Köşelerden Bir Demet (280)-Cavlı Çulfaz

İkizdere’deki direnişte yer alan diğer kadınları haklı mücadelelerinde, anayasal haklarını kullanarak yaşam alanlarını savunmalarında, asla yalnız bırakmayacağız. Ormanları katledenlerin yanında durmaya devam edenler, ormanlarını canları pahasına savunanlara gün gelecek hesap verecek!!

https://twitter.com/Ebkadinmeclisi

İlk olay: Friedrich Engels olmasaydı… İkinci olay: 1917 Ekim Devrimi… Sonra Komintern, Avrupa merkezciliğini terk etmeye ve Üçüncü Dünya’da antiemperyalist mücadelelere girmeye başladığında, Marx’ın etkisi kimsenin tahmin edemeyeceği alanlara yayıldı. Ama sonra – üçüncü olay – Marx’ın Das Kapital’de çok güzel bir şekilde tanımladığı tüm özellikleri sergileyen küreselleşmiş kapitalizm ve küresel mali kriz, onun fikirlerini yeniden anlamlı hale getirdi. Dolayısıyla 200 yıl sonra kapitalizmin bizimle olacağına inansak da inanmasak da, Marx’ın olacağından emin olabiliriz. Onun yeri şimdi Platon ve Aristoteles ile birdir, ancak üç olumlu ve beklenmedik dönüş olmasaydı, uzun zaman önce Londra’da ölen ve cenazesine sekiz kişinin katıldığı bir garip Alman göçmeni olarak adını bile duymamış olabilirdik.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-karl-marx-in-etkisi-karsi-olgusal-bir-senaryo-149572

Koskoca bir tarihin ve toplumsal koşulların yükünü, iktidara oy vermiş ve şimdi dağını taşını korumaya çalışan köylünün omuzlarına yüklemenin, siyaseti seçim sandığına indirgemenin ve hiçbir hesabı ödemeyip mütemadiyen ‘hesap soran’ kibriyle hareket etmenin, ne o köylüye, ne o dereye, ne bize, ne çoluk çocuğumuza hayrı var…

https://www.diken.com.tr/oh-olsun-oy-vermeselerdi-ofkesi-ve-kibri-uzerine/

Ele geçirilemeyen iktidar – Cumhurbaşkanı Erdoğan İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi Açılış Töreni’nde şikâyetini yineliyor. “Eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum. Fikri iktidarımızı hâlâ tesis edemedik, kendimi bu konuda mahzun hissediyorum.”

https://www.birgun.net/haber/ele-gecirilemeyen-iktidar-344090

1990’larda daha 20’li yaşlarında ‘Veli (Küçük) Abi’siyle, ‘Korkut (Eken) Abi’siyle hukukları vardı. Ergenekon tutukluluğu bittikten sonra, ‘cürümlerinin’ bir kısmı gibi o da iktidarın yanında yer aldı. Maharetleri ve ilişkileriyle elbette. Muhalif kanlarından duş almaya yemin içerken, ödüllü ve muteber bir iş adamı sayılıyordu artık aynı zamanda! Şimdi görüyoruz ki onun için deniz bitmiş. Üstü çizilmiş. Ağdan tasfiye edilmiş ve o da ifşa ederek karşı durmaya, ‘ikna’ ya da pazarlık etmeye çalışıyor.

https://www.evrensel.net/yazi/88683/kan-dusu-dusleyen-peker-yeni-mi-suc-orgutu-uyesi-oldu

Varış noktası Mersin Limanı olan konteynerde 616 paket kokain yakalandı. Bolivar Limanı’nı Kocaeli Dilovası’ndaki liman gibi Türk şirketi Yılport işletiyordu. “Yolu olan en güçlüdür. Yani uyuşturucuyu geçireceği yollardaki engelleri rüşvetle bağlayan en büyük kârı elde eder.”

https://www.birgun.net/haber/kokainin-yeni-rotasi-turkiye-344194

 “Geceye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Abdülhaluk Çay, Sadi Somuncuoğlu, emekli general Veli Küçük, Prof. Şener Üşümezsoy, Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan, İbrahim Tatlıses, Mehmet Ali Erbil, Adnan Şenses, Seda Sayan, Gönül Yazar, Osman Yağmurdereli, Hakan Altun, Şenol İpek ve Cengiz Kurtoğlu da katıldı.” Veli Küçük, meselâ, “Türk birliği mutlaka tecessüs edecektir,” demiş. “Asil Türk milletinin yolu Tanrı dağlarından, Ergenekon’ dan geçecek. Globalleşmeye ve Avrupa Birliği’ne karşı değiliz. Ancak onurluca girmek istiyoruz. Yalvarmayacağız. Dostum Sedat Peker ne iyi etmiş.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/peker-cagirdi-unluler-kostu-makale-1521835

Türkiye’de birer soğuk Savaş ürünü ve gücü olan siyasal İslamcılık ve aktüel milliyetçiliğin kaynakları aynıdır. Dolayısıyla Türkiye’de milliyetçilik, muhafazakâr, hatta gerici bir karaktere sahiptir. Sağcılıktır, etnik temele vurgu yapar, ayrıştırıcı ve dışlayıcıdır. Farklı yorumları olsa da, yüzyılın başlarındaki uluslaşma döneminin ilerici ve demokratik Türkçülüğünden farklı olarak, aydınlanmacı ve modernist değildir.

https://www.birgun.net/haber/anti-emperyalizm-ve-milliyetcilik-i-344086

İktidarın Ortadoğu’daki normalleşme arayışı, 19 yıllık yanlış dış politikadan dönüş çabası olarak -19 yılın kayıplarına ve dönülen noktada artık eski konumu bulamayacak olmaya rağmen- yine de ve elbette olumludur.  Türkiye’nin ihtiyacı, hükümetin o iflası görerek “taktik dönüşler” yapması değil, “Atatürk modeli”ni bugünün koşullarında kapsamlı bir şekilde uygulayacak yeni bir iktidar anlayışıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/dis-politikada-iki-zit-model-1834923

Daha da önemlisi: Corbyn ve ekibi, işçi sınıfının muhafazakâr-milliyetçi, kimi zaman yabancı düşmanı eğilimler geliştiren, Brexit için oy veren kesimi ile yeni gelişmekte olan, küresel ısınma, ırkçılık, LGBT ve kadın hakları gibi sorunlarda, iklim krizi konusunda duyarlı, Brexit karşıtı, bireysel hak ve özgürlüklerden yana kesimi karşısında, İP’nin bu iki kanadı birden kavramasına olanak verecek bir hat (“triangulation”) geliştiremedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/bir-buyuk-yenilgi-1834911

 “Organize” sözcüğü Fransızcadan girmiştir dilimize. Türkçe karşılığı “örgütlü, örgütlenmiş” demektir. “Örgütlü suç örgütü” diyemeyeceğimize göre “organize suç örgütü” de dememek gerekir. Doğru tanım, “suç örgütü”dür. Bir de bu kirli yapıları yönetenler için “suç örgütü lideri” denmesini doğru bulmuyorum. İngilizce “lider” sözcüğünün Türkçedeki karşılığı “önder”dir. Bu söz genellikle olumlu anlamda kullanılır: “Devrim önderi”“Bağımsızlık önderi” gibi… Suç örgütünün önderi olmaz, “elebaşısı” olur!

https://www.birgun.net/haber/organize-suc-orgutu-344191

[1961 Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) girişli sınıf arkadaşım Günel Başer, aşılar ve Hıfzıssıhha Enstitüsü ile ilgili alttaki bağlantıyı iletti. Teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.youtube.com/watch?v=eAaCfwuLbyU

[Kolombiya’da Neler Oluyor? Özgür Uyanık alttaki bağlantıyı iletti. Teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://twitter.com/direnisteyizorg

https://www.siyasetcafe.com/turkiye-kolombiya-olur-mu-4162yy.htm

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Ortadoğu, ABD’nin kendi arka bahçesi saydığı bir bölge, malum. Çin, şimdi ABD’nin işte bu “arka bahçesinde” dolaşmaya başladı. Üstelik bölgeyle-ülkelerle sorun ve husumet değil barış ve istikrar konuşarak; petrolü kontrol etmek için baskı ve daha fazla silah satışı için dayatma değil ekonomik işbirliği ve kalkınmadan söz ederek dolaşmaya başladı.

https://www.birgun.net/haber/abd-nin-degisen-cin-politikasi-ortadogu-da-cin-izleri-344099

 Melinda Gates began divorce moves at time Bill’s meetings with Jeffrey Epstein revealed

https://www.theguardian.com/technology/2021/may/10/melinda-bill-gates-divorce-jeffrey-epstein-meetings

Bill Gates Met With Jeffrey Epstein Many Times, Despite His Past

https://www.nytimes.com/2019/10/12/business/jeffrey-epstein-bill-gates.html

Attachments area

Preview YouTube video Bizi dışarıya bağımlı yapan kim?

Bizi dışarıya bağımlı yapan kim?

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com