Köşelerden Bir Demet (320)-Cavlı Çulfaz

Bugün Türkiye’nin neredeyse üç yüz yıllık dönüşüm iradesini, yüzyıllık kurumsal birikimini ve yetmiş yıllık çok partili demokratik deneyimi bir kenara koyup, muhayyel bir tarihi perspektif içinde kurulmaya çalışılan bir rejim karşında CHP demokratik muhalefetin liderliğini yapma iddiasındadır. Bu iddia bir restorasyon değil, yeni bir demokratik Türkiye’nin nasıl kurulacağı hakkında kapsamlı, cesur, eldeki çözümlemelerin ve varsayımların çok ötesinde bir hazırlığı gerektirmektedir.

https://gazeteoksijen.com/yazarlar/tarihin-penceresinden-chp/

Türkiye’nin CHP gibi Türkiye’nin kurumları ve aktörlerinin hikâyesi genel olarak düşünülüp yazıldığından çok daha ilginç ve tarihin katmanları içindeki olgularla bağlantılı. İçinden geçtiğimiz bu dönemde madem her şey altüst oldu ve adeta yeni bir toplumsal sözleşme ve kamu düzeni kurmanın gerekliliği önümüzde, o halde bu katmanlarla ilişkimizi de yeniden düşünüp değerlendirme bu gerekliliğin bir parçası.

https://gazeteoksijen.com/yazarlar/bir-chp-arkeolojisi/

CHP’nin Kürt toplumu ile yeni bir diyalog başlatması, özellikle tek parti döneminde Kürt bölgelerini sarsan isyanların acımasızca bastırılması ve bir dönem sert milliyetçi, hatta ırkçı uygulamalar konusunda açık bir özeleștiri yapması için uygun bir zaman olduğunu düșünüyorum. Gerçi bu özeleştiri CHP (ve SHP) tarihinin belli aşamalarında yapılmıştır ama CHP’nin parti programına ve kurumsal kimliğine entegre olmuş değildir.

https://gazeteoksijen.com/yazarlar/chp-ve-turkiyenin-gelecegi/

Türkân Saylan’ı zamanında bir olup o vahşilerin elinden almadığımız ve ikna odalarında kız çocuklarının beynini yıkadığını söyleyenlerin laflarını hep birlikte ağızlarına tıkmadığımız için… Sana ve köylerdeki, şehirlerdeki tüm kız çocuklarına, oğlan çocuklarına birer “güzel” hayat borçluyuz. “Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim” demeyi senin gibi bir kız çocuğuna bıraktığımız için de bil ki senin karşında yere eğik boynumuz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/mervenin-kaderi-ve-bizim-kaderimiz-1850424

“Sen yine de dedim, yukarıda sözünü ettiğim mağdurların birbirinden farklı taleplerini “Muhalefet meclisten çekil, Erdoğan istifa, geçici hükümet, erken secim” hedefine kanalize etmeyi dene. İki yılı böyle geçir, ya Erdoğan rejimi yıkılır ya da sen iki yıl sonra Erdoğan rejimini bu kampanyanın kitlesel gücüyle seçimde yıkarsın.” Bu son sözlerimi beğendi. Önerimin “radikal” olmadığını sonunda kabul etti,  ama “söylemimin” radikal olduğunu dile getirdi, bu onu rahatsız ediyormuş, telefonu kapattı. Ben de bu yazıda arkadaşımı üzmemek için “radikal söylemden” vazgeçtim.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-radikal-soylemden-nasil-vazgectim-151521

Geçen hafta azmin, başarının kadın haline tanıklık ettik: 74 yaşında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu Nimet Süner. Kolay değil, 30 yıl aradan sonra afla dönüp  3. sınıftan devam ederek mezun olabilmek! Bir yıl önce benzer bir haber de Sivas’tan gelmişti. Üçüz kız kardeşler bu kez farklı illerde tıp fakültesi kazanmışlardı.

https://www.evrensel.net/yazi/89052/tibbin-kadin-hali

Vedat Abi, hiç unutulmayacak kadar özel ve güzel bir insandı. En kötü günlerde bile, güçlü olmayı aşılardı çevresine. Yaptığı esprilerle hepimizi güldürürdü. 1990, İHD kongresinde, hiç kimsenin Kürtçe konuşmaya cesaret edemediği günlerde, çıktı ve Kürtçe konuştu.

https://yeniyasamgazetesi2.com/yillar-gecse-devedat-abiye-ayni-ozlem/

Aziz Nesin gülmecenin baskılı yöntemlere ve diktatörlüğe karşı nasıl bir görünmez savaş aracı olduğuna değinerek “savaş tanrısının yüzü neden o kadar asıktır?” diye sorar.”Çünkü savaş tanrısıdır. Savaş tanrısını güldürürseniz, o zaman da savaş kalmayacaktır… Savaşan iki ordunun bütün askerlerinin karşılıklı güldüğünü düşününüz; işte o zaman savaş dünyanın en gülünç olayı olur. Gülen insanlar savaşamazlar”.

https://artigercek.com/haberler/aziz-nesin-in-anisina

Günümüzde Çin ve Rusya, NATO’nun Haziran 2021’deki zirvesinde tehdit mevkiine oturtuldu. Oysa ABD’yle ekonomik rekabet dışında, bu ülkelerin ne Batı Avrupa ülkelerine ne ABD’ye karşı düşmanca bir eylemi söz konusudur. Ana maksat, ABD savunma sanayisini güçlendirmek, üye ülkelerden oluşan pazarı yeni ülkelerle genişletmektir. Türkiye NATO’da daha fazla kalarak ABD vesayeti altında tam bağımsızlıktan bahsedemez.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/abd-nato-ve-turkiye-tuncer-kilinc-1850419

“With a strong sense of responsibility for the future of all mankind, we need to champion the common values of humanity, foster broad-minded tolerance toward the understanding of values by different civilizations, and respect the explorations of different peoples.”

http://en.people.cn/n3/2021/0706/c90000-9868989.html

Aşk, insanın başına sıkça gelmez, geldiği vakit değerini bilmeyene de bir daha hiç gelmez, benden söylemesi.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz-hafta-sonu/siradan-bir-hayati-macera-filmi-gibi-yasamak,31654

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

[Londra’daki Açık Gazete’nin yöneticisi Faruk Eskioğlu’nun düzenlediği Göç Hikâyeleri’nin Onuncu Bölümü… Bu bölümde Hasan Çapçı Londra’da 1974 yılındaki Wimpy restoranlar zinciri grevini anlatıyor. Daha sonra Cahit Baylav İngiltere’deki mücadele yıllarını özetliyor.]

https://www.youtube.com/watch?v=IGkkm2dQlzc

 12 Mart 1971’den beri her türlü askeri ve bürokratik darbenin ve müdahalenin saldırdığı alanlardan biri sendikalar ve onların biricik kazanımları olmuştur. Sendikal haklar, Mesut Gülmez’in ifadesi ile temel olarak, özellikle ve öncelikle korunmasıgereken sınıf, küme ya da kesimlerin haklarıdır. Dolayısıyla bu haklar, bireylere değil, topluluklara tanınır. Sendikal hakların bu türdeki “kolektif” niteliği, onu bireysel hak kategorileri olarak değerlendirmenin dışına çıkarır.

https://www.academia.edu/42755862/I%C5%9F%C4%B1l_Kurnaz_Anayasal_Sendikal_Haklar_Cayd%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1l%C4%B1k_ve_Anayasal_%C3%96nem_Ekseninde_1961den_1982ye_Ceren_Damar_%C5%9Eenel_Arma%C4%9Fan%C4%B1

 TÜRKİYE’NİN MODERNLEŞME SÜRECİ VE MEKTEB-İ MÜLKİYE

https://sbfdergi.ankara.edu.tr/dergi/kitap/2021/turkiyenin_modernlesme_sureci_ve_mektebi_mulkiye.pdf

Attachments area

Preview YouTube video Emek Dünyası – Bölüm 10

Emek Dünyası – Bölüm 10

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com