Köşelerden Bir Demet (286)-Cavlı Çulfaz

Londra’da 100 bin, Manchester’de 10 bin kişi İsrail’in saldırısını protesto etti.

https://morningstaronline.co.uk/article/b/arms-trade-trial-delayed-as-gaza-protests-rock-britain

Devletle vatandaş arasında helâllik ilişkisi yoktur. Vatandaşın hakları, devletin görevleri vardır. Devletin yapması gereken vatandaşlarını korumak için Türkiye’ye gelecek her turistten aşı belgesi isteneceğini açıklamaktır. “Turistin göreceği herkesi aşılayacağız” demek yerine “Vatandaşımızın göreceği her turist aşılanmış olacaktır” demek gerekir. Devletin organize suç örgütleriyle tek işi onları yargı önüne çıkarmaktır.

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-bila/devlet-yonetmenin-sorumlulugu,31034

“Parayı takip edersen, suçun arkasında kimin olduğunu bulursun.” Bir kaatili, tetikteki parmak izinden; bir uyuşturucu tacirini, mala dokunduğu anda yakalarsınız. Fakat tetiği çektireni, uyuşturucuyu sattıranı, servetleri sorgulayarak bulabilirsiniz sadece. Geçmişte birbirini boğazlayanların; suçlu ile siyasetçinin, katil ile bürokratın nasıl olup da gülümseyerek aynı kadraja girebildiğinin yanıtı orada yatıyor çünkü.

https://www.gazeteduvar.com.tr/milyar-dolarlik-rusvet-fonu-turkiyeye-nasil-baglandi-makale-1522476

Kapitalizm yasal mafya, mafya da yasal olmayan kapitalizmdir”. Dario Botancourt- Maria Garcia – “Kapitalizm, egemen sınıf tarafından kanunileştirilmiş (yasalara bağlanmış) bir kanunsuzluktur”. Al Capone (Amerikalı mafya lideri, milyoner)

https://yeniyasamgazetesi2.com/kapitalizm-devlet-mafya/

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Bülent Ardanıç, alttaki yazıyı paylaştı. Teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

Önce “yakınımdır” diye övünenler, bir hareketle “tanımam, etmem” yarışına girmişti. Sedat Peker’in videolarındaki “bir zamanlar” sitemi haksız değil. Ayakta kalabalıklarla yürüyenlerin koluna girenler, düşeni ya tekmeliyor ya da görmezmiş gibi yanından yürüyerek geçiyor. Bir başkasının ışığını yansıtan nesneler gibi. Sedat Peker’e koruma veren bakan, onunla pazarlık eden siyasetçi, peşinde dolanan TRT anchormanı utanıp çekilmiyorsa; bari İsmail Türüt ya da Seda Sayan “istifa ettim” desin!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/bari-ismail-turutle-seda-sayan-istifa-etsin-1836749

Sedat Peker’in beşinci videosu:  Önündeki kitap, ‘Hayırsız Peygamber Bob Dylan’ ve bu kitaptan bir cümle; “Derler ki, biraz çaldın mı, seni hapse atarlar, çok çalarsan seni kral yaparlar.”

https://www.youtube.com/watch?v=H6MkwG47kK0

Eric Hobsbawm, sosyal haydudu sıradan hayduttan, devlet tarafından “suçlu” fakat halk tarafından “kahraman, savunucu, öç alıcı, adalet savaşçısı” ve “hayran kalınacak, yardım edilecek ve desteklenecek adam” olarak görülmesiyle ayırır. Evrensel simgesi Robin Hood olan bu erdemli haydudu Hobsbawm, feodal dönemin köylü toplumlarında görülen eşkıyalıkla sınırlı tutuyor ama günümüzde bu pek âlâ bir çete reisi, bir yeraltı adamı, bir gangster de olabilir. Çünkü haydudu “sosyal” kılan nitelik, onun bir toplumsal protesto ve isyan kişisi olmasıdır. Bu da onun otoriteye ve onun uzantılarına başkaldırmış olmasından ileri gelir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sedat-peker-sosyal-haydut-mu-makale-1522601

 Ünlüler Sedat Peker’le fotoğraflarını siliyor…

https://www.gazeteduvar.com.tr/unluler-sedat-pekerle-fotograflarini-siliyor-haber-1522522

https://www.youtube.com/watch?v=pBMT1X8LoFo

Uyuşturucu işine ‘hâşâ’ bulaşmayan alaturka film mafyası için haraç kesmek, kumarhane işletmek, içki-sigara kaçakçılığı yapmak, bunları yaparken şiddet uygulamak ve cinayet işlemek sorun değildir. Silah kaçakçılığı ise bu faaliyetler arasında çok özel bir yere sahiptir, çünkü burada doğrudan erkek-egemen toplumsal kodlar devreye girer: Bir erkeğin sahip olması gerekenler ‘at-avrat-silah’tır. Üçü de fallusun etrafında oluşturulmuş bir dünyayı simgeler.

https://www.birgun.net/haber/sinif-ve-mafya-2-344959

[İrvem Keskinoğlu yoldaş, alttaki yazıyı okumamızı önerdi. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Uzun süre Türkiye’de tek vesayet var gibi görüldü, daha doğrusu gösterildi. Ortada tek vesayet var gibi görünüyor. Ama öyle değil, gerçekte tehdit oluşturan vesayet, kendi varlık nedenini hep ötekini ileri sürerek haklı kılmaya çalışan şimdi artık Türkiye’ye egemen olan cüppeli vesayet. Askeri vesayetin Türkiye için gerçek tehdit oluşturmadığı, dizginleri ele geçirdiği zaman da, tek başına kalıcı olmadığını yaşadığımız olaylar göstermiştir. Cumhuriyet’ten önce Osmanlı döneminde var olan cüppeli vesayet ise her zaman asıl tehlikeyi oluşturmuştur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yeni-cumhuriyetin-gelisi-mumkun-1835422

https://yetkinreport.com/2021/05/12/bidenin-ilericilik-iddiasi-filistinde-yerle-bir-oldu/

Ukrayna’nın, küresel egemenlerin demokrasi aldatmacası ve kenar kuşağın jeopolitik konsolidasyonu için bir bölünme sürecini yaşamaması dileğimizdir. Ukrayna’nın Finlandiya’dan öğreneceklerinin olduğuna inanıyorum. NATO, ABD ile AB’nin coğrafyanın, tarihsel geçmişin ve Türk-Rus ilişkilerinin zamanın ruhu içindeki değerlendirmesini göz önüne alarak Ukrayna’daki askeri varlık ve faaliyetlerinin tatbikatlardan öteye geçmemesinin çıkarlarına olacağını söyleyebiliriz. Türkiye’nin de bu süreçte 1941 ile 1943 arasında yaşananlardan ders çıkarmasını bilecek birikimde olduğunu varsaymak isteriz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/ukrayna-karadeniz-deniz-guvenligi-ve-turkiye-cem-gurdeniz-1836754

Buna göre; politikanın birinci ayağı, böyle bir katliamı red ve inkâr etmekti; bu tutmazsa politikanın ikinci ayağı devreye girecek; “ bu tek yanlı bir katliam değil, bir mukatele yani karşılıklı öldürme, başka söyleyişle öldürüşme” idi… “Bu politika da tutmazsa, diyeceğiz ki, katliamı Türkler değil, Kürtler yaptı!..” 

https://artigercek.com/haberler/kurt-ermeni-iliskileri-ve-kimi-gercekler

 Sanılanın aksine ne din ne de milliyet karın doyurmazlar. Her ikisi de ancak olası gelecekte bir doyma umudu varsa tutunulan dallar. İftarı olmayan orucu, kimse tutmaz.

https://www.birgun.net/amp/haber/imamin-yagmur-duasi-tutmayinca-344948

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Kendilerine Yahudi-Hristiyan geleneği içinde arzu ettikleri yeri bulamayan pekçok kadın dinden çıkmayı tercih etmiştir. Bugün kadınların kaynağını dinden alan ama kadını erkekten daha aşağı düzeyde gören cinsiyet rollerini dün olduğu gibi hiç itiraz etmeden kabullenemediklerini bu alanda çalışan hemen herkes teslim ve tespit etmektedir. Bu tartışma ister çok derinden ve sessizce sürdürülsün, ister açıktan ve çok ses çıkararak sürdürülsün kadınlar açısından anlamlı bir sonuca varmadan sürecin sona ermeyeceğini kestirebiliriz.

http://isamveri.org/pdfdrg/D094884/2012/2012_GOCERIN.pdf

Attachments area

Preview YouTube video (5.BÖLÜM) HER GÜNAHIN BİR İNTİKAM MELEĞİ OLUR.

(5.BÖLÜM) HER GÜNAHIN BİR İNTİKAM MELEĞİ OLUR.

Preview YouTube video Barış Terkoğlu: Süleyman Soylu bugün fiili olarak istifa etti…

Barış Terkoğlu: Süleyman Soylu bugün fiili olarak istifa etti…

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (4)-Admin

Türkiye iflas etti, o hâlâ ‘ben’ diyor Memleketi her alanda uçuruma sürükleyen Erdoğan, krizlerin sorumlusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com