Köşelerden Bir Demet (311)-Cavlı Çulfaz

Bu ülke, babaları öldürülen çocuklar ile oğulları öldürülen anaların coğrafyası. Kimse anlamak istemez; Sabahattin Ali öldürüldükten sonra uyuyamayan eşinin, kızı Filiz’i de akşamdan sabaha ayakta durmaya zorladığını… Kimse bilmez, Ümit Kaftancıoğlu’nun çocuklarına bağlanması gereken maaşı devletin esirgediğini; bu paraya kavuşmak için ailenin ne çilelerden geçtiğini…

https://www.birgun.net/haber/babalar-gunu-nde-bir-platformun-dogusu-349458

Yasal partinin binasına dalıp içerideki silahsız savunmasız insanı öldüren katile sahip çıkan, öldürülenin zaten öldürülmesi gereken biri olduğunu ilan eden, binlerce, on binlerce, belki milyonla insana “itlafı gereken haşarat” damgası vuran birilerinin yeri Meclis midir yoksa önce mahkeme, sonra hapishane mi? Tabiî bir tür itlaf rejiminde değil onurumuzun çiğnenmeyeceği demokrasi ortamında yaşamak istiyorsak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-isteyene-baraj-sorusu-makale-1526355

Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez. Ancak görünen o ki sınıf mücadelesinin yeni yöntem ve mücadele biçimlerine ihtiyacı var. Mevcut stratejilerin revize edilerek tüm ezilenleri kapsayacak bir mücadele hattının örülmesi şart. Sendikal mücadelenin silkinme, eski alışkanlıkların terk edilerek yeni yollar bulmanın zamanı. Beyaz yakalıların artık proleterleştiği, “statü” farkının kalktığı, fabrikadaki işçiden plazadaki çalışana herkesin benzer sömürü düzenine maruz kaldığı bir gerçeklikle karşı karşıyayız.

https://www.birgun.net/haber/orgutlu-bir-halki-hicbir-kuvvet-yenemez-349502

 Mahkeme hakkı, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme hakkı, silahların eşitliği ilkesi, açık usul ve çabukluk ilkesi, suçsuzluk karinesi, savunma hakları, yargı kararlarını uygulama. Bu yedi ilke, adil yargılanma hakkının asgari gerekleridir.

https://www.birgun.net/haber/yargilanma-hakki-onunde-akp-mhp-duvari-349459

Gerçekten de bir tarafta, yaşamı sevinç ve istekle karşılamaya ilişkin, bu dünyanın hazlarını arzulayan materyalist bir kültürün öznesi. Diğer tarafta, yaşamı, hazlar vaat eden bir başka dünyaya gidebilmek için sevinç ve istekle feda etmeyi öneren idealist/dinci bir kültürün öznesi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/zayifladikca-yasaklar-artiyor-1846909

 “Popülarite kalıcı bir değer değil, gelip geçiyor. Ve çok daha kalıcı olan, o şan ve şöhreti taşıyabilmek gerekiyor. Tevazu ve hoşgörüyle taşıyabilmek… Taşıyabilmek… Kıskançlıktan uzak durabilmek gerekiyor. Benzer değerlere ulaşmış meslektaşlarına saygı göstermek, onlarla arkadaşlıklar kurmak gerekiyor”. Bazen olmuyor işte. En yakın dostlar arasına akla gelmesi zor sürtüşmeler girince… Ve ne yazık ki… “Egolar şişince, beklenmedik anda patlıyor!..”

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/temiz-medyada-cakan-simsekler,31529

Taner Akçam, “Barış niçin ana sorunumuz değil?” başlıklı yazısında, nedenlerini sıraladıktan sonra,  son paragrafta, ”Bu nedenle, “barış” değil sorunumuz; aramamız ve istememiz gereken barış değil, çoğulculuğu esas alan, yeni bir cumhuriyet yeni bir toplumsal sözleşmedir… Herkesin ama herkesin eşit ve eşdeğer olduğu yeni bir cumhuriyet. Türk’ün neyi varsa ötekisinin de aynısına sahip olduğu bir cumhuriyet. Ve bunu ne istemek ne de yapmak zor” diyor. Barışa dair değerlendirmelerine katılmıyorum. Bence “aramamız ve istememiz gereken barış”tır. Diğer bütün düşüncelerine katılıyorum.

https://www.evrensel.net/yazi/88965/turkiyenin-halleri

Herkesin ama herkesin eşit ve eşdeğer olduğu yeni bir cumhuriyet. Türkün neyi varsa ötekisinin de aynısına sahip olduğu bir Cumhuriyet. Ve bunu ne istemek ne de yapmak zor.

https://bianet.org/bianet/bianet/246051-baris-nicin-ana-sorunumuz-degil

Tarihçilik yeni ve kimsenin bilmediği belgeleri bulma mesleği değildir. Öyle olsaydı zaten tarihçilik diye bir meslek de olmazdı. Bilinmez belgelerin bilinir olması ile mesleğin de bitmesi gerekirdi. Aslında bu bir tek tarih bilimi için değil, tüm sosyal bilimler için geçerlidir. Mesele, yeni belge bulmak değil, mevcut belgeleri yeni bir gözle okuma yeteneğidir. Belge kadar ve hatta ondan daha önemli olan onu okuyan gözdür.

https://bianet.org/bianet/azinliklar/245543-ilk-gece-hakki-ile-ilgili-bilgilere-bir-bakis

Ayakkabı boyacılığından ‘kara para aklamaya’: Türkiye’de bir dönem ‘iyilik meleği’ olarak adlandırılan Sezgin Baran Korkmaz… Ayakkabı boyacılığından nasıl holding patronu oldu?

https://bianet.org/bianet/kriz/246113-ayakkabi-boyaciligindan-kara-para-aklamaya-sbk

In the summer of 1945 Muzafer Sherif (Muzaffer Şerif) telephoned me from New York to ask whether i would consider taking his position in Ankara while he was in this country. I was flattered that a former student of mine at Harvard, who disagreed with me about almost everything in the field of psychology, should regard me as a suitable person to expound psychology in a manner quite different from his own views.

https://dspace.ankara.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12575/44069/17334.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Savaş Sönmez şu bağlantıyı yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Türkiye’deki Küba dostları olarak, 23 Haziran 2021 Çarşamba günü Birleşmiş Milletler’deki oylama ile aynı günde, Küba Devrimi’ne ve halkına dayanışmamızı iletmek üzere, saat 19.00’da, İstanbul’da Galata Köprüsü’nde ablukaya karşı bisiklet konvoyumuzu sürecek; BM oylamasını, Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nuñez ile birlikte Ankara’da 18.30’da, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde izleyeceğiz.

http://www.kubadostluk.org/ablukaya-son-yasasin-sosyalist-kuba/

Savaş Sönmez’in Sanattan Yansımalar Köşesi…

https://www.sanattanyansimalar.com/yazar/savas-sonmez/

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Günel Başer şu iki bağlantıyı yolladı.   Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] “80 yıl önce, Sovyet ordusu ve müttefiklerinin kazandığı zafer sonucunda Nazi Almanyası ve Mihver devletleri tamamen yenilmiş olup birçok Avrupa ülkesi Nazi boyunduruğundan kurtulmuştur. Sovyetler Birliğinin Nazi Almanyasına karşı zafer kazanmadaki bariz ve tartışılmaz rolüne rağmen, şu anda bazı ülkelerde onu küçümseme girişimleri devam ediyor.”

https://tr.sputniknews.com/rusya/202106221044791281-rusyanin-istanbul-baskonsoloslugu-tarih-carpitiliyor/

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com