Köşelerden Bşr Demet (265)-Cavlı Çulfaz

Yaşar Kemal, “türküleri yapanlar, yasaları yapanlardan güçlüdür” diyordu. Bir şarkı olmalı, “Özlemi söyleyen /Bu koyu günlerden /Yarına ses veren Bir umut olmalı gözlerinde senin / Gözlerimde benim yarına erişen / Bir yarın olmalı, bir aydın, bir güzel yarın olmalı. “Aslında Milet’li Thales ait olan ve Yaşar Kemal’le dolaşıma giren bu söz,2.400 yıllık! Türküleri yapanlar, yasaları yapanlardan güçlüdür” belgisine Tülay German’ın seslendirdiği Yarının Şarkısı eşlik ediyordu Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) 1965 seçim kampanyasında. Şarkıyla birlikte peşine düşülen aslında yarının kendisiydi. “Bir yarın olmalı / Başka türlü bir şey / Bir aydın, bir güzel  / Yarına varmalı

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkuleri-yapanlar-yasalari-yapanlar-makale-1520045

https://www.youtube.com/watch?v=khpjkMsw-8c

“Gençlerin umudu bir bahar güneşi gibi taptaze olmalı. Güçlü olmalı. Gençler, sizden bir isteğim var.

Ölüm edebiyatı yapanlara kulaklarınızı tıkayınız. Benim görevim, sizin umudunuzu büyütmektir. Benim görevim, sizin umudunuzu bir bahar güneşi gibi taptaze tutmaktır. Hiç endişe etmeyin. Ve size bir sözüm daha var. Onu da ifade edeyim. Açık yüreklilikle ifade edeyim. Sizden çalınan ne varsa tamamını alıp size iade edeceğim, telâfi edeceğim.”

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/kemal-kilicdaroglu-olum-edebiyati-yapanlara-kulaklarinizi-tikayin-6388526/

Noam Chomsky, Yanis Varufakis ve Bernie Sanders gibi isimlerin öncülüğünde kurulan İlerici Enternasyonal (Progressive International), Kobanê Davası’nın 26 Nisan’da görülecek ilk duruşması öncesinde HDP ile dayanışma için bir bildiri yayımladı. Duruşmaya bir heyet de yollayacak olan İlerici Enternasyonal’in bildirisinde, “Türkiye’de demokrasi yargılanıyor. Onu savunmak için seferber oluyoruz” başlığı kullanıldı; “HDP yalnız değildir” denildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/duvar-ozel-ilerici-enternasyonalden-kobane-davasi-icin-bildiri-hdp-yalniz-degildir-haber-1520177

https://progressive.international/wire/2021-04-22-democracy-is-on-trial-in-turkey-we-are-mobilizing-to-defend-it/en?mc_cid=c9fb641ad5&mc_eid=d6b77700be

“ (…) O mahur beste çalar Müjgân’la ben ağlaşırız / Bir yangın ormanından püskürmüş, genç fidanlardı / Güneşten ışık yontarlardı, sert adamlardı / Hoyrattı gülüşleri, aydınlığı çalkalardı / Gittiler akşam olmadan, ortalık karardı…” “Bizi gömmek istediler; oysa tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.” Evet bilmiyorlardı. Üç fidanı idam ettiler diye, devrimciliğin kökünü kazıdıklarını sananlar, bunu bilmiyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/78in-firtina-kusagi-1829618

Köy meydanları, cami önleri, bakkal dükkânları, Almanya kafe ve barları Sokrates’in ünlü Atina Pazar meydanları gibi halkın toplanarak kıyasıya tartıştığı, herkesin birer ideolog kesildiği diyalojik şenlik alanlarıdır. Kahraman ve karakterler sürekli bir tartışma içindedirler. Tartışmalarda kutsal olana da dil uzatılır, söz esirgenmez. Fakir Baykurt’un Irazcası, Uluguş’u, Dursun Akçam’ın Kanlıderenin Kurtları’ndaki Telli Anası, Ümit Kaftancıoğlu’nun Güllüsü edebiyatımızda yozlaşan toplumsal yapıyla kavgalı kadın kahramanlar olarak özgün bir yer tutarlar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dursun-akcamin-edebiyatci-kimligi-1829626

Bazıları sırtında eyerle doğar; bazıları da onları boyunduruk altında tutmak ve sömürmek üzere üstün niteliklerle donatılmış olarak. “Kadınla erkek eşit olamaz çünkü fıtratları farklıdır”; “kaza sonucu ölümler madenciliğin fıtratında var” türü lâkırdılar ile sınıflı, patriyarkal düzeni “doğallaştırmak”, onun aslında “değiştirilemez” olduğunu söylemekle eşanlamlı. Bu, örtülü bir tehdit de içeriyor: “Doğal düzeni değiştirmeye kalkarsanız illaki kaos doğar ve toplum bundan zarar görür”. Oysa “ortak toplumsal çıkar”, “doğal işbölümü” gibi ifadeler egemenler ile ezilenlerin çatışan çıkarları arasındaki gerilimi hafifletmeye ya da düpedüz gizlemeye yarıyor çoğunlukla.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/antik-yunan-dunyasinda-sinif-mucadelesi-1828331

Similarly, after decades of lecturing others on the stagnation and corruption of closed economies, it now suffers from the same problems, to the cost of American workers. Indeed, many countries have undertaken international opening to spur economic changes in stagnant and socially divided societies: consider the Meiji Restoration in Japan, Kemal Ataturk’s reforms in Turkey, Deng Xiaoping’s marketization in China, and the accession of southern and eastern European countries to the EU.

https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2021-04-20/america-price-nostalgia?utm_medium=newsletters&utm_source=twofa&utm_campaign=The%20Price%20of%20Nostalgia&utm_content=20210423&utm_term=FA%20This%20Week%20-%20112017

Koca Nine onlardan A’ dan Z’ye şiir istemiştir ve beceremeyeceklerini düşünmüştür ama ikisi öyle güzel bir şiir yaratmışlardır ki. Hem de iki yönlü: A’dan Z’ye, Z’den A’ya! Büyük Dedem ve Ben / James Krüss / Çeviren: Feza Şişman / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / 290 s.

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Hayatta ben en çok babamı sevdim. Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk, Çarpı bacaklarıyla, ha düştü, ha düşecek Nasıl koşarsa ardından bir devin, O çapkın babamı ben öyle sevdim.

https://www.youtube.com/watch?v=maVu7YoYjUU

Barış Pirhasan’dan babası Vedat Türkali’ye…

https://www.diken.com.tr/pirhasandan-babasi-vedat-turkaliye-siir-artik-gonlumce-korkmadan-utanmadan-sevebilirim-seni/

Attachments area

Preview YouTube video Tülay German – Yarının Şarkısı – [ Burçak Tarlası © 2000 Kalan Müzik ]

Tülay German – Yarının Şarkısı – [ Burçak Tarlası © 2000 Kalan Müzik ]

Preview YouTube video Can Yücel Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim

Can Yücel Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com