Köşelerden Bir Demet (361)- Cavlı Çulfaz

AVM’leri bir gezin bakalım. Orada öğlen molası dışında tüm gün ayakta durmak zorunda kalan genç kadınlara hangi diplomalısın diye sorun bakalım! Büyük ihtimalle çoğu üniversite mezunu veya öğrencisidir. Ey iktidar mensupları, bir günlüğüne bile olsa kendi torunlarınızı altı saat boyunca, topuklu ayakkabı üzerinde o AVM’lerde ayakta tutun bakalım! Arada bir tuvalet kaçamağı bile muhtemelen yasak. İki kişiyse, birbiriyle anlaşarak tuvalete gidebiliyorlar. Devrimci dönüşüm olmadan toplumsal kriz son bulmaz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/korkut-boratav-ekonomik-kriz-yok-yoksuldan-alip-zengine-veriyorlar-makale-1536232

O halde yapılması gereken eskiye dönüş özlemini bir kenara bırakarak yeni dönemin gereklerini geliştirmek, buna uygun bir yaşam profili oluşturmaktır. Zamanla görülecektir ki, bir ütopyadan ortaya çıkmış ve hayalden uzaklaşarak gerçeğe yaklaşmış yeni sistemlerin önündeki engeller kalkmaya başlayacaktır. Sadece tek başına hukukla değil, etik, ahlak, hukuk birlikteliğini gözeterek birbirini tamamlayan unsurları zenginleştiren, taraf olmanın aksine yerinde karar veren mekanizmalarla doğruyu bulan, vicdanı ön plana alan bir yaklaşımın zamanı gelmiştir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/yeni-donemde-etik-anlayis-ozlemi-prof-dr-cagatay-ustun-1871635

Yaşadığımız yoksullaşma, hayallerimizi yitirmemiz ve bir gelecek tasavvuruna sahip olmamamız, öfkemizi pekiştiriyor. İnsanlık tarihi ayrımcılığın basit bir söylem olmadığını, lafta kalmadığını gösteriyor. Anti-semitizm gibi başlayan bir şey, sonuçta soykırıma dönüşebiliyor. Bu nedenle kısa vadeli siyasi çıkarlar için söylemde ayrımcı bir dile yer açılırsa, o dil kendisini daha geniş kitlelerde yankılanırken bulabilir. Dolayısıyla, özellikle lider düzeyindeki siyasetçilerin ayrımcı bir dil kullanmaktan normatif olarak vazgeçmeleri ve tabanlarına itidal tavsiye etmeleri gerekir. Milliyetçiliğin azgın olmayan türü mü var? Milliyetçilik bir hastalık zaten. 1940’larda Hobsbawm yazıyor, Jameson yazıyor. Milliyetçilik azgın bir şeydir zaten.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-emre-erdogan-altindag-6-7-eylul-olaylarini-hatirlatiyor-1860782

Bütün Nazilerle ilgili çalışmalara baktığınızda da “insan dışılaştırma”nın ne kadar önemli bir faktör olduğunu görürsünüz. Zaten bir grup sosyal bilimcinin “Aman dikkat” demesinin nedeni de kutuplaştırmanın, insan dışılaştırmanın yolunu açmasıdır. Onlar gündüz bakkal, akşam haydut dediğimiz insanlar. Bunu Hobsbawm, 19’uncu yüzyılda eşkıyalar için yazdı. Kemal Tahir de yazdı. Bilmediğimiz bir şey değil, hatırlamamız gerekiyor. Bakın, 2002’de bir gecede, toplam oyları yüzde 56 olan üç siyasal partinin toplam oyu yüzde 10’un altına indi. Yani çok güvenmemek lazım sandık çoğunluğuna, bir gecede gider.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-emre-erdogan-siyasetci-ve-gazetecilere-siddeti-degerlendirdi-1808578

Nâzım’ın “Memleketimden İnsan Manzaraları’nda” Kelepçeli Süleyman, Kelepçeli Halil, Kelepçeli Fuat vardır. Bunlardan biri kendisi, biri Kemal Tahir öbürü de Hikmet Kıvılcımlı’dır. Bir de şu var, günümüzdeki siyasetçi sınıfı 1960’lar 1970’lerle kıyasladığı zaman entelektüel olarak çok farklı ve geri bir noktada. Besim Üstünel, Turan Güneş, Bülent Ecevit bunlar o dönemde dünyayı anlamaya çalışan dünyayı takip eden isimler. İsmet Paşa bile her seçim döneminde İngiliz İşçi ve Muhafazakâr partilerinin programlarını inceleyip “Ne demişler?” diye bakan birisi. Şu andaki sol politikacılarda bu yok. Niye yok, bunu düşünmek lazım. Merkez sol politikacıların artık bu çabalar içine girmemesi dünyayı, edebiyatı bilen insanlar olmaması durumu var.

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/dislanmis-bir-sol-aydin-kemal-tahir

[Doğan Özgüden yoldaş, “Evet, çözüm sürecinde onlar da muhataptır…” başlıklı yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] HDP’nin bir önceki eşbaşkanı Sezai Temelli “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” derken, kendisinin de daha sonraki açıklamasında kabul ettiği gibi, önemli bir formülasyon hatası yapmıştır. Tabii ki, HDP’nin halen [tutuklu] eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ve de bugünkü eşbaşkanı Mithat Sancar’ın vurguladıkları gibi çözümün “nihai adres”i hiç tartışmasız Meclis’tir. Ancak, Meclis’in bugünkü aritmetiği dikkate alındığında, “bu Meclis’te, bu çözüm mümkün değil”dir.

https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/evet-cozum-surecinde-onlar-da-muhataptir

Kolay değil, “hocaların hocası” Nermin Abadan-Unat tam  100 yılı devirdi ve hâlâ dimdik ayakta; hâlâ haksızlığa, her türlü baskıya, otoriteye bilim adına, inandığı değerler adına direniyor. Son olarak aylardır devam eden Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişe cüppesini giyerek verdiği desteği görünce yıllar öncesine, hocayla ilk tanıştığımız günlere gittim.

https://t24.com.tr/k24/yazi/yuzyillik-direnme,3367?fbclid=IwAR1X7QSVz7SEX6y6bo4rBUiCzwTDZhiHB2DdPJ8TDIo6FeqGvrWIsLm9ex8

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

“Bir gün dergi redaksiyonuna bir genç geldi. Almanca bildiğini, hikâyeler yazdığını ve adının Sabahattin Ali olduğunu söyledi, hikâyelerinden birini bıraktı, çıktı… Bu hikâye, orman işçilerinin yaşamı üzerineydi. Alman romantizminin etkisi altında yazılmış olmasına karşın, konu ve içerik bakımından Türk edebiyatında bir yenilik oluşturuyordu…  Hikâye basıldı. Sabahattin Ali’yle tanışmamız böyle başladı…” “Romanını nasıl sabırsızlıkla ve ne büyük güvençle beklediğimi tasavvur edemezsin. Hikâye ve romanda bugün sen varsın, senden sonra Kemal Tahir var, sonra Orhan Kemal var, Suat Derviş var. Kemal Tahir’le Orhan Kemal, biri daha ilerde, biri henüz civciv, fakat dehşetli vaatlerle dolu biri civciv, biri yazdıklarını neşretmek imkânsızlığı içinde, ötekisinde bu imkân henüz belirmiş, velhasıl büyük Türk hikâye ve romanının tek bayrağı bilfiil sensin.”

https://www.youtube.com/watch?v=GgcvPzrg0I8&t=1491s

Attachments area

Preview YouTube video Sabahattin Ali Şarkıları

Sabahattin Ali Şarkıları

About Mehmet Tas

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

CIA, PCR testi ve genetik veriler! ABD’nin 13 tıp fakültesinin dekanı, 2014 yılında Beyaz Saray’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com