Köşelerden Bir Demet (228)-Cavlı Çulfaz

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar ülkenin dört bir yanında, pandemiye, artan baskılara, yasaklara rağmen, ‘Güvenceli İş, Şiddetsiz Yaşam ve Örgütlü Mücadele’ demek için sokağa çıkıyor. Haklarına, kazanımlara dönük saldırılara karşı her tehditte sokağa çıkan kadınlar çalışma yaşamının pandemiyle beraber daha da büyük bir sömürü çarkına dönmesine, bahanesi de boyutu da artan şiddete, geleceksizliğe, eşitsizliğe karşı meydanlarda, “Güvenceli İş, Şiddetsiz Yaşam ve Örgütlü Mücadele” demek için bir araya geliyor. Bu 8 Mart’ta ülkenin dört bir yanında, her yerdeyiz!

https://www.evrensel.net/haber/427081/il-il-8-mart-2021-etkinlikleri

 Kaçın o evden, kaçın kurtulun. Sokaklar siz özgürce orada dolanmadığınız zaman tehlikeli. Ahlak, asıl siz dilediğiniz gibi yaşamadığınız sürece çökmekte. Sizi bir zindana kilitlemek isteyen ve sadece başınızı ya da bacağınızı değil, zihninizi de örtmek için kadınlığı baskıyla sindiren eril dünyanın hesaplarını boşa çıkarın.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/baba-evini-derhal-terk-edin-kizlar-1818264

İnsanoğlunun avcı, toplayıcı yaşam tarzından tarımsal düzene geçmesiyle ortaya çıkan mülkiyet ve bununla şekillenen sınıflı toplum, Engels’in deyimiyle kadının tarihi mağlubiyetinin başlangıcını oluşturmuştur. Kadınların toplumsal üretime katkıları, doğasından gelen doğurganlık ve eş seçiminde belirleyici olma rolleri, sınıflı toplumlarda erkeklere yaratılan imtiyazlı alan ile önemini yitirdi. Toplum topyekûn dişilden erilliğe evrildi. Sermayeyi korumanın silahlı gücü olan ordu, ataerkil toplum gövdesinin bir çeşit eril cinsel organı haline dönüştü” diyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/kadin-doga-yasa-1818282

 Uzun sözün kısası, diken bir bitki değil, bazı bitkilerin meyvelerini veya tohumlarını korunmak için geliştirdiği bariyerdir. Limonun iyisine ulaşmak istersen onluk çivi gibi dikenlerini aşmak zorundasın. Diken gülde de vardır. Dikenli gülün kokusu dikensizlerden daha etkileyicidir. Narın iyisi dikenli olandır. Dikenli olmasa iğde öyle güzel kokmazdı. Şevketibostan bile dikenlidir. “Gülü seven dikenine katlanır.” atasözü, güzelliği koruyanın diken olduğunu anlatır.

https://www.birgun.net/haber/gul-ve-diken-gencler-ve-sen-336384

 Dış dünya ile ilişkilerimizi düzenleyen, büzülüp gevşedikçe bağlamı ve anlamı belirleyen büzük olmayınca, toplumsal-tarihsel bütün yitirilir. Büzüksüz insan, bağlamını ve anlamını yitirdikçe tebaalaşıyor. Büzük çok önemli; özgürlük de büzük istiyor.

https://www.birgun.net/haber/gormek-yurek-ister-336387

Bitcoin piyasası da bugün tıpkı hisse senedi borsaları gibi küçük balıkları yutan köpek balıklarının av sahasıdır. Bitcoin’in ‘alternatif ödeme ve muhasebe sistemini’ ilgi çekici hale getirenin bizzat ABD olduğu da söylenebilir. Janet Yellen’in ABD tahvil fiyatlarını arttırması Bitcoin’in fiyatını düşürebilir ama Bitcoin ve diğer kripto paraları ortadan kaldırmayacaktır.

https://artigercek.com/yazarlar/alp-altinors/bitcoin-bilmecesi

Bugün Çin’de olan sistemi ben neoliberal Asyalı kalkınmacı parti-devleti olarak tanımlıyorum. Çin’in önümüzdeki on yıllara damgasını vuracak yeşil ve dijital dönüşümün lideri olmasının altyapısı Kuşak ve Yol Girişimi’yle atılmış durumda.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cin-pandemiyi-atlatti-gelecege-bakiyor-makale-1515134

“Yunanca’da ‘Kapetan’, kaptan değil kumandan anlamına gelir. O zamanlar henüz İspanyolca’dan gelen gerilla sözcüğü yoktu. Gerillalara ‘andart’, gerilla şeflerine de ‘kapetan’ denirdi.”

https://www.youtube.com/watch?v=E4qjmmGkb2o

https://www.youtube.com/watch?v=Qcmh8_mRCYg

Mihri Belli, “Gia se patrida mas Ellada” adlı marşı söylüyor:

https://odatv4.com/vid_video.php?id=8FB2F

Rosa Luxemburg 150 yaşında – “… Devrimler yarım işleri, uzlaşıları, eğilmeyi ve sokulmaları tanımaz. Devrimlerin açık nişangâha, net ilkelere, kararlı yüreklere ihtiyaçları vardır…” – “Burada Rosa Luxemburg gömülü, Polonyalı bir yahudi kadın, Alman işçilerinin öncü savaşçısı, Alman sömürücülerinin emriyle öldürüldü. Ezilenler, gömün ayrılıklarınızı!” – Bertolt Brecht

http://www.murat-cakir.de/wp-content/uploads/RosaLuxemburgSergi.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=heE6flWpFFk

TÜSTAV – Komintern arşivinden…

https://www.tustav.org/e-arsiv/tkp-arsiv-fonu/komintern-arsiv-fonu/komintern-arsiv-fonu-klasor-30-36-264-271/

https://www.tustav.org/e-arsiv/tkp-arsiv-fonu/komintern-arsiv-fonu/komintern-arsiv-fonu-klasor-28-36-426-495/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΜΑΛ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ

ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΜΑΛ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ

Preview YouTube video Kapetan Kemal Yoldas

Kapetan Kemal Yoldas

Preview YouTube video Başsız Kadın Cesedi | Soner Yalçın | Sesli Köşe | Yön Radyo

Başsız Kadın Cesedi | Soner Yalçın | Sesli Köşe | Yön Radyo

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com