AKP’nin dar unsurları dışında, bu partinin ilk kuruluş dönemine sahip çıkanların da belgeye tek bir itirazda bulunabileceğini sanmıyorum.

Mustafa Balbay Geleneksel bir söylem vardır: Yerel yönetimlerde iktidar olan, genel yönetimi de alır!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mustafa-balbay/mansur-yavas-en%C2%A0buyuk-projem-huzur-1875506

Dünyanın iklimi, insan beyninden sonra evrendeki en karmaşık sistemlerden biri. Dünyanın neden bir kartopu olmadığını 1960’larda açıklayan (ve aslında Nobel’i birkaç kere hak eden) James Lovelock, Venüs ve Mars’ın atmosferinin tamamen karbondioksitten oluştuğu halde, dünyadaki canlılar tarafından tüketildiği için karbondioksitin Dünya atmosferinde eser miktarda bulunduğunu vurgulayarak, dünyanın sıcaklığını belli aralıklarda tutanın biosferimiz olduğunu ilk ortaya atan kişidir. Karmaşık sistemler biliminin yöntemleriyle dünya ikliminin araştırılmaya başlaması son yıllarda hız kazandı, ancak bugüne kadar dünya atmosferinde eser miktarda bulunan karbondioksitin dünyanın sıcaklığını artırdığını ispatlayabilmiş tek bir bilimsel makale yok. Yayımlanan binlerce makalenin tamamı öngörü niteliğinde. Bol bol öngörü var ancak ispat yok. Öte yandan 30 bin kusur bilim insanı karbondioksitin dünyanın ısınmasından sorumlu olamayacağına ilişkin bir bildiri imzalamıştı ancak ama medyada haber olmadı. Çünkü bu iklim meselesi çok politik bir konu.

https://www.evrensel.net/haber/444795/2021-nobel-fizik-odulleri-bilim-politiklesiyor-mu

CIA kayıtlarına göre Kosygin, “Che’nin Bolivya’daki gerilla faaliyetlerinin komünizme zarar verdiğini, ‘sosyalist’ olduklarını söyleseler bile hükümet karşıtı güçlere, destek vermenin, Latin Amerika’daki Sovyet destekli komünist partilerin çalışmalarını zorlaştırdığını” söylüyordu. Buna karşılık Fidel, “Küba’nın, Latin Amerika’daki her ülkeye, bağımsızlıklarını kazanmaları için her türlü desteği vereceklerini, Sovyetler Birliği’nin kendi başlattığı devrim geleneğine sırtını döndüğünü” söyleyerek cevap veriyordu.

https://ilerihaber.org/yazar/olumsuzlugunun-93uncu-yilinda-el-che-131197.html

 

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com