Köşelerden Bşr Demet (250)-Cavlı Çulfaz

HDP’ye açılan kapatılma dâvasının beklenmedik bir şey olmadığını ifade eden Selahattin Demirtaş, “MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu dâvanın açılacağı belliydi. Seçimlere endeksli, tümüyle siyasi bir dâvadır. Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükümetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir” diye konuştu.

https://yeniyasamgazetesi2.com/akp-tam-bozgun-icinde-gurlemesine-aldanmayin/

Ülke geleceği için konuşulan o en karanlık senaryoların ve ihtimallerin önüne ancak, dindarları da kendi sorunlarına sahip çıkmaya devam etmekle geçilebilir. Demokrasinin kuruluşunda kitlenin işbaşında olması gerektiğini bilen herkes bunu kabul eder.

https://www.gazeteduvar.com.tr/haram-ve-helal-uzerinden-muhalefet-neden-olmasin-makale-1517756

 Anayasa Mahkemesi’nin HDP dâva dosyasını Yargıtay Başsavcısı’na iade edip yeniden düzenlenmesini talep etmesinin ardından, Devlet Bahçeli’nin “HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’-nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” sözleri, artık gözlerin nasıl köreldiğini bize mükemmel şekilde göstermektedir. Değişimlerde ise deprem olmuş gibi, ülkeler, rejimler, hayatlar, toprak her şey altüst olabilir, göçük altında kalınabilir ve hiçbir şey anlayamamış insanlar “Bunlar da nereden çıktı, alt tarafı şurada ‘dolar çıktı dolar indi’ diye oyalıyorduk” diye bakakalırlar…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/bedri-baykam/163ten-irtica-acilimina-aym-dusmanligina-olum-yolculugu-1824751

Sendikalar erkek egemen görüntülerini aşmalı, kadınların emeğine değer vermeli. Kadınların sesine kulak verirlerse başarırlar. Yaşar Seyman: “Bir kelebek kadar ömrüm olsa örgütlü yapılarda tüketirim. Zorlukları, kuşatmaları örgütlerimizle bütünleşerek aşabiliriz. 12 Eylül zorluklarını nasıl aştıksa bugünleri de aşarız. Kadınlar örgütlerini, sendikalarını ikinci adresi  görürse hiçbir güç onları durduramaz.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emek-dunyasi/sendikalar-suskun-1824742

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bu-topragin-kadinlari-1824140

Çin, ABD’nin aksine, Ortadoğu’da hem İran’la hem de İran’a karşı şekillenmekte olan Arap-İsrail yakınlaşmasıyla iyi ilişkiler sürdürmeyi becerebiliyor. Çin ile İran arasında geçen hafta imzalanan 25 yıllık ve yaklaşık 400 milyar dolarlık ticaret ve yatırım anlaşması da Çin’in bölge jeopolitiğini güçlü biçimde etkileyecek adımlar atmaya başladığını gösteriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/bloklasma-egilimi-gucleniyor-i-1824746

İki gelişme, Ortadoğu’daki güç dengesine yeni bir karakter kazandırıyor, başrolde İran, önce Çin ile yapılan 400 milyar dolarlık uzun vadeli stratejik bir çerçeve anlaşması… Buna paralel olarak, Rusya ile yine uzun vadeli stratejik bir gelişme. Her ikisi de ekonomik ağırlıklı.

Bu gelişmeler Türkiye’yi de etkileyecek bir karakter taşıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/dogu-tarafimizda-abdye-duvar-iran-cin-ve-rusya-1824736

Nâzım Hikmet ile Sait Faik – Saman Sarısı şiirinden: “Kalamış’ta Balıkçının Meyhanesine girdim ve Sait Faik’le tatlı tatlı konuşuyorduk / ben hapisten çıkalı bir ay olmuştu onun karaciğeri sancılar içindeydi
ve dünya güzeldi”

https://www.gazeteduvar.com.tr/dostluklar-nazim-hikmet-ve-sait-faik-kim-gondermis-bana-bu-cakmagi-haber-1517725

Nâzım Hikmet Ran 1962 yılında Sovyetler Birliği’nde bulunduğu sırada “Mavi Ateşçik” adlı bir televizyon programına konuk olur. Orada izleyicilere yeni oyunun tanıtımını yapar ve bir şair dostu programda Nâzım’ın iki şiirini okur.

https://bluesyemre.com/2019/09/25/nazimhikmetran-1962de-sovyetler-birliginde-mavi-atescik-adli-bir-tv-programina-konuk-oluyor-nazimin-ilk-kez-goreceginiz-goruntuleri-ve-konusmasi/

Ludwig van Beethoven (1770-1827) 32 yaşındayken sağırlıktan kurtulamayacağını öğrendiği sıralarda 2. Senfoni’sini, 4. Piyano Konçertosu’nu, Waldstein Sonatı’nı, Kreutzer Sonatı’nı ve Razumovski kuvartetlerini bestelemektedir. Bundan sonra giderek artan sağırlığına karşın devasa yapıtlar ortaya koyacaktır. Dış dünyanın sesleri bittiğinde iç dünyasındaki derinleşme son kuvartetlerine yansıyacaktır. Bedrich Smetana (1824-1884), alımlı operalar, senfoniler ve oda müzikleri bestelemiştir. Sağırlık başlangıcından sonra yazdığı kuvartetlerinde, kendi kafasının içinde işitmeye başladığı sesleri de müziğine yansıtmıştır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/sagirlik-ve-muzik-1824458

China repeatedly invited representatives of the European Union to visit Xinjiang. According to the local daily Xinjiang Ribao, the Europeans would have opposed categorically and formulated “unreasonable demands”, without giving more details.

https://www.humanite.fr/ouighours-en-chine-la-guerre-du-coton-du-xinjiang-setend-702110

Instead of throwing taxpayer dollars into the pockets of private health insurance industry executives, a government-run plan would not only be more efficient and cheaper but also save lives—which is ultimately what should be the most important consideration.

https://www.counterpunch.org/2021/03/29/universal-health-care-is-a-popular-idea-in-america-so-why-does-biden-seem-intent-on-enriching-private-insurance-companies/

[Mehmet Ali Dikerdem yoldaş aşağıdaki bağlantıyı iletti] On the deep scars of political violence in Turkey’s 1970s…

https://armstrongwilliam.wordpress.com/2021/03/30/jenny-white-on-the-deep-scars-of-political-violence-in-turkeys-1970s/

[Karabey Kalkan yoldaş, aşağıdaki ilk alıntıda otuzlu yaşlarında Nâzım Hikmet’in Necip Fazıl’a verdiği bir yanıtı iletti. Alttaki ikinci bağlantıda da Necip Fazıl’ın sözümona yanıtı var. İki şair arasında gençlik yıllarında geçen bu tatsız yazışmaya bugün özellikle dikkati çekmenin acaba bir yararı var mı? Küfürle karışık bu sert polemiğin “vaaay, helâl olsun amma oturtmuş bizim Nâzım yoldaş” diye kendimizi tatminden öte ne  anlamı var? Şimdi gereksiz bir muhabbete (geyiğe) genç okuru yönlendirmek, düşüncemizi ilerletmeye bir katkı sağlıyor mu? -C.Ç.-]

https://www.istanbulgercegi.com/nazimdan-necip-fazila-acik-mektup_38102.html

https://www.ittifakgazetesi.com/nazim-hikmet-in-necip-fazil-a-mektubu-m2363.html

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com