Köşelerden Bir Demet (272)-Cavlı Çulfaz

1 Mayıs: Enternasyonal’le Kurtulur İnsanlık!

https://www.youtube.com/watch?v=7MgvEDg54uM

Beyaz Tülbentli Barış Annelerinin 1 Mayıs yürüyüşü…

https://twitter.com/yeniyasamgazete/status/1388098305138348034?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

 Emekçilerin 1 Mayıs’ını kutlayan HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ‘Bu akşam 21.00’de balkonlarınızda șarkılarla, türkülerle 1 Mayıs’ı kutlayın, biz de buradan duyalım’ dedi. HDP’nin eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nden 1 Mayıs mesajı gönderdi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan Demirtaş’ın mesajı şöyle: Bizim balkonumuz ya da penceremiz yok ama sizler balkon ve pencerelerinizden tüm emekçiler için ses verebilirsiniz. Bu akşam 21.00’de balkonlarınızda șarkılarla, türkülerle 1 Mayıs’ı kutlayın, biz de buradan duyalım. Yaşasın 1 Mayıs! Bijî 1ê Gulanê!

https://yeniyasamgazetesi2.com/demirtastan-1-mayis-cagrisi/

Çocuk ve aile yardımı konusunda Putin kısa sürece önce yeni bir tedbirden bahsetti. 1 Temmuz itibariyle sadece maddi değil, ayni yardım için de çocuklu ailelere yardım için bir düzenleme yapılacak. Bu düzenlemeye göre 8 ile 16 yaş arasında çocuğu olan aileler de 5 bin ruble (70 dolar) ile 11 bin ruble (150 dolar) arası aylık çocuk yardımı alacak. Ayrıca Ocak 2020’den bu yana okula giden her çocuğun bir öğün sıcak yemeği devlet tarafından karşılanıyor. Son olarak bebek bekleyen kadınlar için psikolojik desteğin yanı sıra kayıtlı oldukları bölgelere göre aylık 6 bin 300 ruble (85 dolar) hamilelik yardımı yapılacak.Putin’i 2000’de iktidara getiren de 2004’te rekor oy almasını sağlayan da emeklilik maaşlarını, çalışan maaşlarını, sosyal yardım sistemini düzenlemesiydi. “Devlet geri döndü” bu dönemin tanımlarından biriydi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/rusyanin-salgin-destegi-once-cocuklar-ve-kadinlar-makale-1520909

[Çin, birilerini fena halde korkutuyor diyerek dün Foreign Affairs dergisinden aktardığım iletimi 1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Prof. Çelik Kurtoğlu şu yanıtla tamamladı: Korkan sadece Çin dışındakiler mi? Taiwan’da TSMC bir numaralı çip üreticisi, ama tasarımcı değil, yani AB’deki tasarımcıya bağlı, ayrıca  hammadde için Çin’e bağımlı. TSMC 3-5 nm inceliğinde çip yapabilmek için bu yıl 20, önümüzdeki üç yıl 40 milyar Dolar yatırım yapacak.  İntel ve  Güney Kore’de HYNIX ve Çin‘de SMIC  de aynı durumda. Onlar çip üretemezse ne akıllı telefon var, ne MR cihazı, ne otomobil ve diğer ulaşım araçları. Küreselleşme böyle bir geri dönmez durum.” – Kurtoğlu’na teşekkür ediyorum. – C.Ç.-]

https://www.foreignaffairs.com/articles/china/2021-04-20/how-not-win-allies-and-influence-geopolitics?utm_medium=newsletters&utm_source=twofa&utm_campaign=America%E2%80%99s%20Military%20Risks%20Losing%20Its%20Edge&utm_content=20210430&utm_term=FA%20This%20Week%20-%20112017

Sonuç olarak, sömürgeci devletlerin paylaşım çıkarları yüzünden Anadolu’da yaşanan ve halkların birbirini kırmasına neden olan insanlık acısı; eli kanlı, gönlü kara emperyalistler tarafından kara propaganda üzerinden siyasete malzeme yapılmıştır. O gün İngilizler nasıl Amerikalıları da savaşa katmak için siyasi bir oyun oynamışlarsa, bugün de ABD yönetimi benzer bir yöntem izlemektedir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/abdnin-soykirim-hamlesi-somurgecinin-kara-propagandasi-1832621

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/isik-kansu/somurgecinin-kara-propagandasi-1832523

Hans Holbein the Younger’s painting of ‘Ambassadors’

https://www.nationalgallery.org.uk/paintings/hans-holbein-the-younger-the-ambassadors

 Yaşasın 1 MAYIS 

https://www.facebook.com/evrenseldevrimciler/videos/

Ali Erten yoldaş 1974 yılında Londra’daki Wimpy grevini anlatıyor – Emek Dünyası – Bölüm 8

https://tr-tr.facebook.com/daymercentre/videos/

Morning Star – Page 30 – Cavlı Çulfaz letter: – Ali Khavari – Sad Passing of an Internationalist

http://morningstaronline.co.uk/sites/default/files/M_Star__010521.pdf

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Kızıl Ordu Korosu – Enternasyonal Marşı [Türkçe Altyazılı]

Kızıl Ordu Korosu – Enternasyonal Marşı [Türkçe Altyazılı]

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com