Köşelerden Bir Demet (259)-Cavlı Çulfaz

“Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz. Biz ise, ortadan kaldırılmış yoksulluk! O yüzden anlaşamıyoruz.” – Victor Hugo

https://twitter.com/cryp_tourist/status/1245291258026868737/photo/1

Uğur Gürses: 15 soru – En başta CHP olmak üzere muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, basının bir bölümü şunun peşinde: 128 milyar dolara ne oldu?

https://ugurses.net/

ABD, hem doğrudan hem ABD’nin işgal ve saldırı aygıtı olan NATO eliyle Karadeniz’de kalıcı olmak istiyor. Ukrayna üzerinden Rusya’yı sıkıştırıyor. Montrö’yü devre dışı bırakmak, en azından esnetmek istiyor. Karadeniz’e savaş gemileri yolluyor. Ukrayna’yı NATO üyesi yapacağını söylüyor. Bu koşullarda yapılacaklar belli: Tarihi çok iyi bilmek. Montrö’ye kararlı biçimde sahip çıkmak. ABD’nin oyunlarını görmek. Bölge merkezli dış politika izlemek.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/karadenizdeki-istikrar-ve-montro-1827954

[Kanal İstanbul ve Çin] – Peki, bu durumda Çin, Rusya’nın karşı olduğu bir proje için finansman sağlar mı ve yapımını üstlenir mi? Yani, daha açık bir ifadeyle, stratejik müttefiki Rusya’nın ayağına basar mı? Bence, Çin’in Rusya’yı yalnız bırakacağını sanmak büyük bir yanılgı olur.

https://www.birgun.net/haber/kanal-istanbul-ve-cin-341183

Tarihimizde emekli amirallerin başına gelenler ilk kez yaşanmıyor. Dün de denizcilerin “kitap okuması” darbe yapmak olarak görüldü! Cezaevinden çıkan ve doktorluk yapmasına izin verilmeyen Hikmet Kıvılcımlı ile eşi Fatma Nudiye Yalçı, “Kıvılcım Kütüphanesi” yayınevi kurdu. Bu kişilerle yakın ilişki içindeki -ileride yazar olacak- Kerim Korcan adında okuma meraklısı genç ise, “Kitap Sevenler Derneği” diye bir topluluk oluşturdu. Askerliğini Yavuz gemisinde yapan Kerim Korcan ağabeyi Haydar Korcan, dernekten kitap alıp okuyordu. Giderek gemideki okumaya meraklı astsubaylara, erlere kitap götürüp getirmeye başladı.

https://odatv4.com/yazar/soner-yalcin/kimlerin-neden-firtina-kopardigini-bilmem-anlatabildim-mi-14042152.html

Durup içimize ve dışımıza sükunetle bakabilmeyi öğrendiğimizde, ‘yapmak’tan çok ‘olma’yı tercih ettiğimizde bize çok şey söyleyebilecek bir his…

https://www.birgun.net/haber/gec-kalmislik-341212

 Başka ülkelerden gelen turistler bile sokaklarda sigara içemez hale gelmişlerdi. Türkiye bugün bu sosyolojiyi bir ölçüde aşmıştır. Ama bu ‘aşma hali’, söz konusu deneyimlerin ve sürecin artık bütünüyle geçmişte kaldığı anlamına gelmiyor ne yazık ki.

https://www.birgun.net/haber/ramazan-sosyolojisinin-ortuk-oykuleri-341191

Demek ki dedim, vaktiyle söylediğimiz gibi, bu TKP taka değildir, denizaltıdır, bazen batar, bazen çıkar. İşte şimdi denizaltının güvertesinde Mustafa Suphi Surun çocuk amiralini selamlıyor.

Marşı kendi kendime mırıldanmaya başladım: “Boş laflarla karın doymaz / Yiyecek patates-soğan olmalıdır.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-patates-ve-sogana-muhtactayyipe-mecbur-148652

Hikmet Kıvılcımlı’ya dair bütün anlatılar hep onun inat ve direniş hikâyeleri çevresinde toplanır. Alınız, mesela; Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları’ndaki Mahkûm Halil şiirini… Şairimizin TKP’den yoldaşı, ama Partiyle geçimsiz olan hapishane arkadaşı Doktor Kıvılcımlı anlatılmaktadır; kimbilir kaç kere okumuşsunuzdur:

https://www.ekdergi.com/bu-dunyadan-bir-doktor-da-geldi-gecti/

Örneğin Büyük Sovyet Ansiklopedisi’nde şöyle yazılı: “Kemalist devrim, literatürde, Türkiye’de antiemperyalist, burjuva-milliyetçi devrim sıfatını alan devrim. … Kemalist devrimdeki yönetici sınıf, ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasında ve bağımsız bir Türk ulusal devletinin kurulmasında menfaati olan milli Anadolu burjuvazisiydi (esas itibariyle ticaret burjuvazisi). Kemalist devrimde önemli bir rolü de küçük burjuva yurtsever çevreleri, entelijensiya ve bilhassa, Mustafa Kemal Paşa’nın (Atatürk) lider olarak çıktığı subaylar oynadı.[2] … Kemalist devrim ve daha sonraki reformlar (1922’de saltanatın kaldırılması, 1923’te cumhuriyetin ilanı, 1924’te hilafetin kaldırılması, vb.) sonunda Türkiye, laik bir burjuva cumhuriyetine dönüştü.”

https://www.politikyol.com/hazal-yalin-yazdi-uc-ceyrek-asirdir-muhalefette-kemalizm-1/

Martha Nussbaum regarding Bernard Williams – During both of his marriages, for example, he provided a lot more child care than was common among men at his level of success, and he always supported the careers of his wives, both women of immense achievement. I am grateful for his advice concerning an instance of sexual harassment in my own career. His advice was both sympathetic and tough: he insisted that women should not put up with anything that compromised their dignity.

https://bostonreview.net/archives/BR28.5/nussbaum.html

Taklitçi yapımız çağdaş olmayı, yabancı yıldız almak, veya ünlü teknik adamları transfer ederek toplumu mutlu etme dönemine girince, yine söylüyorum, kendi insanımızın başarılı olma şansını ve eğitim sabrını yok ettik!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/adnan-dincer/futbola-artik-yabanci-miyiz-1827957

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com