Köşelerden Bir Demet (227)-Cavlı Çulfaz

BEN BÜYÜYÜNCE PERİHAN PULAT OLACAĞIM – ACUN KARADAĞ Emekli Sayıştay üyesiydi. Hakim düzeyinde görev yaptı. Hatta cumhurbaşkanını denetleme yetkisine sahipti. Ancak ona özel olarak nereden emekli olduğu sorulmadıkça bundan hiçbir yerde ve zamanda bahsetmedi. 

https://bianet.org/bianet/yasam/240176-ben-buyuyunce-perihan-pulat-olacagim

Bu yılki Feminist Gece Yürüyüşü için tüm kadınları 8 Mart’ta Taksim’e çağıran kadınlar, “19’uncu yılda aynı yerde, aynı kalabalıkla; patriyarkaya, nefeslerimizi kesmeye, bizi sürekli baskı altına almaya çalışanlara, bize sürekli neyi yapıp neyi yapamayacağımızı salık verenlere, karşı feminist isyanla buluşuyoruz” ifadelerini kullandı.

https://www.catlakzemin.com/2021-8-mart-feminist-gece-yuruyusleri/

 Kerameti ve kurtarıcılığı kişilerde gören anlayıştan kurtulmak Türkiye siyasetinin öncelikli ihtiyacıdır. Yeni bir sentez, fikri açılım, strateji ve siyaset dili geliştirmeden tabelalara, rozetlere umut bağlamak kendini ve toplumu kandırmaktır.

https://yeniyasamgazetesi2.com/hdp-ilkelere-bagli-degisime-acik-olmali/

 21 Mart 2013 Newroz’unda “Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp tenekesine giderler, suyun akışına direnenler uçuruma sürüklenirler” diye İmralı’dan seslenen Öcalan’ın bugün hâlâ PKK’nın silah bırakmasını sağlayacak, PKK’yı dağdan indirecek yegane güç olduğu kanısındayım.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/barisin-yolu-once-pkk-nin-silah-birakmasindan-geciyor,30092

 Sizce Osman Kavala, Ahmet Altan, Selahattin Demirtaş’giller, siyasal konumunu Kürt siyasal hareketinde seçen Kürtler… Haydi onları boşverin. Bizzat siz, evet bu yazıyı okuyan siz, AKP Reisi ve ortakları Bahçeli’nin, Perinçek’in gözünde susuzluktan boynu bükülen masum bir çiçek misiniz yoksa… Yoksa kurutulması gereken bir diken mi?

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/masum-bir-cicek-misiniz-yoksa-bir-diken-mi,30096

 “İrtica paranoyaydı” diyen muktedir İslamcı… Manikürlü tırnağını dibinden kesersen; mağdur ol, ağla. İpek kıyafetine güvercinler pislerse; mağdur ol, ağla. Ama Mersin’de, şehir mezarlığında, 8 Mart’ta, ayak ucundaki mermer vazoya kadınların mor çiçekler bıraktığı bir mezar görürsen; sadece utan!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/aglama-muktedir-islamci-sadece-utan-1817970

Hep birlikte her şeyi tüketirken ne de güzel tükeniyoruz. Ve dünyayı cehenneme doğru hep birlikte ne de güzel yuvarlıyoruz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/reklamin-icerigi-kapladigi-bu-dunya-1817742

 Yine de o unutulmaz soruyu da ömrünün bir yerinde kulağımıza fısıldamayı ihmal etmemiş. İyi ki… “Peki, belki bir teröristim ama siz yine de beni gözden çıkarmayın.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/peki-belki-teroristim-ama-sen-yine-de-makale-1515001

 Şehirlerde toplumsal ayrışma ve ‘gönüllü’ gettolar – Bu yeni kentsel manzarayı bir ‘sorun’ olarak görmek, yaftalamak ve dışlamak yerine günümüz koşullarının ortaya çıkardığı bir sosyolojik olgu olduğunu anlamak ve buna göre politikalar geliştirilmek gereklidir.

https://www.birgun.net/haber/sehirlerde-toplumsal-ayrisma-ve-gonullu-gettolar-336116

Kentsel Ortamda Bir Getto: Fatih Kadınlar Pazarı Örneği – Kadınlar Pazarı’ndaki Siirtli ağırlığı Kadınlar Pazarı ile ilgili her gelişmede belirleyici bir zemin olmuştur. Fatih Kadınlar Pazarı’nın rekabete dayalı kent atmosferi içinde varlığını sürdürmesinde Siirtlilerin pazarcılık sektöründe oluşturdukları hemşehrilik ilişkilerinin belirleyici bir faktör olduğunu söylemek mümkündür.

http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/43820.pdf

Capitalism has become ‘techno-feudalism’ – Since the start of the coronavirus pandemic, the world’s richest 10 billionaires have seen a wealth increase of half a trillion dollars – enough to pay for every person on the planet to get a vaccine. Economist and former Greek Finance Minister Yanis Varoufakis discusses what is driving the staggering wealth inequalities and how governments are offering socialism for the rich, and austerity for the rest.

https://www.youtube.com/watch?v=_jW0xUmUaUc

Jean Cocteau, “Bir kitabı yeniden okuduğum zaman daha önce hiç okumamış olduğumu anlıyorum,” demiş. Madam Bovary’nin kim olduğu sorulduğunda Gustave Flaubert, “Benim,” dediği zaman, eminim ki, “Evet, Madam Bovary bir kadın ama bir erkek de olabilirdi,” demek istedi. Çocuk kalmış kadınlar varsa çocuk kalmış erkekler de çok çünkü. Hem de tarih boyu koca koca ülkeleri yönettiklerine tanık olduk.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/madam-bovary-uzerine-yeni-bir-okuma-1817439

Nâzım Hikmet’e gelince… O, herkesin, bütün ırkların ve kavimlerin malıydı…” cümleleri kazılıdır Pavel Harasov’un satırlarına. Üstelik Nâzım Hikmet’in dizeleri de eksik olmaz namelerinde: “Behey tram – vay!… / çiğneneceksin: / Sağa sola sap / Geçit yok / rappp rappp!!!!!” Üç arkadaşın mektuplarıyla aradığı canlı gençlikleri; yaşama atıldıkları o ihtilal alevleri; dilleri, renkleri, inançları başka, fakat bir arada yoğurulmuş, kaynaşmış ve bir şeyler adeta mayalanmış. Soludukları kızıl hava da Kırmızı Mektuplar’ını doğurmuş…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kizil-soluklu-mektuplar-1816984

[Mehmet Ali Dikerdem yoldaş aşağıdaki bağlantıyı önerdi. – C.Ç. -] How the CIA Helped to Crush Turkey’s Post-War Left – “The Growing Pains of Modernization” – It is likely that the failed 2016 coup, which killed 200 people, was secretly sponsored by the U.S. It is widely reported that individuals connected to the political Islamist, Muhammed Fethullah Gülen, were behind the coup.

https://www.counterpunch.org/2021/02/28/how-the-cia-helped-to-crush-turkeys-post-war-left-the-growing-pains-of-modernization/

En eskisi altmış bin yıl önce yapılan ve satılması hiç düşünülmemiş o mağara resimleri ile şimdi çöplükten kurtarılmış kartonların üzerine yapılan resimler arasındaki uzun mesafe bize insanın, insanlığın geldiği noktayı gösteriyor: Doğada yaşıyordun, boyaya para vermiyor, mağarayı kiralamıyor, resmini satmıyordun; bedeninle yaşıyor, yapıyor, mücadele ediyordun. şimdi yaşamıyor, tüketiyorsun, tüketiliyorsun ve bir fiyatın olduğu kesin. Peki sanat kaç para?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/safadan-ferit-edguye-1816982

Meslektaşım, partili yoldaşım Yaşar Kemal…

https://www.avrupademokrat.com/meslektasim-partili-yoldasim-yasar-kemal-dogan-ozguden/

“…Katledilmeyip Ankara’ya ulaşabilseydi ve Bolşevik Partisi’nin, Rusya’nın desteğini alabilseydi, anti-komünizm (Türkiye’de) daha baştan ‘devlet politikası’ haline gelmeyebilir, komünizm yasallığa sahip olabilir, her türlü demokrat/ilerici muhalefetin ‘komünizm’ suçlamasıyla bastırılması mümkün olmayabilirdi. Suphi’nin kaybıyla Türkiye, henüz çok dar olsa bile, Birinci Meclis’teki muhalefet yelpazesini genişletme imkânını, demokrasiyi, çoğulculuğu kaybetti…”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/karanliktan-aydinliga-mustafa-suphi-1817224

Seyretmediyseniz, mutlaka seyredin – Kapetan Kemal Yoldaş – Mihri Belli: “Yunanca’da ‘Kapetan’, kaptan değil kumandan anlamına gelir. O zamanlar henüz İspanyolca’dan gelen gerilla sözcüğü yoktu. Gerillalara ‘andart’, gerilla şeflerine de ‘kapetan’ denirdi.”

https://www.youtube.com/watch?v=E4qjmmGkb2o

https://www.youtube.com/watch?v=Qcmh8_mRCYg

Mihri Belli: Kapetan Kemal Yoldaş / Fotos Lamprinos Film

https://www.amazon.com/Mihri-Belli-Kapetan-Lamprinos-Subtitles/dp/B01M3T00FE

https://www.hepsiburada.com/kapetan-kemal-yoldas-pm-dvdvideo1101

Mihri Belli, “Gia se patrida mas Ellada” adlı marşı söylüyor:

https://odatv4.com/vid_video.php?id=8FB2F

David Nae – İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye Komünist Partisi’nin İstanbul il sekreteriydi. Polise düştüğünde çifte işkence görürdü, hem komünist olduğu için, hem Yahudi olduğu için.

http://www.rifatbali.com/images/stories/dokumanlar/davit_nae_toplumsal_tarih_2010.pdf

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Yanis Varoufakis: Capitalism has become ‘techno-feudalism’ | UpFront

Yanis Varoufakis: Capitalism has become ‘techno-feudalism’ | UpFront

Preview YouTube video ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΜΑΛ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ

ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΜΑΛ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ

Preview YouTube video Kapetan Kemal Yoldas

Kapetan Kemal Yoldas

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com