Köşelerden Bir Demet (288)-Cavlı Çulfaz

Parlamenter demokrasi ne denli düzeltilirse düzeltilsin, halkın iktidarını sağlamaya yeterli değil. O nedenle başka modeller üzerinde durmak gerekiyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/akp-sonrasi-turkiye-parlamenter-demokrasi-yeterli-mi,31067

Türkiye siyasetinin belki en çok itibar edilen, en çok kullanılan, siyasal kavgaların vazgeçilmez ifadeleri sonuna olumsuzluk bildiren ek ile kullanılan şeref ve haysiyet. Tabii tutarsızlık hemen fark ediliyor, şerefsizlik ve haysiyetsizlik siyasî liderlerin birbirine hitapları ve kendilerini nitelemeleri için nasıl siyasal dilin itibar edilen sözcüklerine dönüşür? “Eğer yaptıysam şerefsizim”, “açıklamazsan şerefsizsin”. İşin tuhafı bu tip her ithamın söyleyen ve hakkında söylenilen bakımından sürekli yer değiştirerek sonsuza kadar ve kimseye değmeden, hiçbir sonuç doğurmadan uzayıp durması. Demokratik siyasetin hesap sorma mekanizmaları ortadan kalktıkça, şerefsizlik ve haysiyetsizlik sözcüklerinin kullanımındaki enflasyon da artıyor, iktidar mafyalaştıkça politikanın yerini politikanın olumsuzlanması alıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/seref-haysiyet-makamlar-haklar-makale-1522746

Normal, demokratik bir ülkede, halk iktidardan, hele bu iktidardan, pek çok farklı şekilde hesap sorabilirdi. Durum böyle olunca, iki şerden bir hayır çıkmasına bağlanıyor umutlar. AKP gerçekten ‘bir kamera, bir tripod’ karşısında çaresiz kalıyorsa bunun nedeni, adalet arayışındaki çaresizliğin milyonlarca insanı bir mafya babasının üstü kapalı tehditlerinden ümit devşirmeye mecbur bırakmasıdır…

https://www.diken.com.tr/biz-bu-kriminal-reality-showu-niye-izliyoruz/

[Elli küsur yıl önceki Akşam gazetesinin ve Ant dergisinin yöneticisi Doğan Özgüden yoldaş, Artı Gerçek’teki yeni yazısını yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Ama mücadele bitmiyor… Beş yıldır özgürlüğünden yoksun bırakılan, ama mücadele kararlılığını her daim yüreklilikle ortaya koyan Selâhattin Demirtaş’ın hapisten gönderdiği “Mazlum Filistin halkına yönelik saldırıları kınıyorum. Zulme direnen tüm Orta Doğu halklarına ve özelde Filistin halkına dayanışma duygularımı iletiyorum” mesajı zalimlere çok şey söylüyor…

https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/filistin-ve-kurt-halklarinin-ortak-yazgisi

Gene aynı kitaptan, [Veba Geceleri] 105. sayfadan bir cümleyi okumak istiyorum sizlere. Bir karantina sürecinde isyan çıkar ve ne yazık ki asker bu isyanda yer alanların üzerine ateş açar ve insanlar ölür. Bununla ilgili bir örtbas sürecinin işlediğini görürüz. Vali Sami Paşa, burada sorumlu idarecidir: Bu konuda en iyi savunmanın vak’anın unutulması olduğuna karar vermişti. Evet, ne kadar benzer değil mi? Unutturarak, hesap verilebilirliği ortadan kaldırarak yürüttüğümüz bir idareyle karşı karşıyayız. Ve bize düşen de bu hesap verilebilirliğin her dönemde geçerli olduğunu unutmamak ve tabii ki hiçbir vak’ayı unutturmamak.

https://artigercek.com/haberler/veba-geceleri-nden-hareketle-karantina-gercegi

 [1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Orhan Emirdağ, alttaki bağlantıyı yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Mansinov’un annesinin Azerbaycan’daki doğum günü partisine ait olduğu ifade edilen görüntülerde masanın başında Mehmet Ağar, hemen yanında Mübariz Mansimov, onun yanında sanatçı Mahsun Kırmızıgül ve Hürriyet gazetesinin başyazarı Osman Müftüoğlu ve karşılarında Sibel Can oturuyor.

https://t24.com.tr/haber/hurriyet-basyazari-osman-muftuoglu-mansimov-un-turizm-muduru-olarak-agar-la-birlikte-o-marinada,953312

“Fitilin ilk ateşlenmesi Michael Rubin adında Amerikalı bir yazarın, yazdığı yazıyla oldu. ‘PanTürkizm görüşüne sahip bu kişi bu şekilde güçlenmeye devam ederse, Tayyip Erdoğan sonrası oraya simge birinin seçilmesini sağlar. Arka perdeden de ülkeyi o yönetir’ dedi. Buna inanan ruh hastaları oldu, işin kötü yanı bizim arkadaşlarımız da gururlandılar, ‘Artık seni dünyada insanlar daha iyi anlayacak, konumunu anlayacaklar’ dediler. Dedim ki, bu tuzak, bize tuzak kurdular. Tayyip Erdoğan sonrasına kimin planları varsa bizi mahvedecekler dedim. Bu yazıyı çeşitli yerlerde yayınladı, sonra birden yayınlanması kesildi. Herkesin okuması durduruldu.”

https://www.youtube.com/watch?v=PJSsfk9rBAo

Sedat Peker, yayımladığı 6. videoda, Süleyman Soylu’nun Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ı takip ettirdiğini öne sürdü. “Aydın Doğan dönemindeki Hürriyet gazetesine yapılan saldırıyı ben yaptırttım. İsmini söyleyemeyeceğim AKP’li bir milletvekili geldi rica etti. Gazeteyi ben bastırttım.” 

https://artigercek.com/haberler/sedet-peker-den-yeni-video-fitili-rubin-atesledi

Süleyman Soylu, “ana muhalefet liderleri çok endişelenmesin, bir gece yarısı 2’de, 3’de bir Resmi Gazete ile görevim bitebilir. Soylu gider, Ahmet gelir. Benim bir Resmi Gazetelik canım var.” dedi .

https://www.youtube.com/watch?v=fqb5PFM2rHA

[Üvercinka dergisi yöneticisi Seyyit Nezir bugünkü yazısını iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Türkmen kocası Yunus, en büyük sorunların bile sözün birleştirici ve kurucu gücüyle aşılabileceğini göstermişti. Türkiye’yi obruk ülke olmaktan çıkarmanın yolu, toplumun Yunus bilincinde bütünleşmesinden geçiyor:

https://www.aydinlik.com.tr/haber/turkiye-kadar-obruk-244705-1?fbclid=IwAR15MTe1U0Dg5YH2FmPofO88_Kfy7UZs9DTZsfDbsT-K-kbYJ3JuJgGV3O8

Süleyman Soylu, Hadi Özışık, Sedat Peker… Neden bu üçgeni konuşuyoruz?

https://www.youtube.com/watch?v=RVioS30W3cQ

Sendikacı, KHK’lı büro emekçisi Merdan Taş, Sedat Peker’in açıklamalarını, itiraflarını, iddialarını yorumluyor, Susurluk’tan günümüze “Devlet Siyaset Mafya Üçgeni”…

https://www.youtube.com/watch?v=pt_9grfVGxQ

Şimdilik düşük görünse de bir ihtimal, Reis’in Ağar ve Soylu gibi isimlerin kellesini verip kamuoyunun önüne “temiz siyasetin kimsenin gözünün yaşına bakmayan lideri” kimliğiyle çıkmasıdır. İhtimali düşük kılan, bugünkü koşullarda Erdoğan’ın MHP ile ilişkileri koparacak, Soylu ve Ağar gibi isimleri çizecek, giderek Pelikancılara kadar uzanacak güçte olmadığıdır. Ama gene de üzerinde durulası bir ihtimaldir. Son soru ise muhalefete: Peker’inden Çakıcı’sına, Soylu’sundan Ağar’ına bütün bu isimlerin “Nasıl olsa ilk seçimlerde gidiyoruz” havasında olduklarını düşünüyor musunuz?

https://ilerihaber.org/yazar/kaba-hatlariyla-peker-olayi-126334.html

Şili’de Komünist Partisi adayı, başkent Santiago’da belediye başkanı seçildi.

https://ilerihaber.org/icerik/sili-komunist-partisi-adayi-baskent-santiagoda-belediye-baskani-secildi-126377.html

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Sedat Peker’den Yeni Video (6. BÖLÜM)

Sedat Peker’den Yeni Video (6. BÖLÜM)

Preview YouTube video İçişleri Bakanı Süleyman Soylu – Özel Röportaj – 19.05.2021

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu – Özel Röportaj – 19.05.2021

Preview YouTube video Soylu, Özışık, Peker…Neden bu üçgeni konuşuyoruz?

Soylu, Özışık, Peker…Neden bu üçgeni konuşuyoruz?

Preview YouTube video Devlet Siyaset Mafya Üçgeninde Susurluktan günümüze, Sedat Peker’in İtirafları

Devlet Siyaset Mafya Üçgeninde Susurluktan günümüze, Sedat Peker’in İtirafları

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com