Köşelerden Bir Demet (258)-Cavlı Çulfaz

Demokrasi Konferansı bileşenleri: Ülkenin geleceğinde bizim de sözümüz var! – Özgürlük, eşitlik, demokrasi talepleri ile işsizliğin, yoksulluğun görülmemiş boyutlara geldiği, eşitsizliklerin kabul edilemez bir diziye ulaştığı ülkemizde ezilen kesimlerin hak taleplerini, ekmek, adalet ve özgürlük başlığı altında birleştirmek ve birlikte hareket etmelerine zemin sağlamak için yola çıkıyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-konferansi-bizim-de-sozumuz-var-haber-1519109

https://www.evrensel.net/haber/430528/demokrasi-konferansi-bilesenleri-ulkenin-geleceginde-bizim-de-sozumuz-var

Hak taleplerinin ortak bir siyasi zeminde buluşturulması gerektiğini dile getiren Rıza Türmen, “Bugün asıl mücadele alanı Meclis dışındadır” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/haklar-raporu-riza-turmen-bugun-asil-mucadele-alani-meclis-disindadir-video-1519003

Kimin hangi suçlamalarla, ne kadardır tutuklu olduğu, haklarında açılan yeni davaların ne olduğuna dair derli toplu tek bir haber kaynağı yok. Tek güncel liste, HDP’nin sayfasındaki “Haydi Mektup Yazalım” köşesi. Dünyanın neresinde bir siyasi partinin 5 bin küsur üyesi tutuklu?

https://artigercek.com/yazarlar/mehves-evin/tutuklu-siyasetciler-unutuldu-mu-tutuklu-secilmislerin-adi-yok

Rusya’nın Türkiye dahil tüm ülkelere Kiev’in açıklamalarını iyi analiz etmelerini tavsiye ettiğini belirten Lavrov, “Tüm ilgili ülkelere, Türkiye de bunlardan biri, mevcut durumu, Kiev rejiminin bitmek,  tükenmek bilmeyen  militarist açıklamalarını incelemelerini tavsiye ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri konusunda uyardığımızı belirtmek isterim” dedi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/202104121044251702-lavrova-turkiyenin-ukraynaya-iha-vermesi-soruldu-kievin-militarist-egilimleri-tesvik-edilmemeli/

Rusya’dan Türkiye’ye iki günde ikinci İHA uyarısı: Donbas söylentileri tabii ki pek mutluluk uyandırmıyor – Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov: Tabii ki Türk İHA’ larının Donbass’ta görüldüğüne dair söylenenler bizde pek mutluluk uyandırmıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/rusyadan-turkiyeye-iki-gunde-ikinci-iha-uyarisi-donbas-soylentileri-tabii-ki-pek-mutluluk-uyandirmiyor-haber-1519122

 Türkiye’de Montrö tartışmaları tırmanırken Rusya basınında da bu konuyla ilgili haberlerin sayısında geometrik bir artış görülüyor. Bir kısmı çok önemli olan hemen bütün bu yazılarda Türkiye’nin tutumuna yönelik bir güvensizlik dikkat çekiyor. Esas tartışma, tahmin edileceği gibi, yeni ve yapay bir kanalın Montrö hükümleri kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği.

https://hazalyalin.wordpress.com/2021/04/12/rusyada-montro-yankilari/

SSCB’nin sonradan hata olarak gördüğü üs ve toprak talebinin nedenleri, Ankara’nın II. Dünya Savaşı yıllarında izlediği politikanın bu talepteki etkisi, ABD ve İngiltere’nin tutumu, bazı Türk yetkililerin talebi Batı’ya yönelmenin bir gerekçesi yapmak üzere fazlasıyla köpürtmesi, yoğun bir antikomünist kampanya yürütmesi vb. Konular, Hazal Yalın tarafından doğrudan birinci kaynaklar esas alınarak analiz ediliyor.

https://sendika.org/2021/04/hazal-yalinin-1945-turkiye-sscb-iliskileri-kitabi-raflarda-613957/#more

https://twitter.com/hazal_yalin?lang=en

Türkiye’de günümüz egemen ideolojisinin iki temel ayağı var: (1) dünya kapitalist sistemine entegrasyonun ifadesi olarak neoliberalizm, ve (2) Türkiye’ye özgü “yerli ve milli” ihvancılık diye nitelenebilecek bir çeşit İslamcı-milliyetçi sentez. Bu iki niteliğin özgün kombinasyonu, ülkemizde daha önce görülmemiş türden yeni bir görüngünün ortaya çıkmasına yol açtı: bu, devletin görece özerkliğinin bütünüyle ortadan kalkmış olması, AKP’nin hem bir kartel, hem de devlet olarak örgütlenmesidir.

https://www.ekdergi.com/neoliberalizm-islamcilik-ve-bir-sirket-devlet-olarak-akp/

 “Mülkiyeliler Birliği olarak bu haksız ve hukuksuz kararın derhal geri alınmasını talep ediyor, geri alınmadığı takdirde başlayacak hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. Üyelerimizi Fakültemizde yaşananları daha yakından izlemeye ve sürecin takipçisi olmaya davet ediyor, bu kararın karşısında durmaya çağırıyoruz”

https://mulkiye.org.tr/mulkiyelileri-doc-dr-meltem-kayiranin-universiteyle-ilisiginin-kesilmesi-kararinin-karsisinda-durmaya-cagiriyoruz/

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım, Hacettepe Üniversitesi eski öğretim üyesi Bülent Ardanıç şu bağlantıyı yolladı. -C.Ç.-] Şimdiye kadar okuduğumuz,  TV’lerde dinlediğiniz; “Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme projesi kapsamında Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nden Almanya’nın Hannover Şehri’ne giden 45 kişiden sadece 2’si ülkeye geri döndü!” haberlerinin tamamı yüzde yüz doğru.

https://www.haberturk.com/yazarlar/sevilay-yilman-2383/3037862-belediye-eliyle-insan-kacakciligi-mi-gerceklesti

Datça’ya dokunma! – Datça Demokrasi Platformu – Kargı koyunun özelleştirilmesine, Datça’nın yağmalanmasına ve doğanın yok edilmesine karşı harekete geçiyoruz.

https://www.facebook.com/datcademokrasiplatformu/

 MODA SAHNESİ – Marx ve Engels’in dünyayı sarsan eseri Komünist Manifesto tiyatro sahnesinde…

https://www.modasahnesi.com/manifesto-oyun-sandali

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com