Köşelerden Bir Demet (203)-Cavlı Çulfaz

Oysa siyaset, güçler arasında mücadelenin alanıdır. Bu yüzden de halktan yana siyaset ancak halkın, işçi sınıfının doğrudan siyasete girmesiyle anlamlı hale gelebilmektedir. Ya işçi sınıfı ve halkın doğrudan siyasete katıldığı, yığınların siyasete katılmasının önünü açmak ya da Cumhur İttifakının oyun alanına dönüştürdüğü, siyasetin politikacılar arasında söz yarışına dönüştüğü burjuva siyaset alanının sıradan oyuncusu olmak!

https://www.evrensel.net/yazi/88055/halkin-dogrudan-mudahil-olmadigi-siyaset-tarziyla-gidilecek-bir-yol-yok

 Hasta tutuklu Sıddık Güler: 81 yaşında 26 yıldır cezaevinde…

https://www.gazeteduvar.com.tr/hasta-tutuklu-siddik-guler-81-yasinda-26-yildir-cezaevinde-haber-1511921

Herkesin küfrettiği sembollerden birini sen de çıkar mezarından ve bas kalayı. Artık Stalin mi olur, Troçki mi, Lenin mi olur, Atatürk mü? Nasıl da rahatlar ama ruhun. Ve zamanın koruyucu kalkanı içinde ne kadar da kahramansındır. Ama dedim ya, unutmak aynı zamanda hatırlamaktır. Unutmak bir belalı eylemdir. Hatırayı, kendini sürekli hatırlatanı kovma eylemidir. Zordur unutmak.

https://www.birgun.net/haber/diyelim-yasiyor-nasil-yazardi-2024-u-332448

Ancak, bu toplumsal kesimler dağınık, programsız ve siyasal bir önderlikten yoksun. Çizginin solundaki en büyük siyasal güç olarak sosyal demokrasinin bu ihtiyaca yanıt veremeyeceği de açık.  Durum böyle olunca, ülkeyi “canavarlara” bırakmayacak, Alman sosyalistlerinin Naziler karşısında yaptığı büyük hatayı tekrarlamayacak geniş bir demokratik cephe kurmaktan başka bir yol bulunmuyor.

https://www.birgun.net/haber/islamo-fasizm-ya-da-canavarlarin-zamani-332438

Muhalefet ise, neoliberalizmi düşünsel düzlemde dahi aşamıyor olmanın sancılarını yaşamaktadır. Öyle olunca da, 2019 yılının yerel seçim zaferinin rantını yemekten öte ufka sahip gözükmemekte; “güçlendirilmiş parlamenter rejim” zayıf tutkalından başka ortak payda oluşturamamakta, tek çıkış yolu olarak seçimleri görmekte ve yanılmaktadır.

https://www.birgun.net/haber/ekonominin-ve-siyasetin-acmazlari-332466

Bireyin özgürleşme hayali olarak kıra çekilme, bir köye yerleşme, kamusal-siyasal yaşamdan duyulan yılgınlık ve umutsuzlukla şehirden kaçma hayali günümüz Türkiyesi’nde de bu denli yaygınsa, tesadüf müdür?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/varolmanin-dayanilmaz-hafifligi-care-mi-1809972

Birden iskemle komşum Müslüm Gündüz beni dürttü. Fısıltı tonunda konuştu: – Soluğunu tüketme boşana. Hakim seni dinlemiyor… Yargıca baktım. Aaaa, sahiden beni dinlemiyor. Zaten yüzü de görünmüyor. Bir gazeteyi çarşaf gibi açmış okuyor. Gazete mi? Zaman gazetesi. Hani Gülen Cemaati‘nın “amiral gemisi“, parayla alanı az, gönüllü destekçileri sayesinde milyonluk tiraja sahip ünlü “organ” gazete.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/aczimendi-seyhi-ile-yanyana-sanik-iskemlesinde,29666

“Eski bir Doğu Alman” olarak, geldiği, yetiştiği yeri, koşulları, o yıllarda zaman zaman karşılaştığı yoklukları, darlıkları hiç bir zaman unutmuyor. O nedenle lüksten, şatafattan, ihtişamdan, israftan alabildiğine kaçıyor. Yaşamı ve Başbakanlık dönemi bu özelliklerini yeteri kadar, bütün açıklığı ile gösteriyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/muhtesem-ugurlama-herkese-nasip-olmaz,29669

Çünkü Google insanların merak ettikleri şeylerle ilgilidir. İyi gazetecilikse, daha çok merak edip etmediklerini bile bilmedikleri şeylerle. İyi bir gazeteyi diğerlerinden ayıran budur ve dünya üzerindeki örneklerden de görüyoruz ki insanlar böyle gazetelere dijital dünyada da bedel ödeyebiliyor.

https://www.birgun.net/haber/gazeteciligi-google-mi-kurtaracak-tuketiciyi-apple-mi-bilinclendirecek-332443

Yeteneksiz bir kaleciymiş. Ama futbol topu ona âşık olmuş. Böylece o yeteneksiz kaleci bir anda devleşip kalesinde gol yemez olmuş. Çünkü top, âşığı tarafından kucaklanmak istediği için, ağlarla buluşmak yerine her seferinde hemen o kalecinin kollarının arasına girermiş… Şimdi Mesut Özil’in yerinde çok iyi bir 10 numara var: Yunanlı Pelkas.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/mesut-ozil-li-fenerbahce-yi-kadikoy-de-yenmek,29674

yan yana gelmesi yasak/ bütün renkler toplandı / şiire benzedi kavuşmalar / tutuklandı gökkuşağı /
serbest kaldı şüpheli / savcı bey biraz geç kaldı bugün / ki şiirde ne işi var savcının! /İstanbul’a bir yağmur yağdı bugün / şiir gibi / şiirden ırak.

https://www.birgun.net/haber/onemsiz-gunler-ve-haftalar-33-meshur-kimseler-haftasi-332477

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://klarosyayinlari.com/blog/2954/uvercinka-yeni-yila-cemal-sureya-yl-cemal-sureya-hep-aramizda

https://www.sozcukitabevi.com/Kitap/kolektif-kitap-lik-dergisi-sayi-208-mart-nisan-2020

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 

Varlık Dergisi – Şubat 2021 – Emaneti Teslim Etmedi!  –  
Rize doğumlu İ. Bilen (daha çok böyle anılıyor) ile Nâzım’ın arkadaşlığı malûm, Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde (KUTV) 1922/4 arasında birlikte öğrencilik yapmanın ötesinde, 1928’de de Hopa’dan gizlice sınırı geçiyorlar bilindiği üzere, hapis yatıyorlar, basın olayı ele alıyor, bu yüzden İ. Bilen fazla hırpalanmıyor (ama 1929’da aşırı derecede işkenceye maruz kalıyor). Arkadaşlıkları ve Parti yoldaşlıkları Nâzım’ın ömrü boyunca sürüyor, ikisi de, Nâzım öldüğünde TKP’nin Dış Bürosu’nda yer alıyor.

https://www.varlik.com.tr/varlikDergisi.aspx

 TÜSTAV Komintern Arşivi Web Sitemizde!

https://www.tustav.org/2021/01/28/komintern-arsivi-web-sitemizde/

1992 yılına ait İstanbul’da Mehmet Uzun gecesinde çekilen görüntülerde Apê Musa söylenen şarkının coşkusuyla,  gelip şarkıyı seslendiren Dengbêj Kazo’nun elinden tutup halaya duruyor…

https://yeniyasamgazetesi2.com/ape-musadan-halay/

ARŞİV ODASI: Abdi İpekçi Suikasti, 1979 – BBC TÜRKÇE

https://www.youtube.com/watch?v=O54CYx7PgVc

https://www.dailymotion.com/video/x3jkly5

Muammer Aksoy Anısına…

https://pl-pl.facebook.com/AYDINLANMAYAN-KARANLIKLAR-472791790183/videos/muammer-aksoy-anisina-video/2929136542024/?__so__=permalink&__rv__=related_videos

Attachments area

Preview YouTube video ARŞİV ODASI: Abdi İpekçi Suikasti, 1979 – BBC TÜRKÇE

ARŞİV ODASI: Abdi İpekçi Suikasti, 1979 – BBC TÜRKÇE

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (4)-Admin

Türkiye iflas etti, o hâlâ ‘ben’ diyor Memleketi her alanda uçuruma sürükleyen Erdoğan, krizlerin sorumlusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com