Köşelerden Bir Demet (338) Cavlı Çulfaz

Ama hiç kimse, bir hiç kimse olmak istemez; bütün mücadelemiz içimizdeki o boşluğu doldurmaya ya da gizlemeye yöneliktir. Ama önce insanın sınırlarını kabul etmesi, kendi sorumluluğunu alabilmesi ve özel güçlerini sanat ve bilim aracılığıyla öğrenerek büyüyü bozacak büyüleri geliştirecek iradeyi ortaya koyabilmesi gerekir.

https://www.birgun.net/haber/karsi-buyu-354794

Türkiye’nin mezarlıklarında son yıllarda kimsesizler mezarlığı adıyla bölümlerin inşa edildiği fazla bilinmeyen ama yaygınlaşan bir olgudur. Bugün ülkenin tüm mezarlıklarında taşlara yansıyan dil ise herhalde kültürel yoksullaşmanın veya kültürel tasfiyenin bir fotoğrafı gibidir. Zira sayılara değil, yazıya konu olabilmiş hemen tüm mezar taşları artık ayni dil, sözcük ve sembollerle doldurulmuştur.

https://www.birgun.net/haber/kimse-siz-ve-dil-siz-mezarlar-354766

“Kürtlerin ulusal tahayyülünü oluşturan ana dönüm noktalarının hepsi, katliamlarla ve cenazelerle ilgilidir. Halepçe, Dersim, 1925… Yakın dönemde Rojava, Kobanê… Yakılan köyler, cenazesi olmayanlar… Ölümün çok sert ve merkez olduğu bir siyasal tahayyülden bahsediyoruz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/08/25/huviyet-i-mechulu-yeniden-dusunmek

Kimsesizler mezarlığı zaman zaman devletin elinde aileye ve cemaate karşı bir silaha da dönüşebiliyor. Hişyar Özsoy, “Araf’ta Kalmak: Tarih Mezarda Başlar” başlıklı yazısında, yalnızca biyolojik olarak insan öldürmenin, ulus-devletlerin kendilerine başkaldıranlara karşı giriştiği savaşta yeterli bir araç olmadığını belirtiyor. Egemen güç olarak ulus-devlet, ölenlerin bedenlerine anlam ve değer atfedilmesini engellemek için bütün olanaklarını kullanıyor.

https://birartibir.org/iktidarin-olum-abakusu/#.Xs-fQEBV90s.twitter

Allah allah… Sedat Peker’e mi inanacağız, yoksa Reis’e mi? Peker’e inanmam, Tayyip’e [Erdoğan] inanırım – Derken yangın bir türlü sönmüyor. Sorumlu olanlar CHP’li belediyeler. Erdoğan değil. Adam “baş pilot”. Muhalefet fırsat vermiyor ki, yangını söndürsün.

https://yeniyasamgazetesi2.com/pekere-inanmam-tayyipe-inanirim/

[Muammer Aksoy] hoca bana bir yerde valiye bağlı güvenlik güçlerinin işkence yapmalarının neden suç olduğunu soruyordu. Cevap “vücut dokunulmazlığı” ihlâldi tabii. Sınav heyecanı “vücut” lâfı aklıma gelmedi. “Dokulmazlık ihlâli” dedim sadece. “Ne dokunulmazlığı?” dedi.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2021/08/11/asiyi-hala-tartismanin-amaci-ne

Samuel J. Hirst’e göre, Ruslar ve Türkler iki dünya savaşı arası dönemde mevcut ihtilafları bertaraf ederek uzun ömürlü bir işbirliği süreci başlatabildiler. Bu yakınlaşmanın en temel önkoşulu, bölgesel siyasi gerilimlerin ötesine bakabilen bir uluslararası ilişkiler perspektifinde yatmaktaydı. Çiçerin, böyle bir bakış açısını öne çıkarabilecek ve uygulayabilecek vasıflara sahip nadir şahsiyetlerdendi. Türkiye’yi destekleyen Çiçerin, kimi Bolşevikler tarafından kuşkuyla yaklaşılan bu siyaseti meşrulaştırmak için kalkınma mücadelesi veren Doğu memleketleri ile Batılı emperyalist devletler arasında baş gösteren düşmanlığı esas alan yeni bir uluslararası ilişkiler yaklaşımı tasavvur etmişti.

https://www.academia.edu/43235842/100_Y%C4%B1l%C4%B1n_%C3%96tesinde_Ekim_Devrimi_ve_T%C3%BCrkiye_October_Revolution_and_Turkey_beyond_100_Years_

Gazeteci Raffi Hermon Araks, bağırsak düğümlenmesi nedeniyle girdiği ameliyatta kalp yetersizliğinden hayatını kaybetti. Araks, Agos’un ilk muhabir/yazarlarındandı. Sırasıyla, Vatan, Demokrat, Cumhuriyet, Politika, Özgür Gündem, Özgür Bakış, Yeni Gündem, Yeni Aktüel, Agos, Harman ve Star gazetesi hafta sonu EK’te çalıştı. Ayrıca Paris’te Dışişleri Bakanlığı ve Elysée Cumhurbaşkanlığı Saray’ında gazetecilik yaptı.

https://t24.com.tr/haber/gazeteci-raffi-hermon-araks-hayatini-kaybetti,971346

Oğlum, İstanbul’un suyunu içmişsin, ona göre doğru oyna…

https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4HxQFqN7FZorLdiTEpAvbK

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

 “Dedem şimdi de tembihledi: “Mozart’ın bilmem kaçıncı senfonisini dinleyecekmişiz: Adam gencecik yaşında ölmüş. O kısacık ömründe 600 eser bestelemiş. Bunları bilmeliymişim.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/dedemden-rahat-yok-ki-1859550

Futbol sadece futbol mu? Neden televizyon kanallarında siyaset tatavası yapanları değil de, futbol üzerinden mantık, felsefe, hukuk, sosyoloji, psikoloji ve ince siyaset dersleri veren, öfkesi baldan tatlı bir yorumcunun anlattıklarını her sabah can kulağıyla dinliyorum? Futbol ve kitap sevgisi ile ayakkabı tutkusunun farkı nedir? İşçi sınıfı mücadelesinin kazanımları… Eğer işletim sistemi bozuksa… Haksız fesih konusu, nereye gitti onca paralar? Kitap okuma yerine… Musluktan suyun sızmasını önlemek için iki basit conta arıyorum.  Tamirci bütün musluğu sökmeyi öneriyor… Doğru doldurabilirsen zamanın içini, zaman kaybolmaz. Bu hayatta yapabileceğimiz şeyler var…

https://www.youtube.com/watch?v=EERUMJcAaVw

Genco Erkal, Can Yücel’i anlatıyor…

https://www.youtube.com/watch?v=Qtj2cLIagu8

Attachments area

Preview YouTube video Trt Spor Spor Manşet 10 ağustos 2021 / Cem Dizdar Serkan Yetkin trt spor canlı yayın @Spor Manşet

Trt Spor Spor Manşet 10 ağustos 2021 / Cem Dizdar Serkan Yetkin trt spor canlı yayın @Spor Manşet

Preview YouTube video Genco Erkal CAN’ı anlatıyor.

Genco Erkal CAN’ı anlatıyor.

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com