Köşelerden Bir Demet (291)-Cavlı Çulfaz

Londra’da 180 bin kişi Filistin ile dayanışma için yürüyüp İsrail’i protesto etti. Ayrıca Manchester, Bristol, Nottingham ve Peterborough’da protesto gösterileri yapıldı.

https://www.theguardian.com/uk-news/2021/may/22/thousands-gather-in-london-for-palestine-solidarity-march

Bundan 25 yıl önce, Susurluk skandalı patlak verdiğinde, bir avuç, gerçekten de bir avuç yurttaş/arkadaş “Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık” eylemini başlatmışlar ve iktidarla birlikte ülkeyi de sarsmışlardı. Bugün sivil toplum her şeye rağmen çok daha güçlü, iletişim imkânları, sosyal medya vb. çok daha yaygın ve kendisine Millet İttifakı adını veren bir muhalefet var. Çetelerden arınmış devlet, temiz siyaset diyerek ister gerçek ister sosyal medya meydanlarını doldurmak için ne bekleniyor, ne bekliyoruz!?

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/devletin-ceteleri-mi-cetelerin-devleti-mi,31089

SEDAT PEKER – YEDİNCİ BÖLÜM: “Zamanı gelen fikir engellenemez. Sultangaliyev, sosyalist Turan, düşüncesini okudunuz mu?”

https://www.youtube.com/watch?v=Y3je9haXuvg

Sedat Peker yayınladığı yedinci videoda Uğur Mumcu suikastına ilişkin iddialarda bulundu, ”Namuslu adamdı, şerefli adamdı. Her şeyden önce dürüst adamdı. Neden öldürüldü? Öldürüldüğü zaman yazdığı yazılara bakın. Hep terör bölgelerinde terör tarlaları olur, uyuşturucu satışları olur ve silah ticareti. Uğur Mumcu şehit ediliyor olay yerine ilk gelen kim? Saldırıdan sonra olay yerine ilk giden Mehmet Ağar’dır” ifadelerini kullandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/pekerin-iddialarinin-ardindan-ozge-mumcudan-anlamli-paylasim-1838539

Sedat Peker, eski başbakanlardan AKP’li Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın, kokain ağının Venezüella üzerinde kokain ağı kurduğunu iddia etti. Yıldırım ailesinin onlarca yük gemisinin olduğu biliniyor. Sedat Peker’in gazeteciler Uğur Mumcu ve Kutlu Adalı cinayetleri ile ilgili iddiaları karşısında Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan “Savcıları göreve çağırıyoruz. Tuğla çekilsin, duvar yıkılsın” çağrısı geldi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tgs-savcilari-goreve-cagirdi-tugla-cekilsin-duvar-yikilsin-1838544

“Emniyet Müdürlüğü döneminde Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin, Savaş Buldan uyuşturucu işi yapıyorlardı. Hepsinden para aldı. En son siyasete girdi. Hayali cumhurbaşkanlığıydı. Adam oraya çıkarken geçmişi temizlemek için Tansu Hanım’ı (Çiller) ikna etti. Milli Güvenlik Konseyi’nde ‘devletler kendi gelecekleri için bu tip eylemler yapabilir’ diye sözlü karar çıkarıp başladılar hepsini öldürmeye. Vatan millet için değil kendi geçmişini temizlemek için yaptı”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sedat-pekerin-videosu-sonrasi-pervin-buldan-ve-eren-keskinden-aciklama-1838537

İstinaf mahkemesi, Ankara JİTEM davasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da bulunduğu sanıklar hakkında beraat kararlarını bozdu. DAVA HANGİ CİNAYETLERİ KAPSIYOR? Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lütfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı (İranlı), Asker Smıtko (İranlı), Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ankara-jitem-davasinda-tarihi-karar-mehmet-agar-hakkindaki-beraat-karari-bozuldu-1838541

Dünyaca ünlü dizi/film sitesi IMDb, Sedat Peker’e ait videoların tanıtımını sitesine ekledi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sedat-pekerin-videolari-film-sitesi-imdbye-eklendi-1838535

Bugün köyü yakılan, toprağından koparılan Kürtle, Suriye savaşından kaçmış Suriyeliyle, bir avuç kalmış Ermeni ve Rumla, şiir ve edebiyat üzerinden tanıdığım Filistinli kardeşlerimle, kısacası evinden, yurdundan zorla koparılmış herkesle hemen kaynaşıvermem, enternasyonalist bir siyasi geleneğin insanı olmamın yanı sıra, genetik mirasımla da ilgili olmalıdır.

https://www.facebook.com/PolitikaGazetesi/photos/a.819286901461005/4158959447493717/

[Açık Gazete yöneticisi Faruk Eskioğlu, alttaki yazısını gönderdi. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.acikgazete.com/israile-de-antisemitizme-de-karsi-olmak/

 Kestaneci Dostum, Lüzumsuz Adam ve Medar-ı Maişet Motoru – Kestaneci Dostum’un öncesi var: 1940/41’de Yeni Mecmua’da tefrika edilen Medar-ı Maişet Motoru da bir türlü yayıncı bulamıyor. 1944’de kendi parasıyla bastırıyor… Anında Bakanlar Kurulu kararıyla toplatılıyor. Yeniden ve sansürlü basım ancak 1952’de yapılıyor. Ve fakat, Kestaneci Dostum’da olduğu gibi yine kitabın adı da sakıncalı bulunmuş olacak ki, Medarı Maişet Motoru’ndan tornistan edilmiş, Birtakım İnsanlar’a çevrilmiştir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ulaklar-usaklar-ve-nargileciler-makale-1523063

Çocuklar ne bilsin? Tek parti dönemiydi ve elbette Basın Kanunu hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Teksirle de olsa, matbaada da basılsa devletin basılı her matbuattan haberi ve izni olmalıydı. Müdür muavininin elinde dergilerini görünce heyecanlandı mutlu oldular önce.  Zılgıtı yediler, dergi çıkarmayı lastik harfleri yan yana getirip teksirden geçirmek olduğunu zanneden çocukları evlerine yolladı müdür muavini. Çocuklar evde ne kadar “Zerre” varsa toplayıp ona teslim edeceklerdi.

https://www.evrensel.net/yazi/79931/vay-sen-misin-dergi-cikaran

https://www.evrensel.net/yazi/88772/tenhada-bir-sair-suat-taser

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 

 

 

 

 

Attachments area

Preview YouTube video Peker’den Soylu, Ağar ve Erkan Yıldırım’a ağır suçlamalar: Uyuşturucu ticareti, KKTC cinayetleri!

Peker’den Soylu, Ağar ve Erkan Yıldırım’a ağır suçlamalar: Uyuşturucu ticareti, KKTC cinayetleri!

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com