ULUSLARARASI MARKSİST FEMİNİST HAREKETİN IV. KONFERANSI BİLBAO’DA YAPILACAK-Admin

Covid 19 pandemisi nedeniyle askıya alınan IV. Uluslararası Marksist Feminist Konferans 11-13 Kasım tarihleri ​​arasında Bilbao’da (İspanya) yapılacağı açıklandı.

Konferans internet üzerinden canlı ve herkese açık olacağından kayıt yapılmayacaktır. Diğer bir deyişle, o tarihte kayıt yaptırmayanlar ve bekleme listesindekiler katılabilecekler. Platforma erişim bağlantısı sonraki bir tarihte açıklanacak.

Dünyanın farklı yerlerinden ve çok sayıda temsilcinin katılması nedeniyle konferans onlineda gerçekleştiriliyor. Çok güçlü bir feminist hareket örgütleniyor, muhtemelen, Avrupa’nın en büyüklerinden biri.

Şu ana kadar üç kongre düzenlendi. Birincisi, 2015 yılında yaklaşık 500 kadının bir araya geldiği Berlin’de yapıldı. Daha sonra 2016’da Viyana’da ve 2018’de İsveç’in Lund kentindeydi.

Önemli olan, Marksist-feminizm yazarlarının birçoğunun bu Konferansları düzenleme kurulunda yer almasıdır. Sadece Friga Haug değil, örneğin Gayatri Spivak da öncülük eden isimler arasında. Bunlar aynı zamanda tüm bu kongrelerin yaratıcı ve kurucularıdır.

Kongrelerin organizasyonunda Avrupa’daki sol parti ve vakıflarının koalisyonu olan Transform Europe formu öncülük ediyor. EH Bildu, Podemos, Die Linke, Rosa Luxemburg Vakfı, UPV ve Hartuz Partisi’nin de katıldığı çok ilginç bir forum.

Konferansın örgütlenmesine yalnızca Marksistler değil, farklı eğilimlerden ve farklı örgütlerden kadınlar da aktif yer alıyor. Dekolonyal feministler, Elsa Dorlin, Francesca Gargallo gibi kesişimsel feministler ve Nancy Fraser, Tithi Bhattacharya, Silvia Federicci de örgütleyenler arasında.

Konferans organize edilirken özgürleştirici ve kapsamlı siyasi önerilere sahip tüm feminist akımlar bir araya getiriliyor. Yani sadece bir eksenin değil, tüm eksenlerin katılımına önem veriliyor……

Konuşmacılar: Tithi Bhattacharya, Lorena Cabnal, Ochy Curiel, Christine Delphy, Ana Cecilia Dinerstein, Elsa Dorlin, Silvia Federici, Nancy Fraser, Frigga Haug and Danièle Kergoat.

Enternasyonalist devrimci hareketlere ilham kaynağı olan Marksist feministlerin IV. Konferansına başarılar diliyoruz.

-Haber ve bilgiler  Konferans sitesinden ve ispanyolca VientoSur’dan alındı.

About Mehmet Tas

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com