Köşelerden Bir Demet (313)-Cavlı Çulfaz

Bilim insanları şiddet çığırtkanlığının bir boyutunun da ‘insandışılaştırma’ olduğunu belirtirler. Bu noktada, şiddet yanlıları ‘insani’ yönlerini geri plana atıp görmezlikten gelmeye başlar. Karşı tarafın da bir insan olduğu, bir aileye mensup olup onun da sevenlerinin olduğunu es geçip sanki bir canavar olarak var olduğu türünden bir algıya kapılırlar. Tam da bu noktada, uygulanan zulmün bir parçası haline getirilmeye çalışılan insanlara düşen şiddete, hiddete ve nefrete karşı durmaktır. Rachel Corrie’nin ifadesiyle, “Zulüm bizdense, ben bizden değilim” diyebilmektir.

https://yeniyasamgazetesi2.com/nefret-siddet-dogurur/

Yoksa Türkiye değil de ben mi iflâh olmaz bir adamım?.. Yetti HC, geçiyorum. Yine de iyimser bir çağrıyla noktalamak istiyorum yazımı: Barış, demokrasi ve özgürlük diyenler, hadi gelin elele verelim ve bir seçim sandığı devrimi ile Türkiye’nin önünü açalım! Yapabiliriz!

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/iflah-olmaz-bir-memlekette-bosa-mi-kurek-cekiyoruz-yoksa,31550

Anne bu, her şeyi bilir ve yine haklı çıktı işte. Mantarlar sahiden çıkmış. Kafası iki numara makine ile tıraşlı küçük Aydın demiryolunun kıyısında yağmurun hemen ardından, güneşi görür görmez çıkıvermiş küçük, beyaz mantarları topluyor. Zeytinyağında mantar kavurması hazırlanıyor. Anne ona “Fukara eti“diyor. – Niye fukara eti anne? – Tabii. Tadı et gibi ve herkes yiyebiliyor. Bak şimdi Bulgurcuların evinde de. Kulalı Canan Teyzenin evinde de, Hüsniye Teyzenin evinde de mantar kavuruluyor. Zengin fakir fark etmiyor. Herkes yiyor…

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/gece-yaz-gunduz-uyu-aksam-ic,31558

[Mehmet Ali Dikerdem, “Şili’nin yerleşik yönetim yapısı süpürüldü – değişim için umut belirdi” başlıklı yazıyı iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Chile’s political establishment has been swept away – now there’s hope for change.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/may/27/chile-political-establishment-change-elections

[Temel Demirer, Pablo Neruda’yı anlatan yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] “Ne var ki en önemli, en engin kitabım, Şili adını verdiğimiz şey olmuştur. Vatanı durmadan okudum, gözümü üstünden hiç ayırmadım. Hayat yaşandığı kadardır. Ötesi ya hâtıralarda bir iz; ya da hayallerde bir umuttur.”

https://gorus21.com/sevdigi-renk-mavi-tutkusu-da-ask-ve-devrim-di-pablo-neruda/

[Sibel Özbudun, Jineoloji dergisinde çıkan yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://twitter.com/jineolojidergi/status/1407642979037237251

[Canut Yayınları’nın yöneticisi Cem Kızılçeç, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki seçim sistemiyle ilgili olarak şu bağlantıyı yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.]

https://en.wikipedia.org/wiki/Elections_in_China

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com