Köşelerden Bir Demet (362)- Cavlı Çulfaz

Biz programlarımızı kimseye kayıtsız şartsız kabul edilmek üzere dayatıyor değiliz. Toplumun bütün kesimleri ile müzakere istiyoruz. Türkiye’de demokrasiye giden yol, müzakere ve diyalog, katılım ve toplumsal meşruiyetten geçiyor. Müzakereyi çıkarınca siyaset kalmaz, sorunları silahla, şiddetle, savaş politikaları ve güvenlikçi anlayışla değil müzakere diyalog ve en geniş toplumsal mutabakatla çözmek istiyoruz.

https://hdp.org.tr/tr/sancar-kayyim-rejimi-100-yillik-asimilasyonun-en-agir-uygulamasidir/15758/

Bu hafta Selâhattin Demirtaş kararı bekleniyor – Anayasamıza göre Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, AİHM kararlarına uymak zorundadır. Uymazsa, Mahkeme, Türkiye’yi Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni şikâyet eder ve Komite, Türkiye hakkında, son aşaması Konsey üyeliğinden çıkarmak olan bir dizi yaptırım uygular. AİHM, Demirtaş ve Kavala davalarında verdiği kararlara uymadığı için Türkiye’yi, Bakanlar Komitesi’ne şikâyet etti. Bakanlar Komitesi, Demirtaş’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye önce 22 Haziran’a kadar süre vermişti. Fakat Türkiye bir eylem planı sunmayınca bu süre 30 Eylül’e uzatıldı. Süre önümüzdeki perşembe günü bitiyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/bu-hafta-selahattin-demirtas-karari-bekleniyor-1871796

Kürt sorununa içtenlikle çözüm aranıyorsa sorunun muhatabı elbette Kürt siyasal hareketi’dir. En önemli bileşenlerinden birinin HDP olduğu Kürt siyasal hareketi… Muhalefet için bu kör “muhatap kim” tartışmasından çıkıp HDP ile masaya oturmak kadar yalın bir çözümden ötesi yok. HDP Kürt siyasal hareketinin bir bileşeni olarak, öteki bileşenlerle en, hatta tek sağlıklı ilişkiyi kurabilecek siyasal kurumdur.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/muhatap-kim-sorusu-ustune-didisme-sacmaligi,32604

Hiç kimseye hiçbir zaman zafer garantisi verilmemiştir, ama biliriz ki zamanın hareketi içinde kazanımlar devrimlerle sonuçlanmasa da birikir, birikenin üstüne yeni zamanların ışığı düşer, hiçbir zaman sıfırdan başlanmaz, tarihte eksi olabilir gerileme olabilir hesaplamalarda ilerlemek de gerilemek de mümkünüdür ama gelecek hep ağır basar, son tahlilde harekettir esas olan.

https://www.birgun.net/haber/su-bizim-meshur-68-kusagimiz-359983

[Doğan Özgüden yoldaşilişikteki yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] NÂZIM HİKMET İÇİN ÇINAR DİKEN DEVRİMCİ KÖYLÜ LİDERİ – Bundan 52 yıl önce, Türkiye 12 Ekim 1969 genel seçimlerine hazırlanıyordu. Türkiye İşçi Partisi Bursa’da milletvekilliği için devrimci köylü lideri Fevzi Kavuk’u aday göstermişti.

https://www.facebook.com/doganozguden

[Faik Bulut yoldaş, Independent Türkçe sitesinde çıkan iki yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.indyturk.com/article-author/faik-bulut

[Temel Demirer yoldaş, ““DIEGO, KAFANI BOKUN ÜSTÜNDE TUT OĞLUM!” başlıklı yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.habereguven.com/temel-demirer-yazdi-diego-kafani-bokun-ustunde-tut-oglum/

[Ali Erten yoldaş, Yılmaz Özdil’in Sözcü’deki yazısına ve Bizim TV’deki söyleşisine dikkati çekti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/yilmaz-ozdil/okulumu-yiktilar-6670589/

İzmir’de Necatibey İlkokulu Yıkıldı, Bir Tarih Yok Edildi!

https://www.youtube.com/watch?v=Xhf4CdRsMfg

https://www.youtube.com/watch?v=4ziYmsEfQDY

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Müthiş gaddarca bir sömürü ve göz yıldırıcı bir baskı, galiba onun için büyük çoğunluk şimdilik sabrediyor, ta ki bıçak iyice kemiğe dayanıncaya kadar… İstanbul’da sırt arabalarıyla koşturup kan ter içinde yokuş çıkarken peşlerinden havlayarak köpeklerin kovaladığı yoksul çocukları görünce insanın içi sızlar… Şimdi çöp toplayan o yoksul çocukların bu gaddarca sömürülme haklarını da ellerinden almak istiyorlar. Korkut Boratav diyor ki: “En vahşice olanı, iktidarın eteklerinde dolaşan müteahhit gruplarından küçük birinin, bir ihtimal, gidip “çöp toplama işini bana ver” demesi ve o biyoloji mezunu çocuğun tutunduğu son dalı da bu şekilde kırması.”

Çöpten kâğıt toplayan küçük kız ve ona yardım eden simitçi çocuk…

https://www.youtube.com/watch?v=B9hCC7Rkj8w

 Kâğıt toplayan kardeşler çöp konteynerinde yeni doğmuş bebek buldu…

https://www.diken.com.tr/kagit-toplayan-kardesler-cop-konteynerinde-yeni-dogmus-bebek-buldu/

 Eskiden rahatlıkla çöpleri karıştırabilen ve işlerine yarayan ürünleri buradan alarak kendileri için kullanabilen atık toplayıcıların yaptıkları iş, kurallarını sermayenin denetlediği bir sektör haline dönüşür. Bunlara ek olarak, kentin soylulaştırılma sürecinde toplayıcılar artık kentin görselliğini bozan unsurlar haline dönüşür. Çoğu kişi için toplayıcılar mutlaka ya Roman ya da Kürt kökenli. Yine pek çok kişi için suç işlemeye meyilli bir grubu temsil ediyorlar. Hayatta kalmak için çalışmak zorunda olduklarını kabul edenler bile, toplayıcılardan çöpleri dağıttıkları ve mahallelerini kirlettikleri için şikâyetçi. Gece saat 4’e kadar İstiklal Caddesi yasak bize, ne yiyeceğim ben?

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/213080

 Bir devrimin ayak sesleri – “Çünkü Maksim Gorki yalnız kendi halkına değil, bütün halklara yurtlarını, hürriyeti, barışı ve birbirlerini sevmeyi öğretir. Çünkü o; insanın, insanlığın geleceğinden, güzel günler göreceğinden emindir. Çünkü o, emekçi insanı, koluyla, kafasıyla çalışan insanı, yeryüzünün gerçek, biricik efendisi sayar… Gorki, insanlar yaşadıkça yaşayacaktır. Çünkü yeryüzünün en büyük şairidir.” diyor Nâzım Hikmet…

https://www.evrensel.net/haber/14981/ana-bir-devrimin-ayak-sesleri

Okuyan Bir İşçi Soruyor…

https://www.youtube.com/watch?v=DO8XTyUky0U

Attachments area

Preview YouTube video İzmir’de Bir Tarih Yok Edildi!

İzmir’de Bir Tarih Yok Edildi!

Preview YouTube video YILMAZ ÖZDİL: CUMHURBAŞKANI ADAYIM BELLİ ADAY OLURSA YIKAR GEÇER.

YILMAZ ÖZDİL: CUMHURBAŞKANI ADAYIM BELLİ ADAY OLURSA YIKAR GEÇER.

Preview YouTube video Çöpten kağıt toplayan küçük kız ve yardım eden simitçi çocuk. MEB AVSPB NERDESİNİZ?

Çöpten kağıt toplayan küçük kız ve yardım eden simitçi çocuk. MEB AVSPB NERDESİNİZ?

Preview YouTube video GELECEK KUŞAKLARA/ Bertolt Brecht/Genco Erkal

GELECEK KUŞAKLARA/ Bertolt Brecht/Genco Erkal

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com