Köşelerden Bir Demet (274)-Cavlı Çulfaz

Selâhattin Demirtaş: “Temel hedefleri HDP’den intikam almak. 2014’te IŞİD’in Kobani’de yenilmesi birilerine çok dokunmuş olacak ki, bunun intikamını HDP’den almaya çalışıyorlar. Aslında bu dâva “Kobani dâvası” değildir. “HDP’ye kumpas dâvası”dır. Asıl Kobani dâvasını, bu iktidar değiştikten sonra göreceğiz. Kobani protestolarında insanlarımızı katleden gerçek sorumlularla ve provokatörlerle toplum o zaman yüzleşecek.”

https://tele1.com.tr/demirtas-kobani-durusmasi-akpden-sonra-baslayacak-382775/

İkizdereli Gülizar Gülümay Baş Aksu, Cengiz İnşaat’ın taş ocağına karşı ormanına, deresine, balına, peteğine sahip çıkan hemşehrileri için şarkı besteleyip söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/432105/ikizdereli-gulizar-gulumaydan-direnis-sarkisi

3 Mayıs tarihi Birleşmiş Milletler üyesi bütün ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmakta.

https://yeniyasamgazetesi2.com/dunya-basin-ozgurlugu-gunu/

Derin Yoksulluk Ağı kendisini şöyle anlatıyor: “Bir grup gönüllü, Aralık 2019’de derin yoksulluk üzerine çalışmaya başladık. Yoksulluğu sadece gelir düzeyine ve göstergelere indirgeyemeyiz. Bu aynı zamanda bir sosyal dışlanma ve eşitsizlik durumudur. “Derin yoksulluk yaşayanların öncelikle gıda, barınma, sağlık, eğitim, giysi, psikososyal destek gibi temel haklarına erişmeye ihtiyaçları var. Amacımız bu temel haklara erişimi destekleyecek projeler üretmek, derin yoksulluk için kalıcı çözüm yaratacak politikalar geliştirmek, raporlamak ve bu politikaların hayata geçmesini takip ediyor. Yoksulluk bir insan hakları ihlalidir.”

https://m.bianet.org/bianet/toplum/224758-derin-yoksulluk-agi-pandemide-yoksul-haneler-acliga-terk-edildi

Türkiye ile Ermenistan arasında beyaz sayfa açılmalıdır. Öyle AKP’nin “Ermeni Açılımı” gibi değil, ABD ve diğer emperyalistlerin “soykırım” şantajlarını boşa çıkarak şekilde bütünlüklü bir yol haritası uygulayarak… Her şeye rağmen, Ankara ve Erivan, acıları yarıştırmadan, geleceğe ortak çıkarlar ve iyi komşuluk penceresinden bakabilmelidir…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/abdyle-degil-bolgeyle-beyaz-sayfa-acilmali-1832967

Türkiye’den içeri öyle bir Azerbaycan var ki, “İki devlet tek millet” sloganı kültürel, ideolojik, siyasi dayanışmanın ötesinde anlamlara sahip artık. Petrol parasıyla, SİHA’larla, inşaatla ve derin ilişkilerle birbirine iyice yaklaşan; yaklaştıkça birbirine benzeyen; benzedikçe kader birliğine sürüklenen, “iki devlet tek rejim…”

https://www.gazeteduvar.com.tr/peker-agar-ve-ortadaki-pamuk-sekeri-makale-1521106

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/03/17/bir-oligark-bir-marina-ve-agar-ailesi

Yeri gelmişken Türkiye solunu da bu konuda eleştirmek gerekiyor. Çünkü onlar da Kıbrıs soluna karşı hayli ilgisizler. Yunanistan Komünist Partisi’yle işbirliği yapmak elbette güzeldir de Kıbrıs’taki ilerici güçlerle ilgilenmemek kabul edilir şey değildir. Günümüzün çok parçalı sol hareketi, Türkiye İşçi Partisi’nin 1960’lı yıllardaki Kıbrıs tezini iyi incelemelidir. TİP’in temel görüşleri, altmış yıl sonra bile Türkiye soluna yol gösterecek niteliktedir. Kıbrıs’ta her türlü güçlüğü göğüsleyerek iki toplumun barış içinde bir arada yaşayacağı federal bir devlet için savaşım veren sosyalistleri yalnız bırakmamalıyız.

https://www.birgun.net/haber/kibris-gorusmelerinin-ardindan-343409

[1970’li yıllarda London School of Economics’de (LSE) düşüncelerimi paylaştığım, ODTÜ İktisat Profesörü Fikret Şenses, dünkü Köşelerden Bir Demet (273) duyurum üzerine “yıllar sonra senden bir ses almak ne kadar güzel” dedi. Kendisine en içten dileklerimi iletiyorum. -C.Ç.-]

http://users.metu.edu.tr/fsenses/ozgecmis/index.htm

http://www2.feas.metu.edu.tr/metusd/ojs/index.php/metusd/issue/view/75/showToc

[Mülkiye’den dönem arkadaşım iktisatçı Güntaç Özler, yine 1961 Mülkiye’den sınıf arkadaşım Metin Münir’in bir yazısını yolladı. Metin Münir, 1963 yılında öğrenimine bir süre ara verip Kıbrıs’ta iki yıl “mücahitlik” yaptı. Sonra The Times, Financial Times ve Sunday Times gazetelerinin Türkiye temsilcisi oldu. Bir ara kalbi durdu ve Ölümden Sonraki Hayatım diye bir kitap yazdı. (Güntaç’a teşekkür ediyor, Metin Münir’in ise uzun yıllar ötesinden kulaklarını çınlatıyorum. -C.Ç.-]

https://www.diyaloggazetesi.com/hikye-baska-bir-his-makale,10116.html

http://www.mevzuedebiyat.com/kitaplar-cevreler-bir-gazetecinin-edebiyat-adami-olarak-portresi/

https://web.archive.org/web/20140605101030/http://www.radikal.com.tr/2000/12/04/t/turkiye/01ben.shtml

 The Financial Times – The left is winning the economic battle of ideas…

https://eminetra.co.uk/the-left-is-winning-the-economic-battle-of-ideas/442194/

https://www.pewresearch.org/global/2021/04/22/many-in-western-europe-and-u-s-want-economic-changes-as-pandemic-continues/

Yönetimler, bütün gayretlerine rağmen, asırların derinliğinden gelen yer isimlerini, özellikle de mikro yer adlarını Çamlıhemşin, Hemşin ve Ardaşen ilçeleri sakinlerinin hâfızasından bütünüyle silmeyi başaramamışlar.

https://m.bianet.org/kurdi/egitim/150379-kimdir-bu-hemsinliler#

Why the Contemporary Right Loves Nietzsche (and Heidegger and Schmitt) – On today’s political right, three late German thinkers loom large: Friedrich NietzscheMartin Heidegger, and Carl Schmitt. All three wrote their most important works between 1850 and 1950, a time of transformative rise and Luciferian fall in Germany, and despite major differences, all three expressed profound discomfort with the egalitarianism and libertinism of modernity.

https://www.jacobinmag.com/2020/12/nietzsche-heidegger-schmitt-modernity-hierarchy

Adana’dan Avustralya’ya Uzanan Bir Yolculuk: Nihat Ziyalan. O, sinemanın kötü adamıydı bir zamanlar, Yılmaz Güney’in arkadaşı… Öncesinde şairdi ama bilen pek yoktu. Edebiyatçı kimliği daha öne çıktı sonra. Göç ettiği Avustralya’da oyunculuktan kopsa da yazmaktan hiç vazgeçmedi.

https://yeniadana.net/haber/soylesi_deniz_gunal_-56336.html

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

CIA, PCR testi ve genetik veriler! ABD’nin 13 tıp fakültesinin dekanı, 2014 yılında Beyaz Saray’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com