Köşelerden Bir Demet (268)-Cavlı Çulfaz

Şu ‘de-da’ları ayıramayan, ‘ki’yi ayrı yazabildiğinde ise doğrudan ‘ordinaryüs’ unvanını kapan, özne yüklem uyumlu tek bir cümle kurmaktan aciz ‘kökten milliyetçi’ profesör doktorlardan söz ediyorum. 1915 başında bu toprakta yaşayan yüz binlerce Ermeni, kısa süre sonra, artık yoktu. Alman subaylarının, İttihatçıların, Türk’ü ve Kürt’üyle memleket ahalisinin işbirliği sayesinde. Malları mülkleri kaldı, el değiştirdi.

https://www.diken.com.tr/konuyu-tarihcilere-birakalim-ardindan-o-tarihcilerin-bir-kismina-sovelim/

Buraya susmaya değil konuşmaya geldik. Yargılanmaya değil, yargılamaya geldik. Yıllardır darbecileri yargılıyorsunuz, bizi onlarla karıştırmayın. Sesinizi yükseltmeyin. Karşınızda çocuk yok. Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin meclis grubu eş başkanları karşınızda.

https://gazetekarinca.com/2021/04/kobani-davasi-hukuki-degil-siyasi-bir-dava/

Belki şu aşamada tüm kimliğini “soykırım” terimi üzerine inşa etmiş diaspora Ermenileriyle birbirimizi anlamamız kolay değil. Ama Türkiye’deki Ermeni yurttaşlarımızla ve Ermenistan’la birbirini anlamaya, dinlemeye yönelik bir hoşgörü ve uzlaşı iklimi yaratmak imkânsız mı? Bugün bu konunun medyada, TBMM’de konuşulabilir hale gelmesi bile karanlıkta kalmış bir tarihe ışık tutulması anlamında umut verici. Bir kere soğukkanlı bir tartışma zemini yaratalım, aslında yaşananların çok uluslu imparatorluklardan ulus devlete geçiş döneminin sancıları olduğu noktasında anlaşabiliriz.

https://www.birgun.net/haber/aciyi-paylasmak-342722

[Ali Erten yoldaş özetle şu iletiyi yolladı. Ali’nin bu konudaki görüşlerine katılmasam da, kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.] Bakıyorum da, ne kadar yetmez ama evetçi ve AKP iktidarının değirmenine su taşımış, sosyalizan yazıcı varsa hepsi Ermeni soykırımı olduğu iddiasının kabullenilmesi ve tarihimizle “yüzleşilmesi” gerektiğinden dem vuruyorlar. HDP’nin tavrını da hem ideolojik, hem de politik olarak yanlış buluyorum. Sana Bernard Lewis’in konuşmasını ve Ovanes Kacaznuni’nin raporunu da gönderdim. Ayrıca Mehmet Perinçek’in de Rus arşivlerine dayalı araştırmalari var. Şimdi “Ermeni soykırımı”deyince daha mı “enternasyonalist”oluyoruz? Bence bugün Sözcü’de Yılmaz Özdil ve Soner Yalçın’ın yazıları çok yerinde olmuş. Soykırım bir ulusun, ırkın ya da halkın sistematik olarak yok edilmesi ya da edilmeye çalışılmasıdır. 1915 olayları  soykırım değildir. Emperyalistler bunu ısıtıp ısıtıp Türkiye’nin önüne sürüyorlar ve bugün olayların bu noktaya gelmesinin baş sorumlusu da şimdiye kadar bu ülkeyi yönetmiş olan çapsız ve NATO’cu iktidarlardır… Bence bugün Özdemir İnce’nin milliyetçilik üzerine, Emre Kongar’ın da “soykırım” üzerine yazdığı yazıyı atlarsan ayıp olur.

https://www.youtube.com/watch?v=Cp1JpF9beK4

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/soner-yalcin/kac-kisi-bilir-6397867/

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/soykirim-iddialari-bitmez-1831254

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/aydinlanma-ve-milliyetcilik-1831256

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin (TSİP) Kurucu Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz yaşamını yitirdi.

https://t24.com.tr/haber/tsip-kurucusu-ahmet-kacmaz-hayatini-kaybetti,948500

https://bianet.org/bianet/yasam/243075-ben-en-cok-ahmet-sevdim

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar

Bir Cumhuriyet Çınarı: İlhan Başgöz: Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin 75 Yılı…

https://www.youtube.com/watch?v=XwqImADBjdk

Elif Şafak is an award-winning British-Turkish novelist and the most widely read female author in Turkey. Şafak is also a celebrated public speaker and activist, championing women’s rights, minority rights and freedom of expression. Wole Soyinka was the first black African to win a Nobel Prize in Literature in 1986 and has a long history of fighting for social justice and human rights both within his country, Nigeria, and among the global African diaspora. He famously described the primary focus of his work to be “the oppressive boot, and the irrelevance of the colour of the foot that wears it”.

https://www.youtube.com/watch?v=xvcUANjP_6o

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Yılmaz Özdil ”Al sana soykırım!” – Sesli Köşe Yazısı 27 Nisan 2021 #Salı #Makale

Yılmaz Özdil ”Al sana soykırım!” – Sesli Köşe Yazısı 27 Nisan 2021 #Salı #Makale

Preview YouTube video Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün Ankara Üniversitesi Anıları

Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün Ankara Üniversitesi Anıları

Preview YouTube video Elif Shafak and Wole Soyinka | Studio B: Unscripted

Elif Shafak and Wole Soyinka | Studio B: Unscripted

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com