Köşelerden Bir Demet (317)-Cavlı Çulfaz

“Madımak’ın ateşi 28 yıldır sönmüyor. 35 kişi katledildi. Aydınlarımızı, sanatçılarımızı, otel görevlerimizi kaybettik. Yıllar geçiyor ama bu enkazı kimse yerinden kaldırmıyor ve yıllar geçtikçe Asım Bezirci’yi, Nesimi Çimen’i, Muhlis Akarsu’yu, Metin Altıok’u, Hasret Gültekin’i daha da çok özlüyoruz, özlüyorum. Aslında bu katliam tedavisi ihmal edilmiş iltihapların sonucuydu ve maalesef bu iltihaplar bugün bile temizlenmiş değil. Bunun gibi büyük trajedilerin üstesinden gelmenin tek yolu halk olarak bir araya gelmek ve hep birlikte ‘artık kimse bunu bize yapamayacak’ dememizden geçiyor. İşte o zaman bu enkazın ateşi sönecek ve dumanı dahi tütmeyecek.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kilicdaroglundan-madimak-katliami-mesaji-1849227

 “CHP’nin tarihi tecrübesi, yeni Türkiye kurulacaksa eğer, en önemli hareket gibi gözüküyor” diyen Profesör Ali Yaycıoğlu, CHP’nin hem Türkiye’de yaşadığımız dönemi, kendi tarihsel tecrübesini hem de dünyayı ciddi şekilde analiz edip Türkiye’ye yeni bir şey önermesi gerektiğini söyledi. “Türkiye’de yeni bir tasarıma ihtiyaç var” diyen Yaycıoğlu, “Öyle bir çöküş yaşıyoruz ki aslında restorasyon yerine yeni bir tasarım ve bu tasarımın büyük bir katılımla gerçekleşmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

https://t24.com.tr/video/prof-yaycioglu-dersimli-kilicdaroglu-nun-chp-genel-baskani-olmasi-obama-nin-amerikan-baskani-olmasi-gibi,40102

 [O zamanlar bilinmiyordu ama şimdi anne karnındaki ceninin cinsiyeti biliniyor. -C.Ç.-] “Doğmamış çocuğun donunun Milli Demokratik Devrim mi, Sosyalist Devrim mi olacağı” gülünç bir tartışmaydı. Lenin “önümüzdeki devrimci adım demokratik devrimdir” diye yazdığı zaman zaten devrim başlamıştı. Önümüzdeki adım sosyalist devrim dediği zaman da zaten Şubat Devrimi gerçekleşmişti. Biz 1960’larda yaptığımız tartışmayı, hala sürdürmekteyiz ve aradan artık yarım asır geçti. Eski strateji-taktik tartışmaları döneminin heyecanı pek yok gibi.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-eski-terimlerle-yeniye-dogruya-da-bekleyen-yenilir-151336

“Üreterek eğitilmek, eğitilirken üretmek, bozkırı yeşertmek, dağlardan su getirmek, ağaçlar dikmek, binalar yapmak, sanatın her dalını, özgür okumayı, eleştiriyi, yaratıcılığı eğitime sokmak…”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/adnan-binyazar/21-koy-enstitusu-1849084

Sizden sonra kitaplarınıza ne olacak? – Türkiye’de okuyarak-yazarak para kazanmak, ev geçindirmek öyle zor ki. Nijat Özön’ün kitaplarını barındıracak imkanlara sahip olmadığı için adeta onları evlatlık vermeye çabalaması hiç de şaşırtıcı değil.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sizden-sonra-kitaplariniza-ne-olacak-makale-1527212

By mid-May, the U.S. death toll from COVID-19 was nearly 600,000, whereas China—with a far larger population—had lost fewer than 5,000, according to government figures. In recent years, the United States has supplied a steady drumbeat of stories about mass shootings, police brutality, and urban unrest—a degree of chaos and violence without parallel in China. To avoid open conflict, leaders in Washington and Beijing need to accept two fundamental realities. The first is that the CCP enjoys immense popularity among the Chinese people; its grip on power is unshakable.

https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2021-06-22/plot-against-china?

 Deng Xiaoping ve Çin’in Dönüşümü – Deng Xiaoping, Kültür Devrimi’nin yarattığı hasarla yüzleşti, Mao’nun kişiliğinden doğan kişiyi putlaştırmayı ortadan kaldırdı.

https://www.dr.com.tr/Kitap/Deng-Xiaoping-Ve-Cinin-Donusumu/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0001744121001

Renowned sinologist Ezra Vogel spent ten years studying China’s former leader Deng Xiaoping and wrote a book titled “Deng Xiaoping and the Transformation of China.” Published in 2011, the over 900-page tome has provided a window for Westerners to gain a better understanding of modern China.

http://www.xinhuanet.com/english/2020-12/21/c_139606886.htm

[Canut Yayınları Yönetmeni Cem Kızılçeç aşağıdaki bağlantıyı yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] “Çin Komünist Partisi’nin Başarısı Teoride ve Pratikte Yenilikçi Olmasındandır”

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=OvBaJlR1BVY

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

 

1993 yılında kadınların toplumdaki yerini araştırmak için Türkiye’ye gelen Hollandalı Carina Cuanna, 2 Temmuz’da Sivas’a gider ve Madımak Oteli katliamında yaşamını yitirir.

https://www.dailymotion.com/video/x3imtyi

Attachments area

Preview YouTube video Yayıncı Cem Kızılçeç: “ÇKP’nin Başarısı Teoride ve Pratikte Yenilikçi Olmasındandır” | Yön Tv

Yayıncı Cem Kızılçeç: “ÇKP’nin Başarısı Teoride ve Pratikte Yenilikçi Olmasındandır” | Yön Tv

About Mehmet Tas

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

CIA, PCR testi ve genetik veriler! ABD’nin 13 tıp fakültesinin dekanı, 2014 yılında Beyaz Saray’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com