Köşelerden Bir Demet (339)-Cavlı Çulfaz

Irkçılığa teslim olmayın. Nefret söyleminden vazgeçin. Mültecilere insan gibi muamele etmenin yollarını hep birlikte açın. Tehlikenin farkında mısınız? Mülteciler konusunda Vicdanlarımız körelmesin, ırkçılık tuzağına düşmeyelim!

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/vicdanlarimiz-korelmesin-irkcilik-tuzagina-dusmeyelim,32078

Siyaset “mümkün olanın yönetilmesi” olduğu kadar toplumun “yeni mümkünlere” ikna edilmesidir. Seçmenin çoğu beğeniyor diye kullanılan ayrımcı ve popülist bir dil sonunda ırkçılığı büyütür. Yani artık “ülkemde sığınmacı istemiyorum” tavrı sonuç alıcı değil. Devasa sorun kucağımızda artık. İzlenen politikalara karşı çıkmakla sığınmacılara yönelik nefreti dikkatli bir şekilde ayırmak gerek. Bu olmaz.

https://www.birgun.net/haber/gene-siginmaci-meselesi-354999

“Erdoğan istifa” diye çenemizi yormamalıyız. Beştepe’nin “damındaki” adama “aman sakın istifa etme” demeliyiz. Aziz Nesin’in öyküsünü mealen özetlediğimde, “Erdoğan’ı indirmenin” yolunu anlayacaksınız. Millet “oynatmaya az kaldı, doktorlar nerde/İrecebin yüzünden çıldıracağız” falan diyor ya, korkulacak bir şey yok. Çıldırın ki, çıldırtanı damdan indirin. Küçükken annem bana komşu çocuğunu işaret eder, “seni hınzır, bir de şu çocuğa bak, uslu uslu oturuyor, yaramazlık yapmıyor” derdi. Öztürkçecilerin marifetidir bu; “akıl” yerine “us” dediler, o günden beri bu millet “uslu uslu” mabadının üstünde oturuyor. Akıl mafiş. Akıllan ama “uslanma”…

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-uslu-uslu-durursan-deli-damdan-inmez-152833

“Burjuvazi tarihsel bakımdan son derece devrimci bir rol oynadı.¨ Demek ki bu “tarihsel bakımdan” vurgusunu önemsiyoruz biz. Ayrıca yazarın yarım bıraktığı cümlenin gerisini de merak ediyor ve bazı kelimelerin altını çiziyor, siyahlıyor, italikle diziyoruz: “…ve insan ile insan arasında çıplak çıkar dışında, duygusuz nakit ödeme’ dışında hiçbir rabıta bırakmadı. Dinî coşkunun, şövalyelik heyecanının ve zevksiz duygusallığın en kutsal ürpertilerini bencil hesapçılığın buz gibi soğuk sularında boğdu. Kişisel itibarı değişim değerine indirgedi; dokunulmazlığı fermanlara yazılmış çok sayıda özgürlüğün yerine, Serbest Ticaret denen tek ve vicdansız özgürlüğü geçirdi. Özetle, üzerini dinî ve siyasî yanılsamaların örttüğü sömürünün yerini çıplak, hayasız, dolaysız, acımasız bir sömürü aldı.”

https://ilerihaber.org/yazar/pek-serbesti-bir-yazi-uzerine-129022.html

TİP adına seçim konuşmaları yapanlar içinde, Türkiye tarihinde ilk defa, bir halk ozanı, bir imam, bir muhtar, bir azap da vardır. 12 yaşında azap verildiğinde boyunun sabana bile yetişmediğini anlatarak başlayan Antepli Hamdoş’un (Hamdi Doğan) memlekette günlerce konuşulan, gazetelere manşet attıran 28.9.1965 tarihli konuşması, tıpkı Mehmet Ali Aybar, Behice Boran, Sadun Aren, Yaşar Kemal, Can Yücel ve Çetin Altan’ın konuşmaları gibi, kitapta verilen karekod aracılığıyla orijinal kaydıyla internet üzerinden dinlenebiliyor.

https://www.birgun.net/haber/proletaryanin-buyulu-kutusu-355050

Mahkeme ilk celsede gazeteciyi ağır hapisle ve para cezasıyla cezalandırılmasına karar vermiş. Mahkemenin ilk celsede böyle bir karar vermesi üzerine gazeteci itiraz etmiş: ‘Başbakana ‘saf’ demek bu kadar ceza gerektirir mi? Biraz insaf sayın yargıç.’ Yargıç gözlüklerini burnunun üzerinden kaldırıp çıkışmış gazeteciye: Sana verilen ceza hakaretten değil, devlet sırrını açıklamaktan verildi.”

https://www.birgun.net/haber/bir-gazetecinin-olumunun-ardindan-gecen-gunler-354902

“1969 yılında evde otururken birden babamla ilgili bir konuyu öykü olarak yazmaya karar verdim.  Daktilonun başına geçtim, kafamda canlandırdığım şekliyle kağıda döktüm. Babam, benim öyküyü okumuştu. İlk söylediği, ‘Bu yazdığın ben miyim?’ oldu. Ertesi gün Yeditepe Dergisi’ne götürdü. Öyküm bir ay sonra yayınlandı. Dünyanın en mutlu insanı olmuştum.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/halkin-sesi-orhan-kemal-1857884

https://tr.wikipedia.org/wiki/Abd%C3%BClkadir_Kemali_%C3%96%C4%9F%C3%BCt%C3%A7%C3%BC

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/orhan-kemalin-babasi-anlatiyor-220504

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Ataturk not only was the founder of the country, creating a country, but he caused a profound social change in Turkey. He separated — he was one of the — first time in history to kind of separate church and state. A visionary is someone who — whose ostensible reason in office or in being a leader is to transform the country according to his vision.

https://www.c-span.org/video/?172600-1/king-mountain#

Yerel seçimlerde… eski Adalar kaymakamı Mustafa Farsakoğlu CHP’den Belediye Başkan adayı olunca, Ermeni bir danışman arayışına girince, Raffi’yi önerdim. Ermeni toplumunun desteği sayesinde 150 oy fark ile seçim kazanıldı. Çok iyi bir çalışma yürüttüler birlikte.

https://artigercek.com/yazarlar/ragipzarakolu/hosca-kal-raffi-can

Geçen hafta yitirdiğimiz Raffi Hermon Araks, Vahram Papazyan’ı  çok güzel anlatıyor. Mutlaka dinleyelim: “Oğlum, İstanbul’un suyunu içmişsin, ona göre doğru oyna…”

https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4HxQFqN7FZorLdiTEpAvbK

Muhsin Ertuğrul, “Vahram Papazyan [tiyatroda] benim ilk hocamdır” der… Türkiye’de ‘Hamlet’ ilk kez 1911’de, Vahram Papazyan’ın girişimiyle sahnelenmiş.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/15338/vahram-papazyan-ve-muhsin-ertugrul-100-yil-sonra-sahnede

https://www.critical-stages.org/18/mr-muhsins-memory-of-hamlet-rewrites-the-history-of-turkeys-theatre/

KÖTÜ BİR HAYATTA İYİ BİR HAYAT SÜRMEK MÜMKÜN MÜDÜR? Kendimi alıkoyduğum toplumsal dünyanın yapısını değiştirmek için müdahale ettim mi, yoksa kendimi ondan yalıttım mı? Başkalarıyla birlikte bir direniş hareketine katılıp, toplumsal dönüşüm için mücadele ettim mi?

http://cansemercioglu.blogspot.com/2014/07/kotu-bir-hayatta-iyi-bir-hayat-surmek.html

Yaşamak şakaya gelmez, büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın bir sincap gibi meselâ,  Diyelim ki, hapisteyiz, yaşımız da elliye yakın, daha da on sekiz sene olsun açılmasına demir kapının. Yine de dışarıyla birlikte yaşayacağız…

https://www.youtube.com/watch?v=PJFR3p7UwU0

Attachments area

Preview YouTube video Fazıl Say (feat. Genco Erkal) – Yaşamaya Dair (Live)

Fazıl Say (feat. Genco Erkal) – Yaşamaya Dair (Live)

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com