Köşelerden Bir Demet (194)-Cavlı Çulfaz

O kitap insanın eyleminden söz ediyordu hatırlayın, düşünüp duran filozofları bırakın diyordu, sürekli değişen koşullar içindeki bilinçli insanın eyleminden söz ediyordu. Bu insan dediği, bilinç dediği kimdi o hikâyenin? Biz değil miyiz?”

https://www.birgun.net/haber/sair-sozudur-bicak-kemikte-330690

Küreselleşme Amerika’nın aleyhine işliyordu ve içerde göçmen işçiler, dışarda da Çin, Amerika’nın en büyük düşmanlarıydı. Politikasını da bu düşmanlığa dayandırdı. Bir yandan Meksika sınırına büyük bir duvar ördürüyor, öte yandan da Çin’le ticaretteki dengesizliğe son vermeye çalışıyordu. Bu korkuyla 5-G’de tehlikeli atılımlar yapan Çin elektronik devi Huawei’ye yasaklar kondu; hatta bir ara şirketin mali direktörü de tutuklandı.

https://www.birgun.net/haber/neoliberalizm-cilgin-trump-ve-fasist-komplo-330699

Baskı yoluyla kendi halkını bozan, insanlarını yozlaştıran bir gücün uzun vadede ayakta kalması düşünülemez.  Akıllı devlet halkın üzerine güçle gideceğine, devletin gücüne gideni söyleyeni dinlemeyi esas alır. Çünkü sonuçta Cargill işçisinin dediği gibi: “Millet biziz”.

https://www.gazeteduvar.com.tr/devletin-gucune-giden-halk-makale-1510403

“Siyasi ve kültürel (entelektüel) alan birbiriyle bağlantılı bir piramit gibi düşünülebilir. Siyaset daha az yer kaplayan piramidin yukarıdan aşağıya doğru üst kısmıdır. Entelektüel alan ise piramidin geniş zeminine denk gelir ki, siyaset de bu geniş entelektüel alan üzerine oturmalıdır. Dolayısıyla entelektüel alan sürekli alternatif, farklı öneri ve imkanlar üreterek geniş bir zemin inşa eder ve siyaset onlardan faydalanarak ancak kendisini bunun üzerine inşa eder. Bu sebeple entelektüel alan hacim olarak hep geniş olmak durumundadır.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-mustafa-tekin-dinimsi-yapilar-postmodern-paganliktir-makale-1510369

“Benerci Kendini Niçin Öldürdü?”de, Benerci’nin Nâzım’ın kendisi, Somadeva’nın Hasan Ali Ediz, Roy Dranat’ın Şevket Süreyya Aydemir; Nâzım’ın beş bölümünü yazıp, bitiremediği ve ‘Donanma Davası’nda birlikte yargılandığı dostlarını anlattığı “Orası” adlı romanındaki ressam Halim’in Nâzım Hikmet, saatçi çırağı Kerim’in (Laz İsmail değil) Kerim Korcan, ‘Mehmet oğlu Mehmet’in Bastoncu Fevzi (Güçiz), mimar Ali’nin Dr. Hikmet Kıvılcımlı, Cemal Mahir’in ise Kemal Tahir olduğunu saptadı.

https://www.birgun.net/haber/unutmamak-icin-330716

Harun Karadeniz, Kartal’da İşçi Birliği açılmasına öncülük etmişti. Oranın başkanı 70’li yıllarda CHP’den Cevizli belediye başkanı olacaktı. Sol düşünce ve inancın her bölümünü yaşadı Emin. Emekçilikten, araştırmacılığa, gazeteciliğe, çevirmenliğe…Komünist hareket ve edebiyatın arkeoloğu oldu. Nazım’ı deşti, Türkali’nin sözlüğünü yaptı.

https://yeniyasamgazetesi2.com/hosca-kal-emin/

“Diyarbakır Cezaevi’nde ne yaşadınız ki Bülent Arınç ‘ben yaşasam dağa çıkardım’ yorumunu yaptı?” “Cezaevi Müdürü Binbaşı Esat Oktay Yıldıran vardı… Bir gün bizim kadınlar koğuşuna girdi… Herkes ayağa kalktı, ben kalkmadım… Sırf içeri girdiğinde ayağa kalkmadım diye, sırf bu gerekçeyle beni köpeği Co’nun kulübesine tıktırdı. Köpeğinin bile kalmak istemediği, pislik içinde, küçücük bir kulübeydi bu… Bir gün değil, iki gün değil, bir ay değil, iki ay değil, tam altı ay orada kaldım. Nefes almanın bile zor olduğu o kulübede bana her gün dayak attılar, her gün işkence yaptılar.”

https://www.hurriyet.com.tr/co-nun-kulubesinde-6-ay-iskence-gordum-22180481

21/6/951 Günü telakki edilen emir üzerine Nazım Hikmet’in Ankarada gelmesi muhtemel  olan şüpheli Oktay Rifat, Melih Vecdet Anday, Abidin Dino, Pertev Nail Boratav, Muvaffak Şeref, Emin Türkelçi, Neriman Hızır, Ve diğer koministlerin evlerinin atrafında yapmış olduğum sıkı kontorol ve gizli yaptığım tahkikattan ve Ali Fuat Cebesoy, Çimonto fabrikası müdürü Şeydanın hanımı Nazım Hikmet’in ablası olması dolayısiyle buralardada gizli yaptığım tahkikat neticesinde Nazım Hikmet’in Ankaraya geldiğine dair hiçbir izine raslanamadığını sayğile arzederim.

https://www.evrensel.net/yazi/87966/bir-firar-hik-yesi-n-zim-hikmet

Üçer yıl arayla üç kez askere alınmasını… Aşkale’ye çalışma kampına sürülmekten nasıl kurtulduğunu… 6-7 Eylül’de matbaasının yerle bir edilmesiyle ilk kez Kulis’in yayımlanmamasını… Ve daha nice yaşamsal “ayrıntıyı” söylemedim…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/essiz-bir-hazine-hagop-ayvaz-1806600

[Alttaki iletiyi 1961 SBF girişli sınıf arkadaşım Bülent Ardanıç yolladı. -C.Ç.-]

Marmara University Psychology department head arrested for soliciting minor in 2015.

https://www.click2houston.com/news/2015/04/16/houston-physician-suspended-for-allegedly-soliciting-sex-from-underage-girl/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202101151043588587-abdde-cocuk-istismarindan-tutuklanip-doc-dr-abdussamed-kose-ogretim-uyeliginden-istifa-etti/

https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237591-abd-istismardan-tutukladi-turkiye-de-bolum-baskani

 Crawley Town: İngiltere’de Leeds United’ı eleyen, sahibi ve yönetimi Türk 4. Lig takımı…

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-55674653

https://www.theguardian.com/football/video/2021/jan/10/crawley-towns-nicholas-tsaroull-tearful-after-fa-cup-upset-against-leeds-united-video

https://www.ekonomist.com.tr/haberler/ingilterede-yasanan-futbol-mucizesinin-arkasindaki-turk-baskan.html

 Yurdunu ve Şiiri Sevdayla Taşımak: NÂZIM HİKMET – I

https://sanatolayi.com/169653-2/?fbclid=IwAR2FLjd9yTZ4jx_RKzraANK_N2PUqRCVf_pqMnewL8BSQ6tDJdECjAkje6w

[Ali Erten yoldaş şu bağlantıdaki yazıyı okumamızı önerdi.]

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/biri-devamli-agliyor-digeri-devamli-sevisiyordu-1806132

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Adı Mehmet’ti. Annesini babasını hiç bilmedi. Kendi anlatımıyla “Birinci Dünya Savaşı’nın ortada bıraktığı çocuklardan biriydi”.Van’dan Adana’ya getirdiklerinde çok küçüktü. Çocuğu olmayan, fakir bir ailenin yanına verilir. Onları; amcası ve yengesi bilir, öyle çağırır.

https://www.ruhisu.org.tr/ruhi-su/

https://www.youtube.com/watch?v=EVSNpy9g9uQ

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su – Mahsus Mahal

Ruhi Su – Mahsus Mahal

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com