Köşelerden Bir Demet (260)-Cavlı Çulfaz

Türkiye büyük bir evlâdını yitirdi – Prof. Dr. İlhan Başgöz: Bu kitapları okuduğunuzda Sivas’ın  Gemerek ilçesinden başlayan, Ankara’ya uzanan, Tokat’tan Los Angeles’e, oradan da Indiana’ya kadar süren, sonra tekrar Ankara, Van ve İstanbul’da yaşanmış, inişli çıkışlı, heyecanlı, ihbarlar, haksızlıklar, mücadeleler ve başarılarla bezenmiş bir yaşamı izliyorsunuz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/turkiye-buyuk-bir-evladini-yitirdi-1828197

https://www.youtube.com/watch?v=XwqImADBjdk

https://www.youtube.com/watch?v=OzkD6QdVgI4

1952’de tutuklanan İlhan Başgöz sekiz ayı aşkın hapislik sonrası beraat eder. Sonrası askerlik ve işsizlik. Sınıf arkadaşı Enver Gökçe daha ağır yaşayacaktır süreci. Ölüme dek taşıyacağı sakatlıklarla… Ahmet Arif ve diğerleri de benzer akıbete uğramıştır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/halk-dusmanligi-manzaralari-makale-1519294

 Ben akademiyi, akademik çalışmanın ne demek olduğunu, akademik etiği, bilimsel merakı, bir akademisyenin nasıl itibar sahibi olduğunu beni yetiştiren Korkut Boratav, Bilsay Kuruç, Taner Timur, Cem Eroğul, Sina Akşin, Baskın Oran, Özhan Uluatam, Alâeddin Şenel, Ömür Sezgin, İzzettin Önder, Mümtaz Soysal, Yavuz Sabuncu, Cem Somel, Oğuz Oyan ve burada adını sayamadığım diğer birçok hocamdan öğrendim.

https://www.gazeteduvar.com.tr/doc-dr-meltem-kayiran-inanin-icim-yaniyor-haber-1519344

Vatandaşlarına kapsamlı sağlık hizmetleri sunan sosyalist Küba; bugün dünyada kişi başına düşen en yüksek doktor oranına sahip ülkelerden biri ve deneyimlerini gelişmekte olan ülkelerle paylaşarak, kapitalizmin barbarlığına karşı insanlık bayrağını yükseltmeye devam ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/komunist-asi-egemenlik-yoksul-halklarin-umudu-m-birol-guger-1828215

[Doğan Özgüden yoldaş alttaki bağlantıyı yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Bu değişimin en son göstergesi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın 20 Mart 2021’de Macaristan devlet radyosu Kossuth’daki haftalık konuşmasında Avrupa sağını yeniden düzenlemek için Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve İtalya’nın eski içişleri bakanı ve aşırı sağcı Lega Partisi’nin lideri Matteo Salvini ile sürekli görüşmede olduğunu açıklamasıydı. AB üyesi Macaristan, uzun süreden beri aynı zamanda Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin, kısaltılmış adıyla Türk Konseyi’nin de üyesidir. Türk-Macar kardeşliği ve işbirliğinin sembol ismi Atilla, Hun İmparatoru olarak 17 asır önce yaptığı kanlı fetihler ve estirdiği terör nedeniyle Avrupa halkları tarafından hâlâ “Tanrı’nın kırbacı” olarak anılmakta…

https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/tanri-nin-kirbacindan-islam-in-kirbacina

Çin ise tarihi İpek Yolu’nu güncelleyerek hızlı tren rotası ile ABD denetimindeki deniz yollarını aradan çıkartıp emtia ve sermaye akışını doğrudan Avrupa’ya bağlamak istiyor. Rusya ile halen çok sınırlı olan ekonomik ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor. Orta Asya’dan geçerek Avrupa’ya ulaşması planlanan ‘bir kuşak bir yol’ inisiyatifi Çin’in dünya politikasının merkezinde duruyor. Çin devasa ticaret fazlasını altyapı yatırımları olarak bu kuşağa yığarak geleceğe yatırım yapıyor.

https://artigercek.com/yazarlar/alp-altinors/cin-dunya-hegemonyasina-talip

Ersin Korkut’un derhal hapse atılması için kampanya başlatıldı, savcılar göreve çağrıldı. Yaşanan aslında yeni bir Ahmet Kaya vak’asıydı.Türkiye’de ırkçılık bireysel değil, çerçevesi çok ince örülmüş örtük bir sistemdir. Kürtlüğü alenen hedef almaz ama “elde ettiği” Kürtler eliyle bu kimliği tahrif eder, kırılganlaştırır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ersin-korkut-yalnizligi-makale-1518948

Milli Gazete Asiltürk’e yakın konumlanırken, TV5 Karamollaoğlu’nun çizgisinde ilerliyor. Ama nihayetinde bu çekişme bir bölünmeye gider mi? Hayır, diyor herkes. Karamollaoğlu’nun buna izin vermeyeceğini “Çocuğunu dövdürtmeyecek, öldürtmeyecektir” sözleriyle dile getiriyorlar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-pehlivan/saadet-bolunur-mu-1828205

Kamuoyu Waldo’nun adını, İsmet Özel’in otobiyografik kitabının da ismi olan başlıktaki cümle ile tanıdı daha çok. Henry David Thoreau’yu cezaevinde ziyaret eden Emerson, ona, “Henry neden buradasın?” diye soruyor ve “Waldo, sen neden burada değilsin?” cevabını alıyor.

https://artigercek.com/yazarlar/ayse-duzkan/waldo-sen-neden-burada-degilsin

(Hazal Yalın’ın dün ilettiğim yazısının ikinci bölümü -C.Ç.) – Üç çeyrek asırdır muhalefette: Kemalizm2- Mahmut Esat Bozkurt, altı yıl Adalet Bakanlığı yaptı; yargı düzeni onun sayesinde teokratik yapıdan kurtarılarak dünyevi, laik bir sistem yerleşti. Kürt milliyetçileri, AKP’nin organik aydınları ve liberaller, Bozkurt’u genellikle ırkçılıkla suçlarlar. Gerçekte bu suçlama, iktidarının ilk ve orta dönemlerinde AKP’yi destekleyen liberaller tarafından formüle edilmiştir. Gerçekten de Bozkurt’un makalelerinde onları haklı çıkaracak pek çok şey bulmak mümkündür. Ancak bunlar, onun faşizm yanlısı olduğu anlamına da gelmiyor. Aslında tam tersidir: Bozkurt’un antifaşist bilinci, birçok kemalist kadroda olduğundan daha güçlüdür.

https://www.politikyol.com/hazal-yalin-yazdi-uc-ceyrek-asirdir-muhalefette-kemalizm-2/

Marx, işçi sınıfının küçüldüğünü düşünmüyordu: sınıf, tüm sanayi ülkelerinde hâlihazırda “muazzam çoğunluğu” oluşturmaktaydı veya oluşturma sürecindeydi. Marx, işçilerin artan sayılarının, “demokrasi savaşımlarını kazanmalarını” sağlayacağını düşünüyordu.

https://www.politikyol.com/haftanin-cevirisi-perdeleri-yirtmak-komunist-manifesto-marshall-berman/

Bertrand Russell on Ludwig Wittgenstein

https://www.youtube.com/watch?v=cFXWKEc84ew

The Language Of The New Music – Documentary about Wittgenstein and Schönberg, 1985

https://www.youtube.com/watch?v=DRI_ZSh6iF4

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün Ankara Üniversitesi Anıları

Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün Ankara Üniversitesi Anıları

Preview YouTube video Bilimi Aydınlatanlar: Prof. Dr. M. İlhan BAŞGÖZ

Bilimi Aydınlatanlar: Prof. Dr. M. İlhan BAŞGÖZ

Preview YouTube video Bertrand Russell on Ludwig Wittgenstein

Bertrand Russell on Ludwig Wittgenstein

Preview YouTube video The Language Of The New Music – Documentary about Wittgenstein and Schoenberg, 1985

The Language Of The New Music – Documentary about Wittgenstein and Schoenberg, 1985

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com