HDP İzmir İl Merkezi saldırısı 2015 Suruç katliamını çağrıştıran kirli bir provakasyondur.

HDP İzmir İl Merkezi saldırısı 2015 Suruç Katliamını çağrıştıran kirli bir provakasyondur.

İzmir HDP İl Binasına yapılan saldırının detayları geldikçe zihnimde 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası Suruç Katliamı çağrıştı.

Gelen bilgilere göre saldırıya uğrayan İzmir İl Binasında saldırı saatlerinde HDP Eş Başkanı Mithat Sancarında katılacağı 40 kişilik bir toplantı son anda iptal edilmiş.
Doğal olarak aklımıza gelen;”Saldırının hedefi bu toplantı, bu toplantıya katılacak olanlar mıydı?”
Suruç da 33 gencin bir canlı bomba ile katledildiği bir kitlesel katliamdı.

İkinci önemli detay Saldırgan saldırı tekniği olarak iyi yetişmiş, saha deneyimli sıradan olmayan bir kişilik, oldukça deneyimli bir terörist.
Suruç bombacısıda benzer niteliklere sahipti.

Saldırganın ilk ifadelerine göre saldırı; planlı programlı, soğukkanlı bir çalışma sonucu iyi planlanmış, soğukkanlılıkla, profesyonelce gerçekleşti.
Bu yönü ile de İzmir saldırısı Suruç Katliamı ile benzerlik göstermekte.

Son olarak da en önemlisi Ülkenin içinde bulunduğu siyasi konjektür.
Anımsayın; 7 Haziran 2015 seçimleri sonucu HDP Meclise %13 gibi oldukça yüksek bir oy oranı ve 80 Milletvekili Meclise 3. Parti olarak girmiş, HDP oyları tarihi bir yükseliş yaşarken bu seçimde AKP oyları tek başına Hükümet kurma yeterliliğine sahip olamayacak sayıya gerilemişti.

Bugün ise Seçimin birincil gündem olduğu günlerdeyiz her tütlü baskıya karşın HDP oyları yine yükselişte ve HDP seçimin kilit, sonucu belirleyici partisi. Ve AKP, Cumhur İttifakı oyları Başkanlık için gerekli %50+1’den çok geride, çok uzakta.
En geç 2023 Haziranında yapılacak Başkanlık ve Milletvekilliği seçimleri için HDP’yi yanına alan seçimi kazanabileceği bir seçim matematiği söz konusu.

Verileri alt alta topladığımızda HDP İzmir İl binasına yapılan saldırı öyle çok sıradan , çok tesadüfi, anlık bir kızgınlık, kişisel bir tepkisellik ürünü olmadığı, kökü çok derinlerde, çok planlı programlı, çok kirli, çok kanlı bir provakasyondur.

Hiç kuşkum yok ki bu saldırının kökleri bizim görebildiğimizden daha derinlerde, ulusal ve uluslararası boyutları bizi bildiğimizden daha boyutlu ve karmaşık.
Anca buradan gördüğümüz aklımızın erdiği kadarıda HDP’nin İzmir İl binasına yapılan bu Saldırının Coğrafyamız ve Ülkemiz barışına, bu saldırını kurbanı Deniz Poyraz’a sıkılan kuşun Coğrafyamızdaki kadim halkların kardeşliğini hedef almıştır.

Umarım bu kanlı provakasyonu Suruç Katliamını izleyen günlerde yaşanan benzer provakasyonlar izlemez. Umarım bu kriz sağduyu ve soğukkanlılıkla aşılır, önümüzdeki günlerde söz konusu provakasyonun amacına hizmet edecek bir süreç gelişmez.

Saldırıya yönelik çaba; Saldırıyı gerçekleştiren tetikçiyi mahkum edip cezalandırmaktan öte, saldırıyı planlayıp, azmettiren arka planı, zihniyeti ortaya çıkarıp, deşifre etmek olmalıdır.

Osman Naci
17 Haziran 2021
Kozyatağı/Kadıköy

About OsmanNaciBalta

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (4)-Admin

Türkiye iflas etti, o hâlâ ‘ben’ diyor Memleketi her alanda uçuruma sürükleyen Erdoğan, krizlerin sorumlusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com