Köşelerden Bir Demet (307)-Cavlı Çulfaz

AKP Genel Başkanı, “Bizim bu işlerle kaybedecek zamanımız yok” diyor, siyaset-mafya-devlet iç içeliğini palazlandırırken maşallah bolca zamanınız vardı. Bu mesele o kadar basit değil. Her gün itiraf ve ikrarla doğrulanan şeyler basit şeyler değildir. Bizim buna ayıracak zamanımız çok. TV’de konuşanların ve onları konuşturanların çok büyük çoğunluğu bu kirli düzenden beslenenlerdir. Gelin, Meclis’te komisyon kuralım. Ya da bizler araştıralım. Korkunç bir suçlular düzeni oluşturulmuş.

https://www.gazeteduvar.com.tr/mithat-sancardan-sedat-peker-yorumu-suskunluk-paktini-tanimayacagiz-haber-1525525

15 -16 Haziran’ın 51. Yılında Kocaeli’ndeyiz…

https://www.youtube.com/watch?v=KkdweJPsjik

Çok değil, iki ay önce Sedat Peker’in elini kolunu sallayarak gezmesini, Türkiye’de polisin ve yargının aczi olarak görenler şimdi Sedat Peker’in yakalanması olasılığından endişe ediyorlar. Yaşadığımız ülkeyle ilgili kişisel sorumluluklarımız olduğunu hatırlamanın zamanı geçiyor artık. Her şeyi başkasından beklemeye dönüşen bu sosyal aylaklaşmayı alt etmek zorundayız. Bunu son 20 senede bir kez yapabildik, yerel seçimlerde Türkiye’nin her yerindeki seçim sandıklarına sonuna kadar sahip çıkabildik, sonucunu da gördük.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/sosyal-aylakligin-sonucu,31415

[1961-1965 yılları arası Mülkiye’den dönem arkadaşım Fikret Başkaya, Yeni Yaşam gazetesindeki yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. – C.Ç.] Aydın-Denizli arasında duble yol (çifte yol) var. Hiçbir trafik sıkıntısı yok. Fakat yap-işlet-devret usulüne göre 150 kilometrelik otoyol ihalesi yapılmış. Otoyol inşası tamamlandığında yolculuk süresi 25 dakika kısalacakmış…Bu proje, onulmaz insani ve ekolojik yıkımlara neden olacak. İnsanlar yaşam alanlarından kovulacak, evlerinden barklarından olacaklar… Mezarlıklarının üzerinden iş makinaları geçecek, en az 25 bin dönüm tarım arazisi berhava olacak, 5 bin dönüm bağ, bahçe yok olacak, 50-60 yıllık incir, zeytin, badem ağacı yok edilecek. Bin yıllardır bereket kaynağı olan, zaten can çekişen güzelim Menderes Nehri kuruyacak, bölgenin ekosistemi yok olacak.

https://yeniyasamgazetesi2.com/ilerleme-kalkinma-ve-buyume-adina-yok-edilen-doga-curuyen-toplum/

Cristiano Ronaldo, bir gün önceki basın toplantısında yaptığı hareketle Coca-Cola’ya 4 milyar dolar kaybettirdi. Gazlı içecekleri tüketmediğini geçmişte de ifade eden 36 yaşındaki futbolcu, şişeleri önünden kaldırdıktan sonra, Portekizce, ‘su’ anlamına gelen “Aqua” diyerek su içilmesini önermişti.

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

The rush to ‘go electric’ comes with a hidden cost: destructive lithium mining. As the world moves towards electric cars and renewable grids, demand for lithium is wreaking havoc in northern Chile

https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/jun/14/electric-cost-lithium-mining-decarbonasation-salt-flats-chile

“başkalarının yoğurduğu/ kendimin ağusunu sızdırıyorum/ belki bir peyzaj ki bilir kaçıncı çocukluktan?/ üç kitap sonra marksist oluyorum/ bir klik seçip kendini kanıtlamanın kolaylığından”.

Murathan Mungan, Mart 1978’de yazmış bu “Özeleştiri” şiirini…

https://birikimdergisi.com/haftalik/10182/ozelestiri

1 Mayıs 1977. O gün de “Türkiye Yazarlar Sendikası” saflarındayım. Görkemli bir işçi bayramı kutlaması sona ermek üzere. Sıra Kemal Türkler’in konuşmasma gelmiş. Güler Yücel’le saflarımızı bırakıp Cafe Bulvar’a giriyoruz. Bir anda silahlar patlıyor, bir karışıklık ve şaşkınlık, ardından peş peşe yükselen makineli tüfekler, panzerler, sirenler… Yanımda Tezer’i görüyorum, koşarak Elmadağ yönüne kaçıyoruz. İşçi sınıfının, solun yükselişinin kırk ölü yüzlerce yaralıyla durdurulduğu gün.

https://www.cafrande.org/yazarin-ulkesinde-bir-gezinti-yada-burasi-bizi-oldurmek-isteyenlerin-yurdu-leyla-erbil/

“KÜLTÜREL İKTİDAR”I KURAN MÜCRİM OLARAK HASAN ÂLİ YÜCEL – Köy Enstitüleri, bir dizi iç gerilim barındıran, çok yönlü, canlı, renkli bir toplumsal tecrübeydi. “Türk solunu” hep yabancı, “milletin değerlerine uzak,” Batı hayranı, halka tepeden bakan robot resmiyle Kemalizm’le özdeşleştiren ve ne yapsa ondan arınamayacağına sevinçle inanan bir siyasî psişe var orada. Mesela, sağın anti-Kemalizm’inin, Kemalizm’i tanımlayışının, olmazsa olmazlarından birinin “toplum mühendisliği” mefhumu olduğu, malûm.

https://birikimdergisi.com/dergiler/birikim/1/sayi-386-386-haziran-2021/10059/hasan-ali-yucel-ve-kemalizm-elestirilere-elestiriler/12035

[Hasan Âli Yücel biyografisini eleştireyim derken saltanat ve hilafete karşı çok çetin koşullarda kurulmuş bir cumhuriyetin ve kültürel iktidarın büyük önemini pek kavrayamamış bir yazı… -C.Ç.]

https://t24.com.tr/k24/yazi/homo-kemalismus-olarak-hasan-ali-yucel-bir-degerlendirme-1-bolum,3194

İlerici Gençler Derneği’nin (İGD) 40. yıl anma buluşması – İzmir

https://www.facebook.com/486378664763055/videos/1047180005349582/

Mustafa Suphi Vakfı, Politika Gazetesi ve Politika Haber sitesinin çalışmalarını yürüttüğü binada süren tadilat çalışmaları ile ilgili bilgi veriliyor ve okurlara bağış kampanyasına katılma çağrısı yapılıyor.

http://politikagazetesi.org/sites/default/files/20210616.pdf

1940’LARIN DERGİLERİ – Yeni Edebiyat-I – SES-I – SES-II – Yeni Edebiyat-II – Değirmen-I – Pınar – Genç Nesil – Değirmen-II – NERİMAN HİKMET (ÖZTEKİN)

https://tustav.org/yayinlar/kitaplar/1940-larin-dergileri-2-tanitim.pdf

1940’LARIN DERGİLERİ – Cilt 3 – Yeni Ses, Sokak, Yeni Yol, Yenilikler, Dost, Yagmur ve Toprak

https://tustav.org/yayinlar/kitaplar/1940-larin-dergileri-3-tanitim.pdf

Attachments area

Preview YouTube video 15 -16 Haziran’ın 51. Yılında Kocaeli’deyiz

15 -16 Haziran’ın 51. Yılında Kocaeli’deyiz

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com