Köşelerden Bir Demet (273)-Cavlı Çulfaz

1 Mayıs işçi sınıfının Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim Meydanı’nda bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi milletvekilleri Erkan Baş, Barış Atay, HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu AKP’ye meydan okudular.

https://www.youtube.com/channel/UCYsOOzJ6OfvcdVqJlJKf-Aw

1 Mayıs’ı kutlamak için alanlara çıkanlar zulme boyun eğmediler…

https://www.youtube.com/watch?v=NOG-RZkjurU

Ayder Yaylası başta olmak üzere Trabzon’da Uzungöl, Ordu ve Giresun yaylaları doğa katliamının başlıca kurbanları oldu. Rize-Artvin Havalimanı yapımı için koca bir köy, Subaşı (Haçapit), patlamaların yaşandığı bir taş ocağına dönüştü. Doğu Karadeniz insanı, denizinden yaylalarına kadar uzanan sayısız dereleri, gür ormanlarıyla yeşil vadileri ve sürekli yağmuru ile yorucu ve acımasız doğanın kucağında yaşar; onun için doğa, yaşamdır. Bu nedenle bölge insanına yapılacak en büyük kötülük doğa katliamıdır. “Her gün memleketimizin doğasını, toprağını para ve güç uğruna feda edenler; çocuklarımıza, yarınlarımıza miras bırakacağımız güzel memleketimize bu katliamları reva görenler, bi durun artık! Yeter!”
https://www.birgun.net/haber/dogu-karadeniz-dogasi-saldiri-altinda-343314

Bu nedenle bölge insanına yapılacak en büyük kötülük doğa katliamıdır.

İnsanlar söylendiği gibi tarihlerini özgür iradeleriyle değil, seçemedikleri, verili geçmişten devrolan koşullar altında yaparlar ama kendileri yaparlar. Yani tarihin öznesidirler. Bu olağanüstü saptamayı tersten okumak, “koşullar böyle ne yapalım, elden ne gelir” demek teslimiyettir. Yorumlamakla yetinmezsek, tarihin aktif eylemci özneleri olarak var oluruz. Bütün olup bitenlerin sorumlusu da yine tarihin eylemli özneleri olarak bizleriz. Kötüye gidişi durdurmak gerektiğinin bilinciyle kapitalizmin felsefi temellerini geçersiz kılmadıkça da ne sömürüyü ne de salgınları ortadan kaldırabiliriz. Karşımızdaki en büyük düşman, post truth kılığında karşımıza çıkmış olan yalandır.

https://www.birgun.net/haber/algicilarla-gercekcilerin-savasi-343234

Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV canlı yayınında…

https://www.youtube.com/watch?v=8_BTOkImMTk

[Eski Denizli milletvekili, Eğitimciler Derneği Başkanı ve Eğitim Onur Ödülü sahibi, Köy Enstitüleri konusunda çok sayıda kitabı olan Mustafa Gazalcı, önceki gün yolladığı iletide, Köşelerden Bir Demet derlemesini “büyük bir beğeniyle okuduğunu” belirtti. Barış Zinciri adlı kitabında 1980 sonrası bir yıla yakın tutuklu kaldığı Barış Derneği dâvasını özlü şekilde anlatan sayın Gazalcı’ya teşekkür ediyorum.   -C.Ç.-] “Dünyada ‘savaş suçluları’ görülmüştür ama ‘barış suçluları’ görülmemiştir!” “Suçumuz barış istemek! ‘İnsanlar savaşlarda ölmesinler’ demek! Dünyanın her yerinden yükselen, insanca ‘barış’ seslerine yurdumuzdan ‘biz de varız’ diye katılmak!” “Artık bilinmektedir ki bu dâvada, işlenmiş/somut suçlar değil, dünyanın büyük çoğunluğunun paylaştığı ve birleştiği barışçı bir düşünce yargılanmaktadır!” “Barış bir zorunluluktur; varlık-yokluk sorunudur… Barışı kurmak, sürekliliğini sağlamak da emek ister, çaba ister…”

https://www.kitapyurdu.com/kitap/baris-zinciri-amp-turkiye-baris-dernegi-davasi/350293.html

https://twitter.com/gunlukarsiv/status/942779102767042560

https://marksist.org/icerik/Yazar/983/mobileRedirect

Ali Erten yoldaş, “Zeynep Oral’ın Milva ile ilgili yazısını okurken gözlerim doldu; dünya devrimcilerinin kızıl saçlı sancaktarı ışıklar içinde yatsın” diyor. Ali, ayrıca Özdemir İnce ile Mine Kırıkkanat’ın bugünkü Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına dikkati çekiyor. “Bu konulara milliyetçi açıdan bakıldığında bir çıkmaza girilir. Olayları, objektif değerlendirmek gerekir, özellikle kimi milliyetçi Kürt dostlarımızın vurguladıkları gibi her kötülüğün anası da Türkler değildir. Bu dostlarımızı da kendi tarihleriyle yüzleşmeye dâvet etmek yanlış olmaz herhalde, yani sevgili dostlarımız milliyetçi duygularından ötürü Şeyh Sait’lere bile sahip çıkarken bu tarihsel gerçekleri de atlamasınlar. Kurtulacaksak bu kurtuluş hep birlikte olacaktır” diye de ekliyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/essiz-bir-sahne-yaratigiydi-yorumlariyla-sahneleri-tutusturdu-kizil-milva-1832720

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-g-kirikkanat/1915-ganimetin-adresi-suc-mahallidir-1832749

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/ermeni-gailesi-2-1832723

Yapılacak bütün iş, mukayeseli araştırma yapan ciddi bir devlet enstitüsü oluşturulması, Avrupa tarihi ve Yakındoğu’yu belgeleyen, raporlayan bir grubun oluşturulması, Holokost’un bütün Türkiye’ye anlatılması ve bu yüzden Ermeni jenositinden bahsedecek insanların donatılması, önce bir donanım kazanması. Alman Holokost’u özgün ve benzersizdir. Suçu yaymaya ve unutturmaya çalışmaları boşuna… Türk-Ermeni tarihinin birlikte yaşadığı muhteşem günler ve üstüne imparatorluğun yıkılması sırasında ortaya çıkan facia ve çatışmalar… 1915 ve evveli bir mukateledir, yani iki kitlenin birbirini katletmesi olayıdır.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ilber-ortayli/abd-ve-jenosit-41801531?sessionid=4

Bir enternasyonalist olarak daima işçi sınıfına müttefikler arayan Marx, somut siyaset karşısında görüşlerini sürekli geliştirmiş, bir taraftan politik iktisadın eleştirisi üzerine çalışmalarını yürütürken, diğer taraftan Enternasyonal yöneticisi olarak işçi sınıfının uluslararası siyasetini devrimci bir rotaya sokmak üzere mücadele vermiştir. Bu noktada, Anderson’un, Marx’ın “hiçbir zaman, ulusların kendi kaderini tayin etme hakkını, belirli bir hareketin özgürleşmeye ve kurtuluşa dair esasları olup olmamasından ayrı, soyut bir ilkeye” (s. 239) dönüştürmediği konusundaki vurgusu önemli. Dahası, Anderson, Marx’ın zaman zaman İrlanda ulusal hareketinin milliyetçi bir dar kafalılığa meyletmesinden şikâyet ettiğini gösteriyor.

https://terrabayt.com/dosya/kolonyalizm/marx-avrupamerkezci-miydi/

Free will versus determinism: Is free will an illusion?

https://www.theguardian.com/news/2021/apr/27/the-clockwork-universe-is-free-will-an-illusion

https://www.theguardian.com/world/2021/apr/29/the-battle-for-free-will-in-the-face-of-determinism

Letter to the Morning Star, 1-2 Mayıs 2021 – FAREWELL, COMRADE KHAVARI – I first met Comrade Ali Khavari in Prague in 1981. (re: Liz Payne’s article, Morning Star, 24-25 April). It was at Thakurova 3, Dejvice – Prague, now sadly a Catholic University which was then the headquarters of the prestigious theoretical journal, Problems of Peace and Socialism (World Marxist Review). The journal printed in 41 languages and read in some 145 countries all over the world from 1958 until 1990. We, the representatives of the 69 communist and workers parties, including Ali Khavari of the Tudeh Party of Iran, Bert Ramelson of CPGB  and me of the Communist Party of Turkey (TKP) frequently shared our experiences and exchanged opinions in this historic building. When we first met, it had only been two years after Khavari’s release from the Shah’s notorious prison following 15 long years of incarceration. He was still carrying the scars of the SAVAK regime’s brutal torture. I will always cherish the memory of a fine comrade with a true international spirit. – CAVLI ÇULFAZ

http://morningstaronline.co.uk/sites/default/files/M_Star__010521.pdf

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 

 

 

 

Attachments area

Preview YouTube video 1 MAYIS İSTANBUL’DA POLİS SALDIRISI ALTINDA KUTLANDI

1 MAYIS İSTANBUL’DA POLİS SALDIRISI ALTINDA KUTLANDI

Preview YouTube video KEMAL KILIÇDAROĞLU KRT TV YAYINI 01/05/2021

KEMAL KILIÇDAROĞLU KRT TV YAYINI 01/05/2021

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (1)- Admin

Engels’in Bilinmeyen beş özelliği Sanata karşı derin bir ilgisi vardı Engels gençliğinde bir dansçıydı, şarkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com