Köşelerden Bir Demet (360)- Cavlı Çulfaz

Ortada bir çözüm iradesi mi var? Sorunu çözmeye niyetli bir devlet ya da iktidar mı var? Dahası ülkenin en önemli sorunlarından birinin çözümüne aracılık edecek kurumlar, temelini oluşturacak değerler mi var? Kürt sorununun çözümü tam olarak kimin gündeminde? Tablo bu haldeyken gerçekten öncelikle tartışmamız gereken konu Kürt sorunu ve muhataplık meselesi mi?

Diyelim ki ülke bu haldeyken önceliğimizi Kürt sorununu çözümüne verelim, bu şartlarda teknik olarak bir çözüm mümkün mü? Çünkü Kürt sorunu gibi onlarca yıldır ülkeye ağır maliyeti olmuş, böyle ciddi bir sorunun çözümü için ülkede asgari bazı şartların olması gerekmiyor mu? Mesela en azından ağır aksak da işlese bir demokrasiye ihtiyaç yok mu? Ya da çözümün taşlarını döşeyecek bağımsız bir yargıya ihtiyaç yok mu?

https://www.diken.com.tr/asil-mesele-kurt-sorunu-ve-muhataplik-meselesi-mi/

Muhatap kim? HDP, İmralı, Kandil? Şöyle soralım: Nüfusun kabaca yarısını oluşturan kadınların bu ülkede sorunları ve talepleri var mı? Var. Öyleyse “Kadın Sorunu’nda” muhatap kim? Muhatap biziz, hepimiziz. İşe de herhalde kadınlar ne diyor, ne istiyor, onu sormakla başlanır. Kürtler de Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları. Hatta küresel Kürt nüfusunun yarısı cumhuriyetimizin yurttaşı. HDP, Halkların Demokratik Partisi; Kürtlerin demokratik partisi değil.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kurt-sorunu-nedir-var-midir-kimle-nasil-cozulur-makale-1535725

Düşünsenize, ağır cezalık bir mahkûm parlamentonun gündemine gelecek bir öneri sunuyor! Bunu hangi sıfatla yapıyorum, bu yasal mıdır? Hayır, suçtur. Bu yasadışılığın bir şekilde giderilmesi gerekecek. Benim durumuma dair ne olabilir? Örneğin infaz erteleme olabilir. Cumhurbaşkanı’nın da yetkisi var. Sağlık sorunları vesaire gerekçesiyle, sürecin sonuna kadar mesela. Fakat bunun olabileceğini sanmıyorum tabii. Siz yine de bunu AKP ile konuşmalısınız. Bunu konuşmamış olmanızı yadırgadım doğrusu.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/baris-pehlivan-yazdi-ocalan-chp-hakli-bu-hukuk-disi-1871172

[Yüz Yaşında Bir Ulu Çınar – Nermin Abadan, Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şube’de, “Kamuoyu” konulu dersimizin hocasıydı. Kamuoyu, “halkın nabzı” demekti. Ayşe Bayar (Yüksel) ve Asuman Yücel ile birlikte üç sınıf arkadaşı ortaklaşa bir seminer sunmuştuk Nermin hocanın dersinde, 1963-64 ders yılında, “Türkiye’de ve Dünyada Siyasi Partilerin Gençlik Kolları” üzerine…  Ertesi yıl, Nermin hoca bize “Siyasi Partiler” dersini okuttu. Türkiye’deki bütün siyasi partileri Dört İdari Şube’deki arkadaşlarla aramızda bölüşmüş, ben Türkiye İşçi Partisi’ni seçmiştim. TİP’in ilk üç buçuk yılını inceleyip seminer olarak derste sunmuş, sonra da yazılı olarak iletmiştim Nermin hocaya.  En son 2015 yılında Akatlar Kültür Merkezi’nde Ercan Eyüboğlu yoldaşımla birlikte dinlemiştim sevgili  hocamızı o eksilmeyen coşkusuna tanık olarak. Nermin hocanın ilk eşi Yavuz Abadan, 1962-63 ders yılında SBF’de bize Kamu Hukuku dersine gelirdi. Yavuz Abadan, 1940’lı yıllarda CHP’nin önde gelen yöneticilerindendi. Montesquieu, Hobbes ve Locke’u, kuvvetler ayrılığı rejimini ondan öğrendik. Yavuz Abadan hocamız iri gövdesiyle SBF’nin üst katındaki odasından ağır adımlarla, nefes nefese alt kattaki sınıfımıza doğru inerken “Yavuz geliyor yavuz, suları yara yara’’ türküsünü söylerdik.  Nermin Abadan’ın ikinci eşi İlhan Unat, 1964-65 ders yılında bizim sınıfa Devletler Hususi Hukuku dersini verirdi. Aynı saatte İktisat ve Maliye Şubesi’nde Sadun Aren’in dersi olurdu. Ben Muzaffer Erdost ile birlikte Sadun ağabeyin iktisattan ziyade mantık ve felsefeyle örülü dersine girerdim dışarıdan gönüllü olarak. Nerdeyse altmış yıl önceki hocalarımı saygıyla anıyor, “dalya” diyen çağdaş cumhuriyet kadınının simgesi Nermin öğretmenimin ellerinden öpüyorum. -C.Ç.-]

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/nermin-abadan-unat-1871082

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/yazgulu-aldogan/veda-etmek-icin-laik-ve-demokratik-turkiyeyi-bekliyor-1871094

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Cumhuriyet modernleşmesi kadının bedeniyle, aklıyla, ruhuyla toplumda gerçek yerini almasını hedeflemişti. Cumhuriyet, varlığını, Milli Mücadele’nin en ağır yükünü çeken kadına borçluydu. Bu borcunu öderken, en başta kadının eğitimine eğildi. Onların seçme ve seçilme hakkının tanınması, erkekle hukuksal eşitliğinin tanınması bazı gelişmiş Avrupa ülkelerinin de ilerisindedir. Beden eğitimi gibi önemli bir alanın kadınlara açılması, modernleşme açısından öncü bir tavırdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiyede-beden-egitiminin-oncu-kizlari-1869140

OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E MEKTEB-İ MÜLKİYE (1859-1960) – 1939 yılının Şubat ayında Siyasal Bilgiler Fakültesinden 40 öğrencinin dâvet üzerine Nazi Almanyası’na düzenledikleri gezi bu kapsamda değerlendirilmelidir. Mülkiyeli öğrencilerin Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini basarak dekan Şevket Aziz Kansu’yu istifaya zorlamaları bu duruma örnek olarak verilebilir. – Nermin Abadan Unat’ın da vurguladığı gibi, SBF en önemli rolünü 1961 Anayasasının hazırlanmasında oynamıştır. SBF’li hocalardan oluşan komisyonun çalışmaları sonucunda beş bölümden oluşan anayasa tasarısı tamamlanarak 15 Kasım 1960 tarihinde Milli Birlik Komitesi’ne sunulmuştur. – 27 Mayıs askeri müdahalesinden sonra oluşturulan hükümette görev alanlar arasında Mülkiyeli profesörlerden bazı isimler de yer almıştır. Uzman oldukları konularda bakanlık görevi verilenlerden Prof. Dr. Fehmi Yavuz Milli Eğitim, Prof. Dr. Cahit Talas Sosyal Güvenlik ve Prof. Dr. Reşat Aktan ise Tarım Bakanlığına getirilmişlerdir.

https://www.academia.edu/31519200/PhD_Thesis_Osmanl%C4%B1dan_Cumhuriyete_Mekteb-i_M%C3%BClkiye_1859-1960_

Sofular haram demişler aşkımın şarabına…

https://www.youtube.com/watch?v=F8CA-tE6m48

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su – Ben Melamet Hırkasını (haydar)

Ruhi Su – Ben Melamet Hırkasını (haydar)

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com