Köşelerden Bir Demet (308)-Cavlı Çulfaz

Çünkü iktidar partisi, çok yerinde bir benzetmeyle kendi pisliğindeki müsilajda eriyor. Muhtemel bir seçimde kazanamamak bir sonraki seçimde kazanmak için toparlanma fırsatı anlamına asla gelmiyor böyle bir güruh için. Çökme-çöktürme ilişkisine ayarlı bir siyasetin kaba ısrarı kaybetmelere tahammülü de ‘sıfırlıyor’. Ancak soyup soğana çevrilmiş olan millet, travma yaşaya yaşaya perşembenin gelişini çarşambadan görmeyi öğrendi. HDP’nin kapısını açanın kendi kapısına dayanacağını da gördü. Bu yüzden cinayetin gürültüsü kayıp 128 milyar doları ve İçişleri Bakanının poliçe makinesinin sesini bastıramadı. Azmettirici nezdinde kral o kadar çıplak ki ve bu saldırıyı halk o kadar iliklerinde hissetti ki Deniz Poyraz’ın naaşını bağrına bastı.

https://www.evrensel.net/yazi/88935/deniz-poyraz-cinayetinin-anlattigi

Bu sadece bir provokasyon değil, aynı zamanda planlı, örgütlü faşist bir saldırıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=670BSvbr9LU

Şimdi tüm muhalif kesimler düşünsün: Tepkileri Sedat Peker’in tepkisinden bir adım ileri gidecek mi? “Hepimiz Deniz Poyraz’ız!” diyerek, gelmekte olduğunu gördükleri karabasana karşı omuz omuza bir duvar örebilecekler mi?

https://www.birgun.net/haber/hepimiz-deniz-poyraz-iz-348893

 Sanatçılar, Deniz Poyraz’a ilişkin paylaşımlar yaptı, HDP’ye saldırıyı kınadı

https://www.evrensel.net/haber/435754/sanatcilar-deniz-poyraza-iliskin-paylasimlar-yapti-hdpye-saldiriyi-kinadi

Bedeli ağır, 721 şehit verildi. 672 asker yaralı olarak ülkeye döndü. 1475 yaralı Mehmetçik, Kore’de tedavi gördü, 243’ü esir düştü, 175 kişi ise kayıp yazıldı. Ama bir yıl önce Türkiye’nin başvurusunu reddeden NATO, Eylül 1951’de Türkiye’yi oybirliğiyle davet etti. Elbette NATO’nun güney kanadının güçlendirilmesi niyeti de bunda etkili oldu. Ama Türkiye, NATO üyeliğini Kore kanıyla aldı. 70 yıl sonra Türk Memet yeniden nöbete gidiyor. İkinci kez yıkanabilir mi bilmem. Ama birileri kesinlikle akan kirli suyu yakalamaya çalışıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/vallahi-biz-natocuyuz-zirvesi-1844969

 [Temel Demirer ile Sibel Özbudun yazılarını ilettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://gorus21.com/haklarimiz-icin-devlete-karsi-ozgurluk-mucadelesi/

https://kaldirac.org/unutmamali-kaniksamamali-sibel-ozbudun-temel-demirer/

 [Ali Erten şu yazıyı iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.korkusuz.com.tr/toplumun-sinir-uclarini-hedeflemek.html

 “…Trout ayaklarını, içinden Sugar Creek’in aktığı beton dere yatağına soktu. O anda derenin yüzeyini kaplayan berrak plastik maddeyle kaplandı ikisi de. Şaşıran Trout, maddeyle kaplı ayaklarından birini sudan çıkarınca plastik madde havayla temas edip anında dondu ve ayağını sedeften, sımsıkı bir bot gibi sardı. Bu madde Barrytron fabrikasından geliyordu, atık sistemi pahalıydı, yoğun çalışıyordu ama karmaşık, bir dolu hurdadan ibaretti, Barrytron’dan dümdüz Sugar Creek’e uzanan, çalıntı bir lağım borusunu gizliyordu…” Bilmem sizin aklınıza da hemen Marmara’yı kaplayan “deniz salyası” geldi mi? Ufukta görünen Kanalistanbul için de hayıflandınız mı?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kurt-vonneguttan-uc-yapit-uc-cagri-1843706

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Bernie Saunders: Twenty years ago, the American economic and political establishment was wrong about China. Today, the consensus view has changed, but it is once again wrong. Americans must resist the temptation to try to forge national unity through hostility and fear. It is no surprise that today, in a climate of relentless fearmongering about China, the country is experiencing an increase in anti-Asian hate crimes. Developing a mutually beneficial relationship with China will not be easy. But we can do better than a new Cold War.

https://www.foreignaffairs.com/articles/china/2021-06-17/washingtons-dangerous-new-consensus-china

Şiddet üzerine önemli değerlendirmelerden birini Einstein ile savaş ve şiddet konusundaki fikir alışverişi çerçevesinde Freud yapmıştır. Einstein, otoritesine güvendiği Freud’a “insanı nefret ve yıkıcılık psikozuna karşı korumaya alacak bir zihinsel evrim mümkün müdür” diye sorar.

https://www.birgun.net/haber/yok-ederek-var-olmak-348894

Niçin Savaş? Albert Einstein’dan Sigmund Freud’a mektup: “Ben barış için mücadele etmek istiyorum. İnsan savaş hizmetini reddetmediği sürece hiçbir şeyin savaşları ortadan kaldırması mümkün olmayacaktır. İnsanın inandığı bir şey, örneğin barış uğruna ölmesi, inanmadığı, örneğin savaş gibi bir şey yüzünden acı çekmesinden daha iyi değil mi? Ders kitaplarımız savaşı yüceleştirmekte, dehşetlerini ise anlatmamaktadır. Bu yöntemlerle çocuklara nefret aşılanıyor. Ben onlara barışı öğretmek istiyorum, nefreti değil; sevgiyi öğretmek istiyorum, savaşı değil!”

https://www.youtube.com/watch?v=htbn2Wk-6ig

Why war? A letter from Albert Einstein to Sigmund Freud

https://en.unesco.org/courier/may-1985/why-war-letter-albert-einstein-sigmund-freud

Why war? A letter from Sıgmund Freud to Albert Einstein

https://en.unesco.org/courier/marzo-1993/why-war-letter-freud-einstein

Attachments area

Preview YouTube video #CANLI | İpek Özbey ile Gündem Özel | #HALKTV

#CANLI | İpek Özbey ile Gündem Özel | #HALKTV

Preview YouTube video ALBERT EINSTEIN’DAN SIGMUND FREUD’A MEKTUP – tarihi belgeler ve mektuplar

ALBERT EINSTEIN’DAN SIGMUND FREUD’A MEKTUP – tarihi belgeler ve mektuplar

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com