Köşelerden Bir Demet (271)-Cavlı Çulfaz

1 Mayıs için Türkçede ilk şiiri bir kadın şair yazmıştı, Yaşar Nezihe. İşte 1880-1971 yılları arasında yaşayan Yaşar Nezihe (Bükülmez)’in yazdığı şiir:

https://kilavuzkirpi.com/ilk-1-mayis-siirini-yazan-sair-yasar-nezihe-hanim/

“Gidelim” dersem geleceklerdi, “Kalalım” dersem kalacaklardı. Kalmak ve direnmek İyi de, gidersek nereye gidecektik? Ermenistan’a mı? Peki, benim gibi haksızlıklara dayanamayan biri oradaki haksızlıklara ne kadar katlanacaktı? Orada başım daha büyük belâlara girmeyecek miydi?

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/14061/agos-un-arsivinden-ruh-halimin-guvercin-tedirginligi

Zira savaştan önce Türk imparatorluğunun tamamında sayıları 2 milyon 300 bin kadar olan Ermeni nüfusunun, Doğu vilayetlerinde yaşayan kesimi 1 milyon üçyüz bini bile aşamıyordu; buna rağmen Ermeniler, o dönemde bir devlet kurmak için halen yeterli nüfusa sahip oldukları iddiasındaydılar.” (s.278)

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/ermeni-gailesi-1-1832182

Her tarihsel trajedi, yaşanan dönemin koşulları içinde değerlendirilmeli, günlük iç ya da dış siyasete alet edilmemeli; hele hele nefret söylemi için asla kullanılmamalıdır!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/nutukta-ataturk-ermenilerle-savasi-anlatiyor-2-1832177

[Ali Erten yoldaş, yolladığı iletide “benim Yılmaz Özdil’i  biraz fazla milliyetçi bulduğumu, bizim kimi entellektüel sosyalistlerimizin de Özdil’den küçümser bir edayla söz ettiğini” belirttikten sonra diyor ki: ‘Yılmaz Özdil AKP döneminin en gözüpek  yazarlarındandır ve Erdoğan iktidarına karşı mücadele onu sosyalizme yaklaştırmıştır; çünkü şunun bilincindedir ki, gerçekten anti-emperyalist olmazsan bu soysuzluğa karşı savaşamazsın; bizim çok entellektüel solcu abilerimiz Uğur Mumcu’yu da aynı gözlükten görürlerdi, oysa Uğur Mumcu devrimci ve anti-emperyalist kararlılığını hayatıyla ödedi . Kimi eski yoldaşlarımız ise zamanla ‘yetmez ama evetçi’ oldu, zamanında küçümsediğimiz Kemalistler bunlara karşı verdikleri savaşımda toprağa düştüler.” Ali Erten ayrıca Mine Söğüt, Yılmaz Özdil ve Özdemir İnce’nin bugünkü yazılarını mutlaka okumamızı öneriyor. -Teşekkür ediyorum. C.Ç.]

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/bes-maymun-ve-bir-toplum-1832201

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/ermeni-gailesi-1-1832182

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/yilmaz-ozdil/al-sana-soykirim-4-6403728/

Yoksul köy çocukları binbir güçlüğü yenerek Köy Enstitülerine kaydolurlar. Orada uygulanan üretici eğitimle yaşamları değişir, özgür birey olurlar. Sanatla, müzikle, kitapla tanışırlar. Edindikleri alışkanlıkları köylere götürürler. Köy Enstitülerinde okuyan çınarların tümü sıcak bir ortamda eğitildiklerini, klasikleri okuduklarını, edindikleri kazanımları köylere taşıdıklarını belirtiyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/21-koy-enstitusu–cinarlar-anlatiyor-1831755

Marquez’in de, Yaşar Kemal’in de zenginliği buradadır. Görünürde bir “edebî teori”ye göre yazmasalar da; kendilerinin bir edebî bakışı/dünya görüşü ve yaşama felsefesi var. Bu da, işte yapıtlarına yansıyan en temel olgudur. Tıpkı bir Dostoyevski, Flaubert, Kafka gibi. Orhan Pamuk’un gör(e)mediği, asla olduramadığı da budur. Özgün dil, biçem, hikâyesi ve meselesi olmaması.

Bunlardan kaygı duyduğu için olsa gerek pazarlamacı gibi davranıp “ürün”ünü pazarlamanın derdine düşmesi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/nasil-okunmaliyiz-feridun-andacin-yazisi-1831793

JEREMY CORBYN joined socialists and communists today in condemning a neonazi march in honour of the World War II-era SS Galicia division that took place in Kiev on Wednesday. “Seventy-five years on from the defeat of fascism it seems fascists are still active on the streets of Kiev and given free passage by the Ukrainian government. “Fascism has to be defeated in all forms, everywhere.

“This May Day, let us unite against fascism all over the world for a future of peace and justice.”

https://morningstaronline.co.uk/article/w/corbyn-joins-socialists-and-communists-condemning-neonazi-march-honouring

[Çin, birilerini fena halde korkutuyor…-C.Ç.-] China overtook the United States as the top global trader in 2013, and it is now the leading source of imports for about 35 countries and the top destination of exports for about 25 countries.

https://www.foreignaffairs.com/articles/china/2021-04-20/how-not-win-allies-and-influence-geopolitics?utm_medium=newsletters&utm_source=twofa&utm_campaign=America%E2%80%99s%20Military%20Risks%20Losing%20Its%20Edge&utm_content=20210430&utm_term=FA%20This%20Week%20-%20112017

1970’lerden Günümüze Mülkiye’de Kadın Olma Deneyimleri

https://www.facebook.com/mulkiyelilerbirligi/

 “Türkiye’de 1 Mayıslar 1976 Yılı ve Sonrası –  Fotoğraf Slayt Gösterisi ve Söyleşi”

http://www.mulkiyeizmir.org.tr/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com