Köşelerden Bir Demet (225)-Cavlı Çulfaz

HDP’yi kapatmayı kafasına koyduğu ve bu nedenle bir dizi operasyon yapacağı anlaşılan AKP iktidarı, bununla yetinmeyecektir. Asıl hedef CHP’dir. Çünkü, devleti ele geçiren AKP iktidarının gözünde CHP, eski rejimin ayakta kalan tek kurumudur. Vesayet rejiminin simgesidir. Bu nedenle, CHP’ye örneği az görülecek ve siyasal nezaket kurallarıyla bağdaşmayan bir nefret diliyle saldırılmaktadır. CHP eğer HDP’nin kapatılması girişimi karşısında susar, yalpalar ya da yapılanlara bir anlamda izin verirse, sıra ona gelecektir.

https://www.birgun.net/haber/asil-hedef-chp-care-ilkesel-direnistir-335744

 Ankara Üniversitesi’nin birçok fakültesinden akademisyenler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademisyenlerinin yanlarında olduğunu belirterek taleplerini desteklediler.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ankara-universitesi-akademisyenlerinden-bogazicine-destek-1817209

Gittikçe ağırlaşan yoksulluğun, pandemi nedeniyle hayatımızı kısıtlayan sağlık sorunlarının ve derinleşmiş kutuplaşmanın ortasında barışı konuşmanın bile kolay olamadığının farkındayım. Fakat can yakıcı meselelerimizi de konuşmadan hiçbir sorunumuza kalıcı çözüm bulamayız. Bu nedenle her şeye rağmen artık barış umutlarını büyütme zamanıdır. Biz barış isteyenler, buna hazırız.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/selahattin-demirtas-bu-catismalar-artik-bitmeli-1817287

Ama bu ülkede hem özgürlükleri, hukuku, adaleti savunmak, hem Kürt siyasal hareketinin saflarında yer almak, hem de Ermeni olmak çok tehlikelidir, çok zordur. Garo Paylan zoru göğüslemeyi bilen bir yurttaşımızdır. Saçma sapan hukuksal gerekçeler uydurup ona dokunsanız da, dokunmasanız da onu susturamazsınız. Çünkü… Çünkü Garo Paylan, Hrant Dink’tir

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/garo-paylan-hrant-dink-tir,30060

Sait Faik, Yaşar Kemal’i şöyle selâmlıyordu: “Türklerin en Kürdü; Kürtlerin en Türkü, Yaşar Kemal’e sevgilerimle…” “Bugün bu ülkede yaratıcılığımız eksilmişse, vicdanımız vurdumduymaz olmuşsa, şiddet hayatımızın her alanında üstümüze çökmüşse, hiçbir kuruma güvenimiz kalmamışsa, bunlar bir kuşak ömrü süregelen bir kirli savaşın insanlığımızda açtığı yaralardır. Her savaş, adı ne olursa olsun, bir yıkımdır, insanların ölüm fermanıdır, üstünde yaşadığımız toprakların, doğamızın ölüm fermanıdır, insanlığımızı çürütür, vicdanımızı çürütür.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/turklerin-en-kurdu-kurtlerin-en-turku-yasar-kemali-ozlemek-1817043

 En iyi Devlet Bahçeli bilir: Ecevit’in koalisyon hükümeti, ABD’nin Irak saldırısına destek vermediği için yıkılmıştı. Sıcak para operasyonu ile tetiklenen ekonomik krizle devirememişlerdi. TÜSİAD’ın uygulamaya koyduğu “sağlık sorunları üzerinden” Ecevit’I İsmail  Cem-Kemal Derviş’le değiştirme planı işe yaramamıştı. Hatta Hüsamettin Özkan-İsmail Cem ikilisinin DSP’yi bölerek yeni parti kurması da o koalisyonu yıkamamıştı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/1-mart-tezkeresi-ve-turk-amerikan-iliskileri-1817243

 Ölümden daha garibi var. Artık olmayanın fotoğrafı, dikiş tutmaz bir yakaya iğnelenir. Adı, kendisinin olmayan bir “dava”ya sebep kılınır. Gözünü açıp da yanıt veremez. Ölüm, sonsuz bir kabulleniştir. Ölümün en acı yanı, hayat karşısında çare bulunamaz bu kayıtsızlıktır. Elbette ölülerin avuçlarındaki çizgileri de yaşayanlar değiştirir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/erbakanin-olumunu-dort-gozle-bekleyenler-1817193

 Gökhan Atılgan: Cem Eroğul ile Komünist Manifesto üzerine konuştuk.

https://www.youtube.com/watch?v=7Q4cL5JS1L4&ab_channel=YordamKitap

 Metin Çulhaoğlu ile Komünist Manifesto üzerine konuştu:

https://www.youtube.com/watch?v=awB2bxgNoMM

 Ama “AKP zihniyeti” hep geçmişe dönük olduğu ve çağdaş düşünceyi bir türlü içine sindiremediği için böyle küflü sözcüklerle oyalanıyor. Sonra da “Kültürel iktidarımızı kuramadık” diye ağlaşıyorlar!

Nâzım Hikmet’iniz, Yaşar Kemal’iniz, Aziz Nesin’iniz yoksa kuramazsınız elbet!

https://www.birgun.net/haber/hangi-turkce-335851

 Çocuklara “kargaları kovalaması” yinelendi. Büyüklere heykelleri, büstleri gösterildi. Törenlerde anıldı. Ama “Düşünce Atatürk”, “Uygarlık önderi Atatürk”, “Yılmaz eylemci Atatürk” anlaşılamadı, anlatılamadı.Uygarlık yolunda halkla beraber, toplum yolunda yürünmesinin asıl koşul olduğu unutuldu. Atatürkçüyüm diyenler görevi orduya devrederek seyrettiler. Atatürkçülük adına ülkenin en dinamik sol kesimini ezdiler.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/ataturk-travmasi-1817200

 “Türk aydını Kemalizmin açtığı yoldan geçerek, sosyalizme ulaşmıştır. Bu tarihsel süreci yadsıyarak, dışarıdan ödünç alınan, liberalizm-anarşizm karışığı, iğreti kavramlarla düzenin pisliklerini örtüleme işlevi üstlenenleri, bu sürecin dışında tutmak gerekiyor. Erdost da, kuşağının pek çok sosyalisti gibi, kemalizmin açtığı yoldan ilerleyerek sosyalizme ulaşıyor.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/tek-basina-bir-okul-muzaffer-ilhan-erdost-ali-ekber-atas-1817048

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Halkın diliyle halkı yazan bir büyük yazar başka nereye gömülebilir ki. Macerası ülkesinin macerası olan şair nereye gömülsün. “Başım dağ, saçlarım kardır/Deli rüzgârlarım vardır/Ovalar bana çok dardır/Benim meskenim dağlardır” dememiş miydi?

https://www.birgun.net/haber/meskeni-dag-macerasi-halk-olan-335751

[Mehmet Ali Dikerdem yoldaş aşağıdaki bağlantıyı iletti.]

CIHAN TUĞAL – TURKEY AT THE CROSSROADS?, New Left Review

https://newleftreview.org/issues/ii127/articles/cihan-tugal-turkey-at-the-crossroads

  1. Kadir – Abdülkadir Meriçboyu (1917 – 1 Mart 1985)

https://www.youtube.com/watch?v=8sHsUyNLytU

Attachments area

Preview YouTube video Cem Eroğul ile Komünist Manifesto üzerine konuştuk.

Cem Eroğul ile Komünist Manifesto üzerine konuştuk.

Preview YouTube video Metin Çulhaoğlu ile Komünist Manifesto üzerine konuştuk

Metin Çulhaoğlu ile Komünist Manifesto üzerine konuştuk

Preview YouTube video A. Kadir (İbrahim Abdülkadir Meriçboyu) – Tebliğ

A. Kadir (İbrahim Abdülkadir Meriçboyu) – Tebliğ

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com